| |
Zagrożenie!
Potężna fala upałów na południu. Temperatura wzrosła do 47 stopni. Upał doskwiera milionom ludzi

Potężna fala upałów na południu. Temperatura wzrosła do 47 stopni. Upał doskwiera milionom ludzi

Ekstremalna fala upałów już w kwietniu objęła wiele krajów, od północnej Afryki przez Półwysep Arabski po Indie. Temperatura miejscami przekracza 40-46 st. C. W Senegalu w mieście Matam było jeszcze cieplej i zanotowano 47 st. C. To dotychczas najwyższa temperatura w 2022 roku na półkuli północnej. W kolejnych dniach podobne temperatury nadal będą się utrzymywać na wspomnianym obszarze. Wyjątkowo silna fala upałów pojawiła się znacznie wcześniej niż zwykle. W ubiegłym roku podobny upał na tym obszarze dochodzący do 50 st. C. był notowany dopiero w drugiej połowie maja.

Ekstremalny upał w kwietniu 2022, temperatura wzrosła do 47 stopni

Zapowiadaliśmy, że temperatura wzrośnie maksymalnie do 47 stopni i faktycznie taką temperaturę zmierzono w sobotę 09.04 w senegalskim mieście Matam, zlokalizowanym na pograniczu Senegalu i Mauretanii. Zabrakło tylko 1,3 st. C. do pobicia absolutnego afrykańskiego kwietniowego rekordu temperatury maksymalnej. Niewiele mniej było w Pakistanie i Indiach, gdzie zanotowano 45-46 st. C. Wskazują na to przesłane depesze synoptyczne. Temperatury są więc wiarygodne.

Ekstremalny wczesny kwietniowy upał. Temperatury maksymalne zanotowane 9 kwietnia 2022. Dane Ogimet

Ekstremalny wczesny upał w kwietniu 2022, temperatura w Senegalu wzrosła do 47 stopni

Na szczęście upał 47 stopni można było wytrzymać dzięki niskiej wilgotności powietrza, która w ciągu dnia wahała się w senegalskim mieście Matam, od zaledwie 8, do 25%. To bardzo niska wartość, jak na warunki europejskie. Fala upałów rozciągająca się od Senegalu aż po Indie nadal będzie się utrzymywać na co wskazują najnowsze prognozy głównych modeli numerycznych.

Ekstremalny upał w Indiach i Pakistanie. Prognoza temperatury na 15 kwietnia 2022

Ekstremalny upał na Ziemi, temperatura w Indiach, kwiecień 2022

W Indiach fale upałów są dramatyczne w skutkach, bo już blisko połowa mieszkańców tego kraju ma problem z dostępem do wody pitnej. Mało tego, woda jest od lat kwestią sporną między Indiami i Pakistanem. Sytuacja jest poważna, bo z powodu wody może wybuchnąć konflikt zbrojny w tej części świata. Chodzi o odciąganie wody z rzek płynących do Pakistanu. Zmiany klimatyczne powodują, że upały w tych krajach stają się dłuższe i bardziej uciążliwe, a monsuny niosące zbawienne i potrzebne opady deszczu są słabsze w Indiach.

Prognozowany upał na Bliskim Wschodzie, 16 kwietnia 2022

Silny upał od północnej Afryki przez Bliski Wschód po Indie, kwiecień 2022

Kwietniowy upał od północnej Afryki po południową Azję

Skala wyjątkowo wczesnej fali upałów jest poważna, bo upał rozciąga się już na dystansie około 10 tysięcy km, od Senegalu aż po Indie. Sytuacja w tej części świata w najbliższych miesiącach szybko się nie zmieni, a to dopiero początek. Około czerwca temperatury powinny spaść w Indiach, gdy pojawi się monsun.

Prognozowane maksymalne temperatury na Ziemi, jakie mogą wystąpić, między 11-21 kwietnia 2022

Upały na świecie, kwiecień 2022, mapa temperatury

Powyższa prognoza jednoznacznie wskazuje, że aktualnie największy upał obejmuje północną Afrykę, Bliski Wschód oraz Pakistan i Indie. Gorąco i upalnie będzie również w Australii, miejscami w Ameryce Północnej oraz w Meksyku. W najbliższych tygodniach i miesiącach będziemy obserwować, jak Ziemia szczególnie na półkuli północnej, będzie się nagrzewać coraz bardziej. Aktualnie nie wiadomo, kiedy pierwszy upał w tym roku dotrze do Polski. Zwykle zdarza się to w maju lub czerwcu, aczkolwiek najwcześniejszy pierwszy upał w historii pomiarów temperatury w Polsce został zanotowany już pod koniec kwietnia. Dokładnie 10 lat temu, 29 kwietnia 2012 roku w miejscowości Słubca zanotowano 32,5 st. C. To aktualny polski kwietniowy rekord temperatury maksymalnej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!