| |
Zagrożenie!
Potężny atak zimy na południu. Efekt morza spowoduje śnieżyce. Nietypowy dwucyfrowy mróz w prognozach

Potężny atak zimy na południu. Efekt morza spowoduje śnieżyce. Nietypowy dwucyfrowy mróz w prognozach

Z niecierpliwością czekamy na powiew wiosny, ale zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa nie tylko na wschodzie i południu Polski, gdzie krajobrazy w ostatnich godzinach zabieliły się i miejscami powstała pokrywa śnieżna. W najbliższych dniach atak zimy nastąpi również na południu i południowym wschodzie Europy. Zimne powietrze arktyczne spłynie nad Bałkany i Turcję. Nad stosunkowo ciepłymi wodami Morza Czarnego zostanie wywołany efekt morza, który spowoduje wystąpienie śnieżycy szczególnie na północy Turcji. Miejscami spadnie nawet 10-40 cm śniegu. Spodziewany jest również dwucyfrowy mróz na znacznym obszarze Europy. Sprawdźmy, najnowsze dokładne prognozy opadów śniegu i temperatury.

Zima nadal obecna w Europie. Prognozowana pokrywa śnieżna do 13 marca 2022

Zima nadal utrzyma się w Europie, prognoza opadów śniegu i mrozu do 13 marca 2022

Na początku 2 dekady marca wraz z rozbudową wyżu nad środkową i wschodnią Europą czeka nas spływ zimnego powietrza znad Rosji. To powietrze przez Ukrainę i szczególnie południowo wschodnią Polskę spłynie również na południe i południowy wschód Europy. Silny dwucyfrowy mróz wystąpi na Bałkanach, a także w Turcji. Zauważmy, że to chwiejne i zimne powietrze, będzie przepływać nad cieplejszym Morzem Czarnym. Z tego powodu w wyniku pionowego kontrastu temperatury dojdzie do powstania efektu morza, czyli powstania licznych chmur kłębiastych z opadami śniegu.

Prognozowany efekt morza i zasięg opadów śniegu, 10 marca 2022

Śnieżyce nadal możliwe w Europie, prognoza opadów śniegu, 10 marca 2022

Nad Morzem Czarnym rozwinie się ośrodek niżowy, który dodatkowo wzmocni efekt morza i wywoła liczne śnieżyce szczególnie dotkliwe na północy Turcji. Na tym obszarze spadnie miejscami nawet 10-40 cm śniegu. 

Prognozowane śnieżyce nad Turcją wywołane przez efekt morza, 12 marca 2022

Opady śniegu i śnieżyce nadal możliwe, prognoza opadów, 11 marca 2022

Na powyższej mapie doskonale widać, jak opady deszczu nad północnym i północno wschodnim wybrzeżem, a więc już nad chłodniejszym lądem będą przechodzić w opady śniegu. Miejscami opady będą bardzo intensywne i spowodują szybki przyrost pokrywy śnieżnej. Warunki na drogach będą fatalne, możliwy jest paraliż.

Prognozowany mróz w południowo wschodniej Europie, 12 marca 2022

Śnieżyce i mróz w Europie, prognoza 12 marca 2022

Po przejściu śnieżyc nastąpi okres stabilnej pogody, gdyż wyż obejmie znaczny obszar Europy. Na początku 2 dekady marca utrzyma się jednak zimne powietrze nad wschodnią i południowo wschodnią Europą. Temperatura miejscami spadnie poniżej -20/-10 st. C. To nietypowy mróz o tej porze roku o czym świadczy wymowna prognoza anomalii klimatycznej. Szczególnie duży mróz jest prognozowany w rejonie Charkowa ogarniętego wojną na Ukrainie.

Prognozowana anomalia temperatury, 12 marca 2022

Nietypowy silny mróz w Europie, temperatura spadnie poniżej -20/-10 st. C., mapa temperatury 12 marca 2022

Czekamy więc nadal z niecierpliwością na przyjście cieplejszej wiosny. Zimowe warunki pogodowe z pokrywą śnieżną i silnym mrozem w nocy czekają nas na początku 2 dekady marca, od Rosji przez Ukrainę, południowo wschodnią Polskę po Grecję i Turcję.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!