| |
Zagrożenie!
Siarczysty mróz wystąpi w Polsce. Na termometrach nawet -20 stopni. Mamy najnowsze mapy temperatur

Siarczysty mróz wystąpi w Polsce. Na termometrach nawet -20 stopni. Mamy najnowsze mapy temperatur

Do Polski zbliża się powiew silnego mrozu, ale nie będzie on długotrwały. Temperatura w wielu miejscach wschodniej i południowo wschodniej Polski spadnie nawet do -22/-8 stopni C. Potwierdzają to najnowsze mapy z prognozami temperatury. Wszystko rozstrzygnie wielkość zachmurzenia. Aktualne zobrazowania satelitarne dają szanse na przejaśnienia i rozpogodzenia, więc prognozowane spadki temperatur na początku nowego tygodnia będą jak najbardziej możliwe. Sprawdźmy, gdzie mróz w Polsce będzie największy?

Kompozytowe zdjęcie satelitarne Europy z widoczną adwekcją arktycznego powietrza do Polski (odcienie niebieskie i różowe). Dane: Eumetsat, godzina 10:15, 22 stycznia 2022

Siarczysty mróz z temperaturą -20 stopni wystąpi w Polsce 24 stycznia 2022. Mapy temperatur

Zimne arktyczne powietrze do Polski jest sprowadzane przez wypełniający się niż Ida nad Rosją. Adwekcję i zasięg tego powietrza dobrze obrazuje prognoza temperatury na wysokości 1,5 km.

Na mapie widoczny napływ zimnego powietrza i położenie niżu kierującego do Polski powietrze arktyczne z północy i północnego wschodu, 22 stycznia 2022

Silny mróz w Polsce w styczniu 2022, temperatura spadnie nawet do -20 stopni. Prognoza 24 stycznia 2022

Niż się wypełnia o czym świadczy rosnące ciśnienie i coraz bardziej rozpadające się zachmurzenie. Jęzor zimnego powietrza będzie spychany na południe w rejon pogranicza Polski i Ukrainy. Obecne prognozy nadal potwierdzają, że temperatura w nocy 23/24 stycznia 2022 spadnie na wschodzie i południu Polski, od Podlasia przez Mazowsze i Lubelszczyznę, po Małopolskę, Podkarpacie i Górny Śląsk do około -18/-8 st. C. Lokalnie w rejonach podgórskich w przypadku rozpogodzeń spadek temperatury może być większy.

Prognoza mrozu w Polsce, 24 stycznia 2022 nad ranem. Model GEM

Siarczysty mróz w Polsce, temperatura spadnie poniżej -20 stopni. Prognoza temperatury 24 stycznia 2022

Prognozę tę potwierdza również model europejski ECMWF, aczkolwiek według niego największe spadki temperatur będą możliwe głównie na południu w rejonach podgórskich. Widać wyraźnie, że występuje różnica w poszczególnych prognozach co do zasięgu mrozu. Model europejski mróz bardziej spycha na wschód. Jeśli faktycznie pojawią się nocne przejaśnienia i rozpogodzenia, a jest na to szansa, to taki silny mróz jest pewny.

Prognozowany mróz w Polsce, poniedziałek 24 stycznia 2022 nad ranem. Model ECMWF

Siarczysty mróz w Polsce, 24 stycznia 2022, mapa temperatury

W poniedziałek 24.01 zimne powietrze z zachodu nadal będzie spychane na wschód i południowy wschód Polski, ale jeszcze wieczorem oraz początkowo w nocy na wtorek z 24/25 stycznia silny mróz będzie możliwy szczególnie na Podkarpaciu, w Małopolsce i na południu Lubelszczyzny, gdzie może mieć dwucyfrowe wartości. Całkiem prawdopodobny jest spadek temperatury do -22/-10 st. C.

Prognozowany mróz w Polsce, poniedziałkowy 24.01 wieczór. Model GEM

Silny mróz w Polsce, prognoza temperatury noc 24/25 stycznia 2022

Prognozę tę potwierdzają również wyliczenia modelu ECMWF, aczkolwiek także w tym przypadku zimne powietrze jest bardziej zepchnięte na krańce południowo wschodnie względem modelu GEM.

Prognozowany mróz w Polsce, 24 stycznia 2022 wieczorem. Model ECMWF

Siarczysty mróz w Polsce, mapy temperatur 24-25 stycznia 2022

Wszystko więc wskazuje na to, że silny dwucyfrowy mróz pojawi się w Polsce nie tylko w rejonach podgórskich, ale także w głębi wschodniej i południowo wschodniej części kraju. Fala zimnego powietrza na szczęście nie będzie długotrwała. Niskiej temperatury spodziewamy się szczególnie w poniedziałek 24.01 nad ranem oraz wieczorem w tym dniu, a także w pierwszej części nocy na wtorek 24/25.01. Ważnym czynnikiem jest wielkość zachmurzenia, gdyż ostatecznie od niego będzie zależeć minimalna temperatura. Jego wielkość sprawdzicie na bieżących zdjęciach satelitarnych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Konrad

Fala zimnego powietrza na szczęście nie będzie długotrwała? A cóż to ludzie za mróz te minus 10, czy 15 stopni? Miałem okazję onegdaj w lutym być turystycznie tuż za Uralem w Jekaterynburgu i było tam minus 42 wówczas nocami, a ludzie normalnie żyli, pracowali, samochody jezdziły po ulicach, pociągi nie miały nawet minuty opóznienia i widziałem 6 osób przemieszczających się ROWERAMI. Marzę o tym, żeby choć na kilka dni za mojego życia taka zima przyszła do Polski :-)

22 styczeń 2022 - 12:01
Odpowiedz
Monia

W Polsce ogólnie to raczej inaczej to postrzegamy, a przede wszystkim przeliczamy jakim obciążeniem dla domowego budżetu będą koszty ogrzewania. Teraz w czasie inflacji, to raczej "na szczęście", że silniejszy mróz nie będzie trzymał długo.

22 styczeń 2022 - 12:11
Odpowiedz
Konrad

Ja na to w taki sposób nie patrzę. Dlatego Polacy to wiecznie nieszczęśliwy, marudzący i narzekający Naród. Tutaj ciężko znalezć kogoś, komu jakakolwiek pogoda by pasowała.

22 styczeń 2022 - 12:30
Odpowiedz