
Potężne ocieplenie nadciągnie z południa. Temperatura sięgnie 14 stopni. Będzie podmuch wiosny
Trwa druga połowa meteorologicznej zimy, ale zamiast fali siarczystego mrozu i śnieżyc w Polsce, to w kolejnych dniach możemy oczekiwać dalszego ocieplenia. Napłyną łagodne masy powietrza z południa Europy i jeszcze przed końcem stycznia będziemy mieć dni, gdy temperatura miejscami sięgnie nawet 14 st. C. Poczujemy nie tylko termiczne przedwiośnie, ale będzie również dosłowny okres pierwszego podmuchu wiosny.
Prognozowane ocieplenie w środkowej Europie w rejonie Polski, 25 stycznia 2025
Już w ostatnich dniach miejscami w południowej Polsce notowaliśmy 7-10 st. C., ale noce przy przejaśnieniach przynoszą jednak mróz, a przez to średnia dobowa temperatura jest charakterystyczna dla przedwiośnia o którym mówimy, gdy waha się w przedziale 0-5 st. C. W kolejnych dniach oczekujemy jednak jeszcze silniejszej adwekcji cieplejszego powietrza bo będą dni, gdy temperatura miejscami sięgnie maksymalnie około 10-14 st. C. Wówczas średnia dobowa temperatura będzie przejściowo miejscami już charakterystyczna dla termicznej wiosny, którą określamy, gdy w ciągu doby różnica między maksymalną i minimalną temperaturą mieści się na poziomie 5-10 st. C.
Prognozowane ocieplenie wraz z anomalią temperatury maksymalnej w Europie i Polsce, 25 stycznia 2025
Silnego ocieplenia oczekujemy okresami szczególnie w ostatnich dniach stycznia, gdy miejscami temperatura, zwłaszcza na zachodzie, południu i południowym wschodzie kraju osiągnie do około 10-14 st. C. W takich warunkach zamiast pełni zimy o tej porze roku, to będziemy mieć w niektórych regionach pierwszy podmuch termicznej wiosny. W tych dniach opadów nadal będzie niewiele, a te które wystąpią, to pojawią się tylko miejscami i przelotnie między okresami z większymi przejaśnieniami, a nawet rozpogodzeniami szczególnie w rejonach oddziaływania cieplejszego wiatru fenowego na południu Polski.
Prognozowane temperatury w rejonie Polski w środkowej Europie, 26 stycznia 2025
O potencjale ocieplenia świadczy szczególnie przewidywana anomalia temperatury maksymalnej, która okresami w Polsce w niektóre dni ma być aż o około 7-12 st. C. powyżej normy dla tej pory roku, co jest zjawiskiem ekstremalnym w styczniu, ale ze względu na zachodzące zmiany klimatyczne, zdarza się już coraz częściej. Wszystko przez głębokie ośrodki niżowe znad Atlantyku, które na zachodzie i północnym zachodzie Europy przyniosą wichury i ulewy, ale jednocześnie do środkowej Europy, w tym do Polski będą zaciągać ciepłe masy powietrza z południa i południowego zachodu.
Sprawdź: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prawdziwej zimy już nie będzie?
Prognozowana temperatura w rejonie środkowej Europy w Polsce, 28 stycznia 2025
Miejscami na południu i południowym wschodzie Polski jeszcze notujemy pokrywę śnieżną, gdzieniegdzie w formie kilku cm zwartego śniegu, a w innych miejscami w postaci płatów śnieżnych, ale jeszcze przed końcem stycznia ten śnieg zupełnie stopnieje i utrzyma się już tylko miejscami w górach i lokalnie w rejonie podgórskim. Zimowych akcentów na nizinach już praktycznie nigdzie nie uświadczymy. Początek lutego również nie przyniesie zmian w kierunku nawrotu zimy do naszego kraju.
Zobacz: Będą ogromne wichury na zachodzie. Wiatr przekroczy 170 km/h. Uderzy silny prąd strumieniowy
Źródło: DobraPogoda24.pl