| |
Zagrożenie!
Potężne gradobicie na południu. W 10 minut spadło 20 cm gradu. Uprawy rolne zostały zniszczone

Potężne gradobicie na południu. W 10 minut spadło 20 cm gradu. Uprawy rolne zostały zniszczone

Burze w Europie w ostatnich dniach stają się coraz silniejsze. Po nawałnicach i tornadach w Niemczech, w sobotę 28 maja 2022 potężne gradobicie miało miejsce m.in. w Bułgarii, gdzie został wydany 1 i 2 stopień ostrzeżenia meteorologicznego przed burzami. W ciągu 10 minut spadło miejscami 5-20 cm gradu. Miasto Złatograd po gradobiciu wyglądało, jakby panował środek zimy. Niestety, w okolicznych miejscowościach część upraw została zniszczona. Gradobicie objęło miejscowości Welingrad, Nedelino, Madan, Devon, Borino i Dospat w Bułgarii.

Skutki gradobicia w miejscowości Złatograd w Bułgarii, 28 maja 2022

Potężne gradobicie w Bułgarii, zdjęcia i nagrania Złatograd, 28 maja 2022

W mediach społecznościowych ludzie dzielą się filmami i zdjęciami z gradem pokrywającym ulice, chodniki i pola ze zniszczonymi uprawami. Praktycznie w całym regionie Smolan są zniszczenia. Grad w Nedelino był wielkości orzechów włoskich.

Zniszczone plantacje pomidorów w Bułgarii, 28 maja 2022. Foto: Meteo Balkans

Ogromne gradobicie na południu Europy w Bułgarii, zniszczone plantacje, 28 maja 2022

Wielu rolników narzeka, że ich praca poszła na marne. Plantacje pomidorów, ogórków i generalnie wszystkiego co posadzili zostały zniszczone.

Silne burze, ulewy i gradobicia na Bałkanach. Zdjęcie satelitarne Europy z godziny 17:40, 28 maja 2022

Gradobicia na południu Europy, zniszczone plantacje w Bułgarii, 28 maja 2022

Prognoza burzowa wydana dla Europy przez stowarzyszenie Estofex wskazywała 1 i 2 stopień zagrożenia silnymi burzami z ulewnym deszczem i gradem m.in. w Bułgarii.

Prognoza burzowa dla Europy, 28 maja 2022

Prognoza burzowa dla Polski i Europy, potężne gradobicie w Bułgarii, 28 maja 2022

Film opublikowany przez Meteo Balkans pokazuje skutki burzy z huraganowym wiatrem i gradobiciem. Ulice zostały pokryte lodem miejscami o grubości nawet 15-20 cm.

Potężne gradobicie na południu Bułgarii, 28 maja 2022

Z kolei ulewne deszcze spowodowały uaktywnienie osuwisk. Jedno z nich zasypało drogę we wsi Buynovo w gminie Borino. Wieś została odcięta od świata. Żywność od wczoraj jest dostarczana pieszo. Lawina skalna miała od 80 do 100 metrów sześciennych.

Prognoza energii Cape dostępna drogą konwekcji w Europie, 29 maja 2022

Burze w Europie, prognoza 29 maja 2022

W niedzielę 29 maja ryzyko silnych burz nadal będzie obejmować miejscami południową Europę, zwłaszcza od Włoch po Bałkany, gdzie zalega ciepła, wilgotna i chwiejna masa powietrza.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!