| |
Zagrożenie!
Premier Indii zapowiada, że „ani jedna kropla wody” nie popłynie do Pakistanu

Premier Indii zapowiada, że „ani jedna kropla wody” nie popłynie do Pakistanu

Od wielu lat mówi się, że jedną z przyczyn światowego konfliktu w przyszłości może być walka o dostęp do wody. Wygląda na to, że konflikt ten niebawem może wybuchnąć. To już nie science fiction, ale realna groźba.

Indyjski premier Narendra Modi podczas wiecu wyborczego zapowiedział, że niewykorzystana obecnie woda w rzekach płynących do Pakistanu, zostanie skierowana na pola indyjskich rolników. „Ta woda należy do naszych rolników. Modi ślubuje, że ani jedna kropla indyjskiej wody nie popłynie do Pakistanu” - obiecał we wtorek 15.10 podczas wiecu w Charkhi Dadri w Haryana.

Tama Srisailam elektrowni wodnej na rzece Kryszna w Indiach. Foto: Reuters

Wojna o wodę Indie Pakistan zawrócenie rzek

Do tej pory Indie i Pakistan dzielą wody sześciu rzek przepływających przez oba kraje na mocy Traktatu Indus Waters z 1960 roku. Mimo wcześniejszych 3 wojen, nie został on przerwany. Na mocy traktatu Indie kontrolują wody rzek Ravi, Beas i Sutlej, podczas gdy Pakistan kontroluje rzeki Indus, Chenab i Jhelum. Szacuje się jednak, że 5% niewykorzystanej wody w Indiach przepływa na terytorium Pakistanu.

Zapowiedź premiera, to odpowiedź na sytuację w wielu największych miastach Indii, gdzie kończy się woda. Wszystko przez wieloletnie opady poniżej średniej - krótko mówiąc, coroczne monsuny stały się słabsze. Co najmniej w 21 miastach, w tym w stolicy New Delhi, może zabraknąć wód gruntowych już w 2020 r. W tej sytuacji około 100 mln ludzi miałoby ograniczony dostęp do wody!

Przemówienie Modiego nie było pierwszym przypadkiem, gdy jego rząd zagroził, że odciągnie resztki wody z rzek. W lutym br. ostrzegano, że zostanie „odwrócona woda ze wschodnich rzek” i nie popłynie ona do Pakistanu. Była to groźba władz Indii po samobójczym zamachu bombowym, gdy zginęło 40 indyjskich żołnierzy w Pulwamie. W odpowiedzi władze Pakistanu oskarżyły Indie o „podżeganie do wojny” i jednocześnie przypomniały, że armia pakistańska jest zdolna poradzić sobie z każdym zagrożeniem.

Opracowanie DobraPogoda24 na podstawie thehindu


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!