| |
Zagrożenie!
Potężna śnieżyca na południu. Sparaliżowało Grecję i Turcję. Przyczyną efekt morza

Potężna śnieżyca na południu. Sparaliżowało Grecję i Turcję. Przyczyną efekt morza

Ogromna śnieżyca minionej doby uderzyła w Grecję i Turcję. Szczególnie trudna sytuacja panowała w rejonie Aten i Stambułu, gdzie 24 stycznia 2022 pojawiły się poważne utrudnienia na drogach. Odwołano również wiele połączeń lotniczych. Miejscami spadło nawet 35 cm śniegu. Opady śniegu w Grecji i Turcji nie są zjawiskiem nadzwyczajnym, ale taka śnieżyca często się nie zdarza. Wszystko przez zimne powietrze arktyczne, które spłynęło z północy nad ciepłe wody Morza Egejskiego i Czarnego.

Skutki potężnej śnieżycy w Grecji. Foto: Panos Rucus, 24 stycznia 2022

Potężna śnieżyca w Grecji i Turcji, paraliż w Atenach i Stambule, 24 stycznia 2022

Wcześniej bardzo zimne powietrze arktyczne pojawiło się nad wschodnią i południową Polską, gdzie zanotowaliśmy -24 stopnie C. Pojawił się też gigantyczny kontrast termiczny. Powietrze to następnie bardzo szybko spłynęło na południe i zaczęło przepływać nad ciepłą wodą Morza Czarnego i Egejskiego.

Zasięg powietrza arktycznego na wysokości 1,5 napływającego nad Grecję i Turcję, 24 stycznia 2022

Gigantyczne śnieżyce w Grecji i Turcji, zasypało Ateny i Stambuł, 24 stycznia 2022

Powietrze arktyczne przepływając nad ciepłymi wodami wywołało powstanie chmur kłębiastych, gdyż w wyniku dużego pionowego kontrastu termicznego nastąpił silny proces parowania. Chmury te są bardzo zasobne w wilgoć. Gdy dotrą nad ląd, jedna za drugą oddają zgromadzoną wilgoć w postaci śnieżyc i burz śnieżnych.

Na zdjęciu satelitarnym położenie Aten względem formujących się śnieżyc nad Morzem Egejskim. Dane satelitarne NASA, 24 stycznia 2022

Śnieżyce i burze śnieżne w Atenach, ogromne opady śniegu w Grecji, 24 stycznia 2022

Szlak przemieszczania opadów konwekcyjnych był bardzo dobrze oddany w prognozie opadów śniegu. Zwróćcie uwagę na idealnie przewidziane śnieżyce w rejonie Stambułu i Aten.

Prognozowane śnieżyce w Grecji oraz w rejonie Stambułu w Turcji, poniedziałkowy 24.01 wieczór

Prognoza śnieżyc w Grecji i Turcji, styczeń 2022

Wtorkowe 25.01 poranne pomiary pokrywy śnieżnej na stacji meteorologicznej w Atenach wskazały 30 cm świeżego śniegu. W czasie apogeum śnieżycy miejscami przyrost pokrywy śnieżnej sięgał 35 cm. Z kolei na stacji w Stambule o poranku zmierzono 14 cm, ale zapewne stacja nie znalazła się w głównym obszarze opadów śniegu, bo z nagrań i zdjęć jednoznacznie wynika, że śniegu miejscami było znacznie więcej.

Położenie Stambułu w Turcji względem formujących się śnieżyc na Morzu Czarnym, 24 stycznia 2022. Dane: NASA

Śnieżyca w Turcji, efekt morza, 24 stycznia 2022, zasypany Stambuł

Co ciekawe podobny efekt morza notujemy również w Polsce, gdyż nasz Bałtyk w czasie napływu powietrza arktycznego również powoduje śnieżyce. Często wtedy nie raz się zdarzało, że na północy kraju miejscami było więcej śniegu niż w górach.

Skutki potężnej śnieżycy i burzy śnieżnej w Grecji, zwłaszcza w rejonie Aten

Potężna śnieżyca w Turcji zatrzymała ruch na drogach

Śnieżyca w Turcji w rejonie Stambułu spowodowała zupełny paraliż na drogach. Wiele sklepów zostało zamkniętych, a linie lotnicze odwołały loty. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Grzegorz

Chyba miało być "silny proces skraplania"

25 styczeń 2022 - 10:24
Odpowiedz
DobraPogoda24.pl

Nie, parowania ma być. W wyniku napływu zimnego powietrza arktycznego nad ciepły akwen następuje proces kondensacji pary wodnej już często na poziomie tafli morza, a następnie unoszące się obłoki właśnie pary wodnej tworzą większe chmury kłębiaste. W porze letniej nastąpiłaby przemiana fazowa ze stanu gazowego w ciekły, ale teraz mamy proces resublimacji czyli przechodzenia ze stanu gazowego w stan stały z pominięciem stanu ciekłego. W ten sposób chmury nad lądem w porze chłodnej zaczynają oddawać opad w postaci śniegu, czasami krupy śnieżnej i gradu. Ich zasięg jest często ograniczony, jednak tam gdzie wystąpią opady konwekcyjne z efektu morza pada bardzo intensywnie.

25 styczeń 2022 - 10:47
Odpowiedz