| |
Zagrożenie!
W październiku temperatura na wielu stacjach nie spadła poniżej 0 st. C!

W październiku temperatura na wielu stacjach nie spadła poniżej 0 st. C!

Wyjątkowo słoneczny październik dobiega końca. Po wielu bardzo ciepłych miesiącach 2018 roku, miał to być pierwszy miesiąc z temperaturą w pobliżu normy (według prognoz sezonowych), ale nic z tego, bowiem jest to kolejny ciepły miesiąc!

Tegoroczny październik warto wspomnieć z jeszcze jednego powodu. Na wielu stacjach, szczególnie w południowo-wschodniej Polsce, temperatura minimalna w ciągu wszystkich 31 dni nie spadła poniżej 0 st. C. Jest to sytuacja niezwykle rzadka.

Pogoda październik

Przykładem może być nasz redakcyjny Rzeszów, gdzie na stacji IMGW znajdującej się na lotniskowej stacji w Jasionce, w całej historii pomiarów od roku 1952, takich październików zanotowano zaledwie 5! Krótko mówiąc - na 67 październików, w tylko 5 przypadkach nie odnotowano mrozu na standardowej wysokości 2m w klatce meteorologicznej.

Liczba dni w poszczególnych miesiącach i latach z temperaturą poniżej 0 st. C. na stacji Rzeszów-Jasionka. Dane IMGW opracowane przez meteomodel

Dane archiwalne pogoda Rzeszów

W tym roku najniższą temperaturę w rejonie Rzeszowa odnotowano w nocy z 21 na 22 października, gdy temperatura w Jasionce spadła do +0.5 st. C. Co ciekawe, na naszej stacji położonej o 13 km dalej na południowy zachód od tej lotniskowej, temperatura minimalna spadła wówczas do jedynie +2.3 st. C. Różnice spowodowała mgła z innym poziomem inwersji zalegającej na południu Rzeszowa, która ograniczyła spadek temperatury.

Pomiar temperatury maksymalnej i minimalnej wraz z punktem rosy w październiku 2018 roku w Rzeszowie

Pomiar temperatury październik Rzeszów

Najniższą temperaturę tegorocznego października na południu miasta, zanotowaliśmy 18 października i wyniosła +0.9 st. C.


Komentarze
Ben Wwa

U mnie w stolicy - jak i gdzie indziej w Polsce - tegoroczny październik stanowi kontynuację wieloletniego procesu ocieplenia polskiego klimatu.

01 listopad 2018 - 09:14
Odpowiedz