| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na luty. Późna zima, czy wczesna wiosna? Prognozy mrozu i śniegu wyraźne

Pogoda długoterminowa na luty. Późna zima, czy wczesna wiosna? Prognozy mrozu i śniegu wyraźne

Dotarliśmy do połowy meteorologicznej zimy w Polsce, która dotychczas nie przynosi wielu dni z silnym mrozem i śnieżycami ograniczając się do krótkich epizodów. Czy najnowsza pogoda długoterminowa na luty przewiduje przełom w kierunku nastania późnej zimy, a może czeka nas wyjątkowo wczesna wiosna? Prognozy sezonowe wskazują wyraźny trend temperatury i opadów śniegu.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie w lutym 2025

Pogoda długoterminowa na luty 2025, anomalia temperatury w Polsce i Europie, czy będzie śnieżna i mroźna zima

Jeśli spojrzymy na przewidywaną najnowszą średnią temperaturę w ostatnim miesiącu meteorologicznej zimy, to miłośnicy aury z długotrwałą pokrywą śnieżną i z mrozem mogą być rozczarowani. Prognoza amerykańskiego modelu CFSv2 wylicza temperaturę na poziomie około 1,5-2,5 st. C. powyżej normy, wynoszącej od -2,4 st. C. w Zakopanem przez 0,7 st. C. w Opolu, do 1,5 st. C. w Szczecinie. To oznacza, że poza górami na nizinach będą przeważać dni z dodatnią temperaturą, choć szczególnie noce w rejonach rozpogodzeń nadal mogą okresami przynosić mróz. W takich warunkach nawet jak przejdą śnieżyce, to śnieg nie zdoła się długo utrzymać powyżej tygodnia lub dwóch i nawroty zimy ograniczą się do kolejnych epizodów.

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury powyżej normy w Polsce i Europie w lutym 2025

Pogoda długoterminowa na luty 2025, jaka będzie temperatura, czy mróz i śnieg z prawdziwą zimą obejmie Europę i Polskę

Europejski model ECMWF również nie pozostawia wątpliwości. Wskazuje ponad 60-70 procent prawdopodobieństwa temperatury ponad normę, co oznacza, że trend jest niemal pewny. Oczywiście będą się zdarzać okresy wyraźnie chłodniejsze, nawet miejscami z silniejszym dwucyfrowym mrozem przy panowaniu wyżu w rejonie nocnych rozpogodzeń szczególnie przy gruncie, ale takie sytuacje powinny być rzadkie. Przez większą część lutego na nizinach mają dominować temperatury dodatnie w ciągu dnia ze średnią często charakterystyczną dla przedwiośnia, choć miejscami zdarzą się także pierwsze dni z termiczną wiosną, gdy temperatury przekroczą 10-13 st. C. Nawroty zimy ze śniegiem i mrozem również będą możliwe, ale nic nie wskazuje aby to miały być dłuższe okresy poza górami. Na ogół będą to kolejne epizody, co najwyżej kilkudniowe.

Pogoda długoterminowa na luty 2025. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na luty 2025, anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Z prognoz sezonowych układu barycznego w Europie wynika, że w lutym na znacznym obszarze kontynentu również w rejonie Polski mają przeważać dni z wpływem pola wyżowego, a przez to układy cyklonalne mogą być znacznie ograniczone. Zazwyczaj strefy frontowe z opadami śniegu i deszczu będą się przesuwać na skraju obszaru antycyklonalnego i tylko okresami będą go przełamywać. Wówczas w tych regionach opady mogą być bardziej intensywne, choć prognozowana suma opadów za cały luty wskazuje w Polsce obecnie na ogół normę. Jest to jednak najsłabszy element całej układanki prognozy sezonowej, dlatego należy do tych wyliczeń podchodzić z dystansem.

Sprawdź: Ogromny antycyklon sięgnie z zachodu. Ściągnie mróz i śnieżyce?

Prognozowana kondycja i siła wiru polarnego w lutym 2025

Najnowsza pogoda na luty 2025, prognozy zimy i wiru polarnego

Przewagi dni z dotychczas stosunkowo łagodną zimą w tym sezonie w Polsce, ale także na obszarze zachodniej i środkowej Europy możemy upatrywać w aktualnej kondycji wiru polarnego, który od wielu tygodni jest nadzwyczaj silny. Najnowsze prognozy wskazują, że do końca lutego utrzyma się powyżej normy bez większego zaburzenia i ryzyka rozpadu. Zwykle oznacza to kontynuację względnie łagodnych warunków pogodowych w zimie, jedynie okresami z nawrotami silniejszego mrozu i przejściem śnieżyc przy przebudowanie pola barycznego, ale są to jedynie krótkie epizody. Wiele wskazuje, że trend takich warunków pogodowych utrzyma się w kolejnych tygodniach do końca meteorologicznej zimy, co może się później odbić na większym ryzyk nawrotów mrozu już podczas wiosny i to podczas wegetacji.

Zobacz: Nadciągnie silne ocieplenie. Temperatura sięgnie 12 stopni. Będzie fala przedwiośnia po śnieżycach

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!