| |
Zagrożenie!
Potężne burze gradowe nie odpuszczają. Silne gradobicia coraz bliżej Polski. Ilości gradu szokują

Potężne burze gradowe nie odpuszczają. Silne gradobicia coraz bliżej Polski. Ilości gradu szokują

Potężne burze gradowe w Europie nie odpuszczają. Miejscami potrafi spaść nawet 10-25 cm gradu w ciągu kilkunastu minut. Grad powoduje chaos na drogach i ogromne straty w uprawach. Gradobicia w tym sezonie pojawiają się częściej niż zwykle. Wczoraj 5 czerwca 2022 silne gradobicia wystąpiły m.in. na południowym wschodzie Niemiec. Fatalna sytuacja panowała w rejonie Weiler w Bawarii. Ogromne gradziny spadły również w Austrii. Z kolei w Belgii wystąpiła powódź błyskawiczna.

Potężne gradobicie na południu Niemiec, 5 czerwca 2022. Foto: Blaulichtreport Südschwaben/Allgau 

Potężne gradobicia w Niemczech, Weiler Bwaria, 5 czerwca 2022. Burze gradowe coraz bliżej Polski

Ilości gradu są niesamowite. Miejscami skumulowana warstwa gradzin mogła mieć nawet 50 cm - informują lokalne niemieckie media. Średnica gradzin w tym rejonie nie była duża, ale gradu spadło wyjątkowo dużo. Takich burz gradowych w Europie od kilku tygodni notujemy coraz więcej. W ostatnich dniach potężne burze gradowe wystąpiły m.in. we Francji, w Słowenii, Chorwacji, Bułgarii, we Włoszech i Niemczech. 

Skutki ogromnego gradobicia w Niemczech, 5 czerwca 2022

Burze gradowe w minioną niedzielę 5 czerwca dały się we znaki również szczególnie mieszkańcom Austrii. Lokalnie spadły ogromne gradziny. W rejonie miasta Kufstein między godziną 15 i 16 spadł grad o średnicy nawet 10 cm!

Ogromne gradziny w Austrii w mieście Kufstein, 5 czerwca 2022

Gradobicia ponadto notowano w niedzielę 05.06 w Słowenii, Serbii, w północnych Włoszech oraz na południowym wschodzie Francji. Prognozy na dziś 6 czerwca zapowiadają możliwość silnych burz m.in. na Bałkanach oraz na północy Włoch. W tej części Europy istnieje podwyższone ryzyko miejscami opadów gradu.

Obszar Europy z prognozowaną zwiększoną chwiejnością powietrza wskazującą na ryzyko wystąpienia miejscami burz. Godzina 17:00, 6 czerwca 2022

Potężne burze gradowe w Europie, gdzie wystąpi grad, mapa burzowa 6 czerwca 2022

Silne burze w Europie przynoszą nie tylko gradobicia, liczne wyładowania i silny wiatr, ale również miejscami nawalne opady deszczu. Lokalnie opady są na tyle intensywne, że powstaje powódź błyskawiczna. Takie zjawisko wystąpiło wczoraj 05.06 m.in. w Belgii.

Skutki powodzi błyskawicznej w Belgii, 5 czerwca 2022

Podtopienia i zalania miały miejsce w rejonie miasta Hannut i Andenne w Belgii.

Powódź błyskawiczna, 5 czerwca 2022

W ciągu najbliższej doby 6/7 czerwca, lokalne burze wystąpią również w zachodniej Polsce, ale zjawiska nie powinny być silne. W kolejnych dniach ryzyko silnych burz w naszym kraju zacznie systematycznie rosnąć. Zachęcamy, aby śledzić na bieżąco prognozy burzowe, w których precyzyjnie będziemy wskazywać prawdopodobieństwo i siłę potencjalnych burz w danych regionach kraju.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!