| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Potężny antycyklon z ciśnieniem 1050 hPa w Polsce. Opadów nadal niewiele

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Potężny antycyklon z ciśnieniem 1050 hPa w Polsce. Opadów nadal niewiele

Wszystko wskazuje na to, że znaczna część drugiej połowy marca nadal upłynie w Polsce pod znakiem znikomych opadów i częstych okresów ze stabilnymi warunkami pogodowymi - zapowiada najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. W połowie nowego tygodnia nastąpi chwilowa przebudowa pola barycznego, gdy z południa podejdzie płytki niż, ale aktualne prognozy wskazują, że popada z niego tylko miejscami i przelotnie. Później w kierunku Polski rozbuduje się kolejny silny antycyklon z ciśnieniem do około 1050 hPa. Początek nowego tygodnia będzie ciepły, później znowu się ochłodzi, a cieplej znowu ma być z upływem 3 dekady marca.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana temperatura w Polsce, od 13, do 28 marca 2022

Pogoda długoterminowa dla Polski, od 13, do 28 marca 2022. Prognozowana temperatura

Po nocach z silnym dwucyfrowym mrozem na początku 2 dekady marca, kolejne dni przyniosły zapowiadany wzrost temperatury szczególnie odczuwalny na zachodzie i południowym zachodzie kraju. W nowym tygodniu początkowo również będzie ciepło z temperaturami miejscami dochodzącymi do około 9-14 st. C., zwłaszcza w zachodniej i południowo zachodniej Polsce. Później nastąpi ochłodzenie i temperatury w dzień raczej będą mieć problem, aby w Polsce przekroczyły 10 st. C. Z kolei w nocy ponownie wróci silniejszy mróz, zwłaszcza we wschodniej i południowej Polsce.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, za okres 13-23 marca 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, do 23 marca 2022

Cieplej ma się zrobić ponownie z upływem 3 dekady marca. Wcześniej uśredniona temperatura za dłuższy okres ze względu na początkowe ocieplenie i późniejsze ochłodzenie ma oscylować w pobliżu normy klimatycznej.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie, do 23 marca 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza ciśnienia w Europie i Polsce, do 23 marca 2022

Prognozy jednoznacznie wskazują, że Polska w kolejnych dniach marca, będzie nadal znajdować się przeważnie w zasięgu potężnego antycyklonu - czyli wyżu. Sytuacja nieznacznie się zmieni w czasie przebudowy pola barycznego, gdy między 15-16 marca miejscami przelotnie popada deszcz, lokalnie w górach śnieg, ale według aktualnych prognoz opady te mają być słabe i rozproszone. Sytuacja wymaga jednak jeszcze analizy, bo zaledwie wczorajsze wyliczenia wskazywały na znacznie większy zasięg i sumy opadów w Polsce. Obecnie płytki niż jest odsuwany bardziej na południe od Polski. Jest to tradycyjna sytuacja z podchodzeniem niżu z południa, gdyż trajektorie takiego ośrodka są często niepewne, a teraz jeszcze dodatkowo wpływa na jego blokadę antycyklon.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 20 marca 2022. Sytuacja może się jeszcze zmienić ze względu na niepewne położenie płytkiego niżu w połowie nowego tygodnia

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza sumy opadów w Polsce, do 20 marca 2022

W drugiej połowie tygodnia w kierunku Polski zacznie się rozbudowywać kolejny potężny antycyklon z ciśnieniem w centrum dochodzącym maksymalnie do około 1050-1051 hPa.

Prognozowany zasięg opadów oraz ośrodków niżowych i wyżowych w Europie, od 13, do 20 marca 2022. Dokładna prognoza godzinowa według modelu ECMWF

Trend pogodowy możemy dokładnie prześledzić także na wybranych wiązkach prognostycznych. Poniżej prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów dla południowej Polski, do 29 marca 2022.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, prognoza temperatury i opadów, do 29 marca 2022

Przed nami więc warunki pogodowe w kolejnych dniach marca bez istotnych zmian. Opadów nadal niewiele, okresy pogodne mają być nadal częstsze, aczkolwiek w nocy w dalszym ciągu nie unikniemy ujemnych temperatur szczególnie we wschodniej i południowej Polsce. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Konrad

Zobaczymy, co zostanie z tego ciepła w 3 dekadzie marca, kiedy 16-go zacznie się rozpad wiru i finalne ocieplenie stratosfery? Modele zawsze reagują na takie zjawisko z opóznieniem, więc spodziewam się całkowitego przetasowania prognoz temperatury, choć nie wykluczam, że na dzień, dwa może się mocniej ocieplić.

13 marzec 2022 - 12:45
Odpowiedz
fuj

"Z tego powodu możemy oczekiwać, że warunki pogodowe przez znaczną część marca, będą dość stabilne z temperaturami w dzień coraz częściej na poziomie co najmniej 8-20 st. C" - tyle obiecywały prognozy długoterminowe, a tymczasem za nami dwucyfrowe mrozy, a przed nami kolejne dni z przejmującym ziąbem.

13 marzec 2022 - 18:27
Odpowiedz
Monia

I co się nie sprawdziło? Długie okresy stabilnej pogody są, temperatury w dzień na poziomie 8-14 stopni są, a może i więcej będzie z upływem 3 dekady marca. Mróz dwucyfrowy w nocy w prognozach również był zapowiadany. Nie ma jedynie póki co 20 stopni w dzień. Czyli nie ma 100% sprawdzalności, a 90%, co jak na zapowiedzi z ponad miesięcznym wyprzedzeniem jest bardzo dużym sukcesem.

13 marzec 2022 - 20:17
Odpowiedz