| |
Zagrożenie!
Polska na pogodowym celowniku. Niebezpieczne wichury i burze w prognozach. Styczeń jeszcze zaskoczy?

Polska na pogodowym celowniku. Niebezpieczne wichury i burze w prognozach. Styczeń jeszcze zaskoczy?

Zapowiadaliśmy, że druga połowa stycznia 2022 w Polsce minie pod znakiem bardzo dynamicznej pogody, w tym powrotu zimy. Prognozy na ogół się sprawdziły, bo mieliśmy nie tylko wichury i spadek temperatury, ale pojawiły się także burze śnieżne. Przed nami również, głównie we wschodniej i południowo wschodniej Polsce epizod z silniejszym mrozem. Pod koniec stycznia pogoda ponownie zacznie być dynamiczna. Znowu może być niebezpiecznie, bo spodziewamy się kolejnej wichury, śnieżycy, ulewy oraz burzy, w tym burzy śnieżnej.

Potężny prąd strumieniowy nad północnym Atlantykiem i Europą może sprzyjać powstaniu głębokiego niżu pod koniec stycznia 2022

Niebezpieczna wichury mogą wrócić do Polski pod koniec stycznia 2022

Śledzimy potencjalną bardzo dynamiczną pogodę, jaka może się pojawić pod koniec stycznia 2022 oraz na przełomie stycznia i lutego w Polsce. Prognozy nadal potwierdzają, że w tym terminie może się rozwinąć bardzo silny prąd strumieniowy na sporym kontraście temperatury między Arktyką, a cieplejszymi niższymi szerokościami geograficznymi na Atlantyku. W obszarze tym nadal jest prognozowane powstanie bardzo głębokiego niżu. W jego obszarze może się także rozwinąć mniejszy, ale niebezpieczny niż wtórny. To są jedynie możliwe warianty, ale godne uwagi i śledzenia w kolejnych dniach.

Wstępnie prognozowany głęboki niż w rejonie Bałtyku około 30 stycznia 2022

Silna wichura pod koniec stycznia 2022 może uderzyć w Polskę

Prognozowany termin rozwinięcia i powstania głębokiego niżu przechodzącego w pobliżu Polski jest wstępny. Sytuacja może się jeszcze zmienić o około +/-3 dni. Prognozy od kilku dni potwierdzają jednak, że ten trend pogodowy może się utrzymać i sprawdzić.

Wstępnie prognozowane wichury w Polsce, 29 stycznia 2022

Wichury w Polsce, styczeń 2022, prognoza wiatru

Sytuacja meteorologiczna wymaga dalszej analizy i monitorowania. Jeśli potwierdzi się w kolejnych kilku dniach, to kolejna wichura w Polsce w styczniu stanie się faktem. Wszystko zależy od ostatecznego przemieszczenia się prądu strumieniowego. Na pewno w kolejnych dniach stycznia powstanie jeszcze silniejszy jetstream między Ameryką Północną i Europą. Linie lotnicze z pewnością to wykorzystają do lotów międzykontynentalnych. I teraz powstaje pytanie, jaką trajektorię obierze głęboki niż rozwijający się pod silnym przepływem powietrza.

Wstępnie prognozowana wichura w Polsce, 30 stycznia 2022

Wichury w styczniu 2022 wrócą do Polski, mapa wiatru 30 stycznia 2022

Jeszcze raz zaznaczamy, że podane daty kolejnej wichury jeszcze mogą się przesunąć i obecnie nie możemy ich traktować dosłownie. Prognoza jedynie zaznacza coraz częściej powtarzający się trend pogodowy z dynamicznymi warunkami atmosferycznymi na ostatnie dni stycznia i początek lutego. Potencjalnym niżom oczywiście będą towarzyszyć fronty atmosferyczne, a to oznacza, że w zależności od zasięgu cieplejszego lub chłodniejszego powietrza musimy nadal spodziewać się opadów śniegu, w tym śnieżyc i lokalnych burz oraz bardziej intensywnych opadów deszczu.

Jedna z wersji możliwych opadów śniegu i deszczu w Polsce w zależności od zasięgu masy powietrza pod koniec stycznia 2022

Śnieżyce, burze śnieżne, ulewy i wichury w prognozach w Polsce, styczeń 2022

Reasumując, przed nami epizod z silnym mrozem na wschodzie i południowym wschodzie Polski w poniedziałek 24 stycznia. Będzie to również krótki okres ze stabilnymi warunkami atmosferycznymi w tej części kraju. Sytuacja zacznie się ponownie zmieniać w kolejnych dniach stycznia, bo nadal miejscami będą możliwe opady śniegu, a także deszczu ze śniegiem i deszczu w cieplejszej masie powietrza, zwłaszcza w zachodniej Polsce. Sytuacja zmieni się szczególnie pod koniec stycznia, od około 27-30 stycznia gdy otworzy się korytarz dla silnej cyrkulacji strefowej. Znowu mogą wystąpić wichury i burze. Więcej szczegółów jutro w prognozie długoterminowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!