| |
Zagrożenie!
Potężne śnieżyce na wschodzie. Pod masą śniegu runął dach sali gimnastycznej. Zima przyszła kilka tygodni wcześniej

Potężne śnieżyce na wschodzie. Pod masą śniegu runął dach sali gimnastycznej. Zima przyszła kilka tygodni wcześniej

Mimo, że w Polsce nadal cieszymy się urokami dość łagodnej jesieni, to zasięg mroźnej i śnieżnej zimy na półkuli północnej Ziemi wciąż postępuje i obejmuje kolejne regiony. W tym tygodniu potężny atak zimy uderzył w północno wschodnie Chiny i to kilka tygodni wcześniej niż zazwyczaj. Spadło sporo śniegu i chwycił mróz. Paraliż dotknął linie kolejowe i lotnicze oraz drogi. Pod naporem śniegu runął dach sali gimnastycznej w Jiamusi. Temperatura od niemal początku listopada na północnym wschodzie tego kraju spada już do -28 st. C.

Wczesny atak zimy ze śnieżycami uderzył w Chiny. Od początku listopada 2023 trzyma mróz. Foto: ilustracyjne

Wczesny atak zimy w Chinach, runął dach sali gimnastycznej, silny mróz i śnieżyce kilka tygodni wcześniej listopad 2023

Zwykle na północnym wschodzie Chin pierwszy śnieg pojawia się na przełomie listopada i grudnia, a w tym sezonie zima pojawiła się znacznie wcześniej. Fala syberyjskiego mrozu dotarła wraz z początkiem listopada i obecnie nadal się utrzymuje. Przykładem jest miejscowość Tulihe i Mohe, gdzie mróz osiąga -28/-27 st. C. Do fali siarczystego chłodu dołączyły również potężne śnieżyce. Pokrywa śnieżna na północnym wschodzie kraju miejscami osiąga lub przekracza 10-30 cm.

Prognoza zasięgu pokrywy śnieżnej w rejonie Chin do 12 listopada 2023

Atak zimy w Chinach, śnieżyce i siarczysty mróz kilka tygodni wcześniej listopad 2023

Początek tygodnia przyniósł potężny atak zimy szczególnie w Heilongjiang, najbardziej wysuniętej na północ prowincji Chin. Z powodu burzy śnieżnej zatrzymano kursy ponad 50 pociągów pasażerskich, ponadto odwołano ponad 400 lotów na międzynarodowym lotnisku. Większość placówek oświaty odwołało zajęcia. Niestety, z powodu wczesnych śnieżyc pod naporem śniegu zawalił się dach sali gimnastycznej w Jiamusi. Na co dzień trenowano tam koszykówkę. W chwili katastrofy w środku przebywało 7 osób, z których 3 zginęły. 

Skutki wczesnego ataku zimy w Chinach. Zawalony dach sali gimnastycznej, listopad 2023

Najbardziej zastanawia fakt nie tyle wczesnej śnieżycy, ale już drugiego przypadku zawalenia się sali gimnastycznej w Heilongjiang w ostatnich miesiącach. Poprzednio w lipcu po ulewnych opadach deszczu runął dach szkolnej sali gimnastycznej w mieście Qiqihar zabijając aż 11 osób. Oba incydenty wzburzyły opinie publiczną i zrodziły pytania dotyczące bezpieczeństwa i jakości wykonania konstrukcji. Obie liczyły zaledwie kilka lat. W prognozach widnieją kolejne śnieżycy, które nawiedzą północno wschodnie Chiny w przyszłym tygodniu.

Prognozowane śnieżyce na północnym wschodzie Chin około 17 listopada 2023

Wczesna zima ze śnieżycami i mrozem w Chinach, listopad 2023

Zanim podejdzie kolejny układ niżowy ze śnieżycami, to wcześniej w najbliższych dniach nadal będzie trzymał silny mróz szczególnie między Jilin, Heilongjiang i Mongolią Wewnętrzną. Temperatura przy nocnych rozpogodzeniach może spadać nawet poniżej -25/-20 st. C.

Prognozowany silny mróz w rejonie Chin, 11 listopada 2023

Silny mróz i śnieżyce w Chinach, wczesny atak zimy w listopadzie 2023

Z kolei w Polsce w dalszej części listopada spodziewamy się stopniowego ochłodzenia aż do pojawienia się termicznego przedzimia o którym mówimy, gdy średnia temperatura dobowa waha się w przedziale 0-5 st. C. Pojawi się również szansa na opad śniegu nie tylko w górach. Trend możliwego zimowego incydentu w Polsce przestawiliśmy w stosownym wpisie. Prognozy nadal ulegają korektom, ale ochłodzenia możemy być pewni.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!