| |
Zagrożenie!
Potężny mróz na południu Polski. Temperatura w nocy spadnie do -20 stopni? Wiemy, gdzie będzie najzimniej

Potężny mróz na południu Polski. Temperatura w nocy spadnie do -20 stopni? Wiemy, gdzie będzie najzimniej

W naszej prognozie długoterminowej zapowiadaliśmy, że z upływem pierwszej dekady grudnia, zwłaszcza między 4-9 grudnia 2021 czeka nas silniejsze ochłodzenie, które będzie najchłodniejszym okresem w co najmniej pierwszej połowie tego miesiąca, a pewnie i dłużej. Silny mróz już najbliższej nocy 3/4 grudnia prognozujemy na południu Polski szczególnie w dolinach południowych powiatów województwa małopolskiego i podkarpackiego. W rejonie Podhala czy Bieszczadów temperatura spadnie do około -17/-13 st. C., a lokalnie w mrozowiskach nie wykluczamy, że mróz może być większy nawet do -20 st. C.

Prognozowana temperatura o godzinie 06:00, model ICM UM

Silny mróz na południu Polski, czy będzie -20 stopni? Prognoza temperatury noc 3/4 grudnia 2021

Powyższa prognoza modelu z bardzo dużą rozdzielczością zapowiada silny mróz, ale lokalnie naszym zdaniem temperatura jest zawyżona, bo w rzeczywistości mróz będzie większy. Spadkowi temperatury będą sprzyjać rozpogodzenia, napływ i osiadanie zimnego powietrza arktycznego oraz słaby wiatr. W tej sytuacji mróz jest silny, zwłaszcza w dolinach, gdzie zimne powietrze szczególnie mocno osiada i umożliwia znacznie większy spadek temperatury od wskazywanych prognoz.

Zachmurzenie w Polsce o godzinie 15:00 przed nastaniem nocy 3/4 grudnia 2021

Silny mróz w Polsce, możliwe -20 stopni. Prognoza temperatura na noc 3/4 grudnia 2021

Zdjęcie satelitarne ujawniło, że noc 03/04.12 ma być pogodna na południowym wschodzie Polski, zwłaszcza na Podkarpaciu oraz w Małopolsce. Największy spadek temperatury prognozujemy w powiecie nowotarskim, tatrzańskim, leskim i bieszczadzkim. Dość silny mróz, ale mniejszy wystąpi również w powiecie nowosądeckim, gorlickim, jasielskim, krośnieńskim i sanockim. Najsilniejszy mróz prawdopodobnie wystąpi na polskim biegunie zimna w Kotlinie Orawsko Nowotarskiej.

Możliwe -20 stopni C. na południu Polski

Jeszcze większe spadki temperatur czekają nas około 7-8 grudnia, gdy Polskę sięgnie jęzor chłodu.

Aktualizacja godzina 07:45, 4 grudnia - Wstępne dane wskazują, że minionej nocy 03/04.12 najniższą temperaturę około -16 st. C. zanotowano na stacji w Stuposianach i Polanie na Podkarpaciu. Pomiar pochodzi z wysokości 2m. Przy gruncie mróz z pewnością był większy. Nieoficjalnie mówi się również o -17 st. C. w okolicach Ustrzyk Dolnych. O kolejnych istotnych warunkach pogodowych, będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Kris

U mnie o godzinie 19:00 już -8 :)

03 grudzień 2021 - 19:03
Odpowiedz