
Potężne ulewy przełamią wyż. Spadnie 230 litrów wody. Oberwanie chmury wywoła powódź błyskawiczną
Utrzymujący się wyż w rejonie Polski współdziałając z niżami atlantyckimi, przyniesie w kolejnych dniach w naszym kraju silne ocieplenie z podmuchem wiosny bez opadów. Będą jednak regiony w Europie, gdzie pole wyżowe zostanie przełamane i pojawią się potężne ulewy z burzami. W rejonie oberwania chmury pojawi się poważne ryzyko powodzi błyskawicznej. Miejscami spadnie nawet 230 litrów wody na m2 ziemi.
Prognozowane ulewy w Europie, 6 marca 2025
W najbliższych dniach nad znacznym obszarem Europy będzie utrzymywał się wyż, który odetnie wiele regionów od opadów, ale na jego obrzeżach sytuacja będzie odmienna. Do przełamania pola wyżowego dojdzie na południowym zachodzie kontynentu w rejonie Hiszpanii i Portugalii, gdzie zaczną podchodzić bardzo wilgotne niże znad Atlantyku, które będą się wypełniać i wolno przemieszczać z powodu oddziaływania blokady cyklonalnej rozciągającej się od zachodniej przez centralną po wschodnią i południowo wschodnią Europę. W takiej sytuacji rozwijające się chmury konwekcyjne z lokalnymi burzami zaczną przynosić potężne ulewy o charakterze rozproszonym, miejscami przejściowo niemal stacjonarnym.
Prognozowane potężne ulewy w Europie w rejonie Półwyspu Iberyjskiego, 7 marca 2025
Natężenie tych opadów będzie bardzo duże bo na ogół w godzinę lub dwie spadnie kilkadziesiąt litrów wody na m2 ziemi, a całkowite sumy opadów miejscami do początku nowego tygodnia mogą przekroczyć nawet 100-230 litrów wody na m2 ziemi. Niewykluczone jednak, że lokalnie spadnie jeszcze więcej, a tym samym zdecydowanie wzrośnie prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi błyskawicznej zalewającej drogi i co najmniej podtapiającej domy, gdyż niektóre ulewy mogą przejść kilkukrotnie nad tym samym obszarem.
Prognozowane ulewy w Europie z sumami opadów według modelu GFS, do 10 marca 2025
Sprawdziliśmy wszystkie wiodące modele pogodowe z przewidywaniem opadów i jednoznacznie z nich wynika, że niże przełamią wyż szczególnie w rejonie Hiszpanii i Portugalii, gdzie zaczną się wypełniać, miejscami niosąc w kilku falach ulewy. Rozmieszczenie maksymalnej sumy opadów w poszczególnych regionach nadal się różni, ale z prognoz jasno wynika, że w najbliższych dniach na tym obszarze Europy będzie obficie padać z powodu blokady wyżowej, gdyż niże nie będą się mogły szybko przemieścić w głąb kontynentu, dodatkowo opadom będą towarzyszyć burze z lokalnymi oberwaniami chmury. Jeśli więc wybieracie się w najbliższych dniach do tych regionów, to miejcie na uwadze spore ryzyko załamania pogody.
Sprawdź: Osiądzie ogromny antycyklon. Zaklinuje śnieżyce i ulewy. Wiemy, co dalej z zimą i wiosną
Prognozowane ulewy z sumami opadów w Europie według modelu ECMWF, do 11 marca 2025
Sytuacja w omawianych dniach będzie zupełnie odmienna w Polsce bo wskazane niże, kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara zaciągną do centrum Europy w obszar wyżowy bardzo ciepłe powietrze. To właśnie z tego powodu czeka nas pierwsze poważne ocieplenie z podmuchem wiosny. W naszym regionie wyż odetnie nas od istotnych opadów co najmniej do 10 marca, a miejscami nieco dłużej. Dopiero w trakcie drugiej dekady miesiąca podejdą strefy frontowe z niżami, z którym może popadać nie tylko deszcz, ale gdzieniegdzie również śnieg bo pojawi się okres ochłodzenia.
Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Potężne ocieplenie, czy silny mróz? W prognozach wczesna wiosna
Źródło: DobraPogoda24.pl