
Osiądzie ogromny antycyklon. Zaklinuje śnieżyce i ulewy. Wiemy, co dalej z zimą i wiosną
Przed nami co najmniej tydzień z wpływem ogromnego antycyklonu nie tylko w rejonie Polski, ale na znacznym obszarze Europy. Wpłynie na warunki atmosferyczne, w tym na temperatury, a przede wszystkim zdecyduje o zasięgu wystąpienia śnieżycy i ulewy na kontynencie. Z tego powodu będziemy mieć zarówno regiony z podmuchem zimy, jak również ciepłej wiosny.
Prognozowany obszar oddziaływania ogromnego antycyklonu w Europie z anomalią ciśnienia do 10 marca 2025
Na aktualnej mapie synoptycznej z rozkładem barycznym wyraźnie widać, że w przeciągu obecnego tygodnia, środkowa, zachodnia, częściowo południowa i wschodnia Europa znajdzie się pod wpływem rozległego pola antycyklonu, w którym będą przeważać dość stabilne warunki atmosferyczne. Sytuacja będzie odmienna na jego obrzeżach, zwłaszcza na północy i południowym zachodzie kontynentu, gdzie będą przechodzić niże ze strefami frontowymi niosącymi ulewy lub śnieżyce w zależności od masy powietrza. Z powodu blokady cyklonalnej, opady zaklinują się w tych regionach, a na pozostałym obszarze kontynentu opadów nie będzie lub popada tylko słabo i miejscami.
Ogromny antycyklon zaklinuje śnieżyce i ulewy w Europie. Prognozowana anomalia opadów za okres tygodnia do 9 marca 2025
Omawiana sytuacja baryczna będzie mieć swoje przełożenie na sumy opadów, które na przeważającym obszarze Europy będą w tym tygodniu znacznie poniżej normy. Wyjątkiem są szczególnie dzielnice południowo zachodnie w rejonie Portugalii i Hiszpanii, gdzie wystąpią głównie ulewy, w tym także pochodzenia burzowego oraz Skandynawia, gdzie z kolei w chłodniejszym powietrzu będą przeważać śnieżyce, zwłaszcza w Norwegii. Na północy Europy w tym regionie będzie więc nadal trzymać śnieżna zima.
Prognozowane opady w Europie z wyraźnym obszarem ich zaklinowania, do 10 marca 2025
W regionach bez opadów obejmujących szczególnie w najbliższych dniach środkową, częściowo zachodnią i południowo wschodnią Europę, pojawi się znaczne ocieplenie i poczujemy pierwszy znaczący oddech wiosny, który sięgnie także w rejon Polski. Będziemy więc mieć na kontynencie, zarówno sporo regionów pogodnych i bez opadów z rosnącą temperaturą, jak również trzymającą śnieżną zimą na północy i przejściowo aurą ze sporą sumą opadów na południowym zachodzie.
Sprawdź: Nadciągnie kilka wichur. Wiatr przekroczy 95 km/h. Żywioł odetnie prąd w tych regionach
Prognozowane przełamanie antycyklonu w Europie, 10 marca 2025
Najnowsze prognozy wskazują, że wpływ antycyklonu na pogodę w Polsce przynoszący ocieplenie i na ogół brak opadów, choć w najbliższych dniach spowoduje również nasilenie wiatru szczególnie na północny i północnym wschodzie utrzyma się co najmniej do około 10 marca (+/-1 dzień). Następnie obszar niżowy z zachodu ma przełamać antycyklon odsuwający się na wschód Europy. Wówczas zaczną do naszego kraju w kolejnych dniach wracać na strefach frontowych przelotne opady nie tylko deszczu, ale miejscami ponownie popada również śnieg. Poczujemy wówczas ochłodzenie i zakończy się pierwszy poważniejszy podmuch wiosny. Możliwe, że w trakcie drugiej dekady marca wystąpi nawet w kilku regionach krótkotrwały zimowy incydent. Do tego okresu będzie się nadal pogłębiał niedobór opadów z coraz niższą wilgotnością gleby.
Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Potężne ocieplenie, czy silny mróz? W prognozach wczesna wiosna
Źródło: DobraPogoda24.pl