| |
Zagrożenie!
Mobilny antycyklon Jeanine wkroczy nad Polskę. Ciśnienie wzrośnie i będą przymrozki. Wiemy, kiedy wróci ciepła wiosna

Mobilny antycyklon Jeanine wkroczy nad Polskę. Ciśnienie wzrośnie i będą przymrozki. Wiemy, kiedy wróci ciepła wiosna

Do Polski zbliża się centrum układu wyżowego. Będzie nim mobilny antycyklon Jeanine, który bezpośrednio wpłynie na pogodę między 16-18 marca 2023. Przyniesie chwilową stabilizację warunków atmosferycznych, w tym nocne przymrozki, jak również zatrzyma zagrożenie ze strony wichury. Wyż będzie zbudowany z chłodnego powietrza, które napłynęło do kraju po przejściu minionej doby chłodnego frontu. Po jego odsunięciu napłynie cieplejsza masa powietrza i ponownie na termometrach będziemy notować wiosenne temperatury na poziomie kilkunastu C. z szansą na pierwsze przekroczenie miejscami 20 st. C.

Prognozowane położenie mobilnego antycyklonu Jeanine w rejonie Polski o godzinie 13:00, 16 marca 2023

Antycyklon Jeanine zbliża się do Polski, będą przymrozki i ustaną wichury, prognoza położenia i ciśnienia 16 marca 2023

Wyż nie zagości w Polsce długo, bowiem dość szybko zacznie się przemieszczać nad Rosję. Wcześniej jednak zapewni nam powszechny powrót przymrozków w nocy, które pojawią się na przeważającym obszarze kraju, zwłaszcza między 16-17 marca. Zasięg ujemnych temperatur w nocy po 17 marca szybko się zwęzi nad krajem w kierunku wschodnim i południowo wschodnim. Ochłodzenie nie będzie trwałe, bo już od 17-18 marca w głąb kraju z zachodu i południowego zachodu ponownie napłynie cieplejsza masa powietrza.

Prognozowana trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Polski na przykładzie Warszawy, 16 marca 2023

Antycyklon Jeanine sprowadzi przymrozki do Polsce, zbudowany z arktycznego powietrza, ciepła wiosna wróci szybko, prognoza adwekcji powietrza 16 marca 2023

Na powyższej prognozie adwekcji powietrza widać, że wyż będzie zbudowany z chłodnego powietrza, które napłynęło wprost z Arktyki, aczkolwiek po drodze nad oceanem nabrało cech morskich i znacznie złagodniało. Z tego powodu w tym nieco chwiejnym powietrzu jeszcze w czwartek 16.03 w ciągu dnia miejscami wypiętrzą się chmury kłębiaste z których lokalnie przelotnie popada deszcz, śnieg bądź deszcz ze śniegiem i krupa śnieżna, głównie na północy, wschodzie i północnym wschodzie. Istnieje niewielkie ryzyko, że lokalnie zagrzmi, zwłaszcza na północnym wschodzie Polski.

Prognozowane rozproszone lokalne przelotne opady w Polsce o godzinie 13:00, 16 marca 2023

Wyż nad Polską, będa lokalne opady mieszane, prognoza opadów 16 marca 2023

Nocami między 15-18 marca pojawi się niewielki mróz w Polsce poniżej około -10/-1 st. C., przy czym największe spadki będą możliwe głównie na południu w rejonach podgórskich. Prognoza ta uwzględnia także pomiary temperatury przy gruncie.

Prognozowany zasięg przymrozków w Polsce, 17 marca 2023 o godzinie 07:00

Przymrozki w Polsce sprowadzi antycyklon, prognoza temperatuy 17 marca 2023

Zaznaczamy, że niewielkie przymrozki w nocy z 15/16 marca wystąpią na przeważającym obszarze kraju, a kolejnej nocy z 16/17 marca nie powinny już wystąpić na zachodzie i północnym zachodzie. Z kolei w sobotę 18 marca nad ranem ograniczą się miejscami już tylko do dzielnic południowo wschodnich.

Prognozowane położenie antycyklonu w rejonie Polski o godzinie 01:00, 17 marca 2023

Będą przymrozki i antycyklon Jeanine wkroczy do Polski, prognoza ciśnienia 17 marca 2023

Antycyklon przyniesie wzrost ciśnienia. Najwyższe będzie 17 marca po północy w rejonie pogranicza Słowacji i Polski. Zredukowane do poziomu morza może wzrosnąć do około 1025-1027 hPa. Później wyż szybko zacznie przesuwać się nad Rosję i wtedy odblokuje się korytarz do napływu łagodniejszego i cieplejszego powietrza z zachodu i południowego zachodu.

Szybko wróci ciepła wiosna. Aktualnie prognozowana temperatura w Polsce, 18 marca 2023

Kiedy będzie ciepła wiosna, prognoza temperatury 18 marca 2023

Ochłodzenie będzie więc zgodnie z naszymi prognozami krótkotrwałe, bo już od 17 marca od zachodu stopniowo w głąb Polski zaczną temperatury rosnąć. W sobotę 18 marca temperatury maksymalne już na sporym obszarze kraju będą dwucyfrowe na poziomie około 10-15 st. C. W kolejnych dniach trend wiosennych temperatur ze wzrostem będzie kontynuowany, ale wrócą też przelotne opady i miejscami burze. Zapraszamy do śledzenia naszych najnowszych prognoz pogody wówczas nic istotnego wam nie umknie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!