| |
Zagrożenie!
Potężna ulewa i powódź na południu. Padł rekord sumy opadów. Zginęło co najmniej 16 osób

Potężna ulewa i powódź na południu. Padł rekord sumy opadów. Zginęło co najmniej 16 osób

Sezon wiosennych ulew i burz jeszcze na dobre nie rozpoczął się w rejonie Europy, a już notowane są pierwsze potężne ulewy i powodzie o skali katastrofy. Ogromna ulewa przeszła przez kilka regionów Turcji. Rekordowa suma opadów spadła w rejonie Sanlıurfa i Adıyaman. Co najmniej 16 osób zginęło w wyniku powodzi. Autostrada łącząca miejscowości Hilvan i Bozova została przerwana i zniszczona przez wodę. Do powodzi doszło w rejonie Turcji, gdzie wcześniej wystąpiło bardzo silne trzęsienie ziemi.

Prognozowane sumy opadów w Turcji do 22 marca 2023

Potężne ulewy i powodzie w Turcji, padł rekord opadów, wiele ofiar, prognoza opadów do 22 marca 2023

W najbliższych dniach w Turcji nadal będą występować opady deszczu, jak również w wyżej położonych regionach śniegu. Część tych ulew będzie związana z burzami, które obecnie notujemy miejscami w zachodniej połowie kraju.

Burze i ulewy w rejonie Turcji i Grecji. Zanotowane wyładowania do godziny 15:45, 16 marca 2023

Burze i ulewy w Turcji, rekordowe powodzie, marzec 2023

Ulewy przynosi płytki niż, ale zbudowany z bardzo wilgotnego i chwiejnego powietrza zaciąganego z basenu Morza Śródziemnego. W takich warunkach z łatwością powstają burzowe chmury kłębiaste, ale również przechodzą ulewy wielkoskalowe. Z informacji podanych przez lokalnych tureckich urzędników wynika, że w mieście Sanlıurfa średnia suma opadów na metr kwadratowy w ciągu ostatnich 30 lat w marcu wynosi 57,9 mm, a w ciągu ostatnich 2 dni w centralnych dzielnicach miasta spadło 137,6 mm. Z powodu zabudowały i mało przepuszczalnego gruntu doszło do szybkiej akumulacji opadów i wylania potoków niosących powódź błyskawiczną.

Prognozowane miejscami ulewy w Turcji o godzinie 13:00, 17 marca 2023

Ulewy i rekordowe powodzie z burzami w Turcji, prognoza opadów 17 marca 2023

Aktualnie na jeden dzień zawieszono naukę w szkołach oraz działanie administracji publicznej. Ulewny deszcz spowodował powodzie szczególnie w rejonie Adıyaman i Şanlıurfa i w tych regionach co najmniej 16 osób straciło życie, a ponadto 5 osób jest nadal poszukiwanych. Minister spraw wewnętrznych Suleyman Soylu poinformował, że wśród zabitych jest półtoraroczne dziecko.

Skutki potężnej powodzi w Turcji, marzec 2023

Ulewa w Adıyaman zalała namioty, w których mieszkały ofiary trzęsienia ziemi. Wiele alei i ulic zamieniło się w jezioro. Niektóre pojazdy utknęły w wodzie. Jedyny most łączący dzielnicę między Subası a wsią Taskale w dzielnicy Sincik, został zamknięty dla ruchu samochodowego z powodu wylewu potoku. Setki domów i pojazdów zostało zalanych w Sanlıurfa z powodu ulewnych deszczy.

Potężne powodzie i ulewy w Turcji w rejonie miejscowości Bozova w Turcji, 15 marca 2023

Z kolei w Polsce obecnie odetchniemy od gwałtownej pogody. Aktualnie znajduje się pod wpływem antycyklonu Jeanine, który zapewnia nam dość stabilne warunki atmosferyczne, w tym jeszcze przymrozki w nocy, ale sytuacja zmieni się za kilkadziesiąt godzin, gdy wyż odsunie się nad Rosję i napłynie cieplejsze powietrze z wiosennymi temperaturami.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!