
Potężne ulewy ściągnie niż. Spadnie 400 litrów wody. Powodzie błyskawiczne zaleją domy na południu
Kończy się okres panowania wyżu w Polsce i dostajemy się w obszar pola niżowego. W kolejnych dniach miejscami wystąpią przelotne opady deszczu, lokalnie z burzami, ale zasięg będzie ograniczony z umiarkowanymi sumami opadów. Sytuacja skomplikuje się w regionach południowej Europy bo niż przyniesie potężne ulewy z oberwaniem chmury. W prognozach widnieje 400 litrów wody na m2 ziemi. Sezon powodzi błyskawicznych zalewającej domy i drogi rozpocznie się wcześniej.
Prognozowane ulewy stacjonarne w Europie, 24 marca 2025
Najnowsze prognozy jednoznacznie wskazują przed końcem marca na powstanie co najmniej 2-3 niżów bardzo zasobnych w opady w południowej Europie między Włochami i zachodnimi Bałkanami. W ich rejonie pojawią się potężne ulewy, miejscami z burzami. Sumy opadów będą bardzo duże, gdyż ośrodki z powodu blokady wyżowej ze wschodu nie będą się mogły szybko przemieścić i zaczną mieć okresami charakter niemal stacjonarny. Z tego powodu dojdzie do dość szybkiej akumulacji opadów szczególnie w rejonie konwekcji, gdzie będziemy mówić o dosłownym oberwaniu chmury.
Prognozowane ulewy w Europie w rejonie Bałkanów, 25 marca 2025
Najnowsze prognozy kilku modeli numerycznych potwierdzają, że w kolejnych dniach przed końcem marca sytuacja będzie coraz gorsza pod względem opadów na obszarze południowej Europy, zwłaszcza miejscami między Włochami i częściowo Bałkanami szczególnie w ich zachodnich regionach, gdzie pojawi się centrum wolno przemieszczającego niżu zasilanego przez parę wodną z Adriatyku. Sprawdziliśmy prognozy modelu ECMWF, GFS oraz ICON i wszystkie jednoznacznie wskazują na podwyższone ryzyko zwiększonej sumy opadów w tych regionach, zwłaszcza między 23-25 marca oraz podczas drugiej fali opadów około 27-28 marca.
Prognozowane ulewy w Europie według modelu GFS do 31 marca 2025
W omawianym okresie największe sumy opadów są prognozowane na południu Europy szczególnie w zachodnich Bałkanach, zwłaszcza miejscami na obszarze Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, częściowo Serbii po Albanię i Czarnogórę. W tych regionach spadnie co najmniej 70-200 litrów wody na m2 ziemi, a lokalnie, zwłaszcza w Bośni i Hercegowinie suma opadów według modelu ICON i ECMWF może sięgnąć aż 250-400 litrów wody na m2 ziemi. Większość spadnie w zaledwie kilka lub kilkanaście godzin. Z tego powodu miejscami dojdzie do zalania domów i dróg szczególnie na obszarach niżej położonych, a poza tym nie możemy wykluczyć wylania mniejszych rzek i potoków, zwłaszcza w rejonach podgórskich.
Sprawdź: Będzie gwałtowna śnieżyca. Spadnie 30 cm śniegu. Nawrót zimy ściągnie zawieje i zamiecie na południe
Prognozowane ulewy w Europie według modelu ECMWF do 31 marca 2025
Skutki ustąpienia wyżu i podejścia strefy frontowej z niżami w polu niskiego ciśnienia odczujemy w trakcie ostatniej dekady marca również w Polsce bo w naszym kraju pojawią się miejscami opady i burze. Najbliższe opady prognozujemy szczególnie 23 marca w południowo wschodniej połowie kraju, a dzień później miejscami na południu i wschodzie. W pozostałych dniach miesiąca opady wystąpią tylko okresami i miejscami. Sumy opadów we wskazanym okresie do końca marca w Polsce najwyższe będą w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Ziemi Świętokrzyskiej, południu Śląska po częściowo Mazowsze, gdzie dopada do około 15-55 litrów wody na m2 ziemi.
Zobacz: Pogoda na kwiecień. Ostatni śnieg, czy pierwszy upał? Prognozy nie mają wątpliwości
Źródło: DobraPogoda24.pl