| |
Zagrożenie!
Jęzor chłodu uderzy w Polskę. Będzie całodobowy mróz. Sprawdzi się przerażająca mapa temperatury

Jęzor chłodu uderzy w Polskę. Będzie całodobowy mróz. Sprawdzi się przerażająca mapa temperatury

Kto nie wierzył w naszą prognozę silnego mrozu, jaki się pojawi w Polsce między 6-9 grudnia 2021, to przeżyje szok, bo prognoza temperatury sprawdzi się bez większych zmian. To już pewne, jęzor chłodu z arktycznym powietrzem sięgnie Polski i pojawi się dwucyfrowy mróz w nocy, nie tylko w rejonach podgórskich w dolinach. Mało tego, okresowo spodziewamy się na znacznym obszarze kraju również mrozu całodobowego. Z dnia na dzień zrobi się bardzo zimno, wcześniej miejscami przejdą kolejne śnieżyce. Krótko mówiąc, przed zakończeniem pierwszej dekady grudnia na znacznym obszarze kraju poczujemy chłodniejszy powiew zimy. Przerażająca mapa temperatury nadal widnieje w prognozach.

Całodobowy mróz pojawi się w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury, 8 grudnia 2021

Jęzor chłodu uderzy w Polskę. Całodobowy mróz w prognozach temperatury, najnowsza mapa temperatury, 6-7-8 grudnia 2021

Jęzor chłodu z arktycznym powietrzem sięgnie Polski

Sytuacja pogodowa nad Polską jest nadal dynamiczna, gdyż będziemy pozostawać w zasięgu frontów atmosferycznych i ośrodków niżowych. Kolejne dni miejscami ponownie przyniosą opady śniegu, spodziewamy się również przejścia następnej śnieżycy o czym więcej napiszemy w stosownej prognozie. Po przejściu strefy opadów śniegu otworzy się korytarz do napływu bardzo zimnego powietrza z północy. Takie nagłe wtargnięcie określamy często jęzorem chłodu, bo obszar zimnego powietrza rozciąga się na sporym dystansie na mapach widoczny, jako charakterystyczna odnoga adwekcji zimnego powietrza. Na mapach anomalii temperatury widać wyraźnie, że do naszego kraju wślizgnie się strumień arktycznej masy powietrza rozciągający się od Skandynawii przez niemal całą północną Rosję.

Wstępnie prognozowana temperatura w dzień w Polsce, 6 grudnia 2021

Silny całodobowy mróz pojawi się w Polsce, jęzor chłodu z powietrzem arktycznym, prognoza temperatury 6 grudnia 2021

Głównego spływu zimnego powietrza spodziewamy się około 6-9 grudnia (+/- 1 dzień). To właśnie w tym okresie mróz będzie możliwy na przeważającym obszarze Polski i to nie tylko w nocy, ale również w dzień. Spodziewamy się więc całodobowego mrozu. Spadek temperatury w nocy będzie uzależniony od zachmurzenia. W regionach wystąpienia największych przejaśnień i rozpogodzeń możliwy będzie dwucyfrowy mróz. W rejonach podgórskich pojawi się wcześniej, bo już najbliższej nocy 03/04.12 solidnie przymrozi szczególnie w Bieszczadach.

Mróz w Polsce. Wstępnie prognozowana temperatura w nocy 6/7 grudnia 2021

Silny mróz w Polsce pojawi się w grudniu 2021. Jęzor chłodu z arktycznym powietrzem przyniesie całodobowy mróz

Ochłodzenie raczej nie będzie długotrwałe, ale mróz okaże się silny. Jedynym czynnikiem hamującym nocny spadek temperatury może być zachmurzenie, a to ze znacznym wyprzedzeniem dla danego obszaru jest trudne do przewidzenia.

Możliwy całodobowy mróz w Polsce. Wstępnie prognozowana temperatura w dzień, 7 grudnia 2021

Silny mróz w Polsce w grudniu 2021, prognoza temperatury na mapach

Apogeum ochłodzenie prognozujemy około 7-8 grudnia. W tym czasie spadki temperatur powinny być największe, wynika to z faktu, że właśnie w tym okresie nad Polską znajdzie się główna fala zimnego powietrza.

Wstępnie prognozowany mróz w nocy 7/8 grudnia 2021

Mróz w Polsce, mapa temperatury grudzień 2021

O czekających nas zmianach temperatury, w tym wystąpieniem silnego mrozu świadczy najnowsza prognoza anomalii temperatury dla Europy. Zobaczcie, jaka jest spodziewana temperatury na pozostałe dni pierwszej dekady grudnia, w odniesieniu do normy klimatycznej.

Ponownego wzrostu temperatury spodziewamy się w okolicach 2 dekady grudnia, a z pewnością w jej trakcie. Będziemy to jeszcze weryfikować.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Krzychu

Podziwiam, że potraficie z takim wyprzedzeniem przewidywać nadchodzące zmiany w tak zmieniających się codziennie prognozach. Modele szalały, ale widzę, że już się stabilizują.

03 grudzień 2021 - 10:26
Odpowiedz
Monia

Dobrze, że ten mróz będzie krótki, bo nie przepadam.

03 grudzień 2021 - 11:50
Odpowiedz