| |
Zagrożenie!
Zima podejdzie w rejon Polski. Śnieg i mróz w prognozach. Zrobi się biało w kilku regionach

Zima podejdzie w rejon Polski. Śnieg i mróz w prognozach. Zrobi się biało w kilku regionach

Z coraz większą uwagą śledzę prognozy na dalszą część listopada, bo wygląda na to, że zdarzą się podejścia zimy ze śniegiem i mrozem w rejon Polski. Jest szansa, że śnieżyce wystąpią nie tylko w górach, ale miejscami także na nizinach. W ich trakcie zabielą się krajobrazy, a w kilku regionach powstanie nawet pokrywa śnieżna. Spodziewane są również kolejne noce z mrozem. Będą to jedynie ograniczone epizody zimowe, ale warte dalszej analizy, bo pierwszy atak zimy zawsze wywołuje spory chaos na drogach.

Okresami śnieg i mróz w prognozach w rejonie Polski w dalszej części listopada 2023

Zima ze śniegiem i mrozem podejdzie w rejon Polski, śnieżyce w prognozach, kiedy spadnie śnieg listopad 2023

Kluczowa będzie trajektoria dwóch ośrodków niżowych, które około 14-16 listopada mają się pojawić w rejonie naszego kraju. Model ECMWF wskazuje, że mogą przejść bezpośrednio nad naszym krajem. Jak wiadomo, ośrodki cyklonalne na północnej półkuli Ziemi kręcą się odwrotnie do wskazówek zegara, dlatego nie trudno sobie wyobrazić, że po zachodniej stronie od centrum układu, z północnego zachodu będzie zaciągana chłodna masa powietrza.

Prognozowana adwekcja chłodnego powietrza do Polski po przejściu pierwszego niżu, 15 listopada 2023

Śnieg i mróz w prognozach, zima pojawi się w Polsce, prognoza temperatury i opadów 14 listopada 2023

Z tego powodu co jakiś czas w dalszej części listopada ponownie spodziewamy się wystąpienia nocnych przymrozków, a nawet nasilenia mrozu, jak minionej nocy, gdy na południu Polski temperatura miejscami spadła do -5 st. C. Niewykluczone, że już w czasie przejścia pierwszego niżu około 14 listopada zdarzą się jeszcze nieliczne rozproszone opady deszczu ze śniegiem i śniegu miejscami na nizinach w Polsce.

Prognozowany mróz w Polsce około 14 listopada 2023

Mróz i śnieg sięgnie Polski, zima przyniesie śnieżyce, prognoza temperatury 14 listopada 2023

Ciekawiej ma się zrobić podczas podejścia drugiego niżu w rejon Polski około 16 listopada. Niż ten przyniesie na swojej drodze opady deszczu miejscami przechodzące także w deszcz ze śniegiem i śnieg, ponadto ściągnie chłodne powietrze i poczujemy ochłodzenie przeciągające się na początek ostatniej dekady listopada. Spodziewane są również wichury, szczególnie między Francją, Niemcami, Danią po rejon Polski.

Prognozowane położenie zbliżającego się niżu z silnym wiatrem i opadami w rejon Polski, 16 listopada 2023

Niż przyniesie zimę w Polsce, gdzie spadnie śnieg, prognoza położenia cyklonu 16 listopada 2023

Zakładając, że sprawdzi się obecna jego trajektoria, to faktycznie na nizinach może pojawić się szansa na opady śniegu. Decydujące będzie jego dokładne położenie oraz pora przejścia. W przypadku wystąpienia opadów wieczorem i nocą zwiększy się prawdopodobieństwo miejscami śniegu.

Obecnie prognozowana strefa opadów śniegu w Polsce, 16 listopada 2023

Śnieg spadnie w Polsce, zima z mrozem w prognozach, mapa opadów 16 listopada 2023

Jest nawet szansa, że śnieg zdoła miejscami zabielić krajobrazy lub utworzyć pokrywę śnieżną, ale nie ma co nastawiać się na nastanie trwałej i silnej zimy. Należy jedynie oczekiwać epizodu. Mimo to, warto już brać pod uwagę zmianę opon, aby nie robić tego na ostatnią chwilę.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce około 16 listopada 2023

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, 16 listopada 2023

Prognozy nie są jeszcze stabilne i pewne, bo wykazują się dużą zmiennością pod względem temperatur i zasięgu oraz pory wystąpienia opadów, co jest cechą charakterystyczną dla cyrkulacji strefowej atmosfery. Możemy być jednak pewni, że temperatury w drugiej połowie listopada staną się niższe. Przymrozków i nocy z mrozem będzie więcej, ponadto czasami i miejscami popada także śnieg, deszcz ze śniegiem lub krupa śnieżna. Incydenty zimowe będą możliwe na zmianę z okresami termicznej jesieni. Sytuację monitorujemy i będziemy informować na bieżąco w przypadku podtrzymania prognoz.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!