| |
Zagrożenie!
Przed nadejściem odwilży ponad 60% obszaru Polski jest pokryte śniegiem

Przed nadejściem odwilży ponad 60% obszaru Polski jest pokryte śniegiem

Niedziela 04.03 na przeważającym obszarze Polski przyniosła sporo rozpogodzeń do niemal bezchmurnego nieba. Była to doskonała okazja, aby za pomocą zdjęć satelitarnych zobaczyć, gdzie zalega śnieg przed nadejściem odwilży.

Skąd pojawiła się taka bezchmurna aura nad obszarem naszego kraju? Odpowiedzi należy szukać w wyliczeniach modeli numerycznych dotyczących procentowej zawartości wilgoci w dolnej troposferze. Wyliczenia modelu ECMWF jasno wskazują, że dzisiaj nad Polską zalega powietrze o zawartości wilgoci średnio na poziomie 20–30 %, co jednoznacznie przełożyło się na brak większego zachmurzenia.

Prognozowana wilgotność powietrza na wysokości 1500 m o godz. 16:00, 4 marca br.

Mapa wilgotności zachmurzenia Polska

Zdjęcie satelitarne z 4 marca br. Dane: Aqua MODIS obsługiwana przez NASA

Pokrywa śnieżna w Polsce zdjęcie satelitarne

Niemalże bezchmurna aura panująca na terenie Polski odsłoniła widok na aktualny obszar zalegania pokrywy śnieżnej. Jak widać, śnieg występuje na północy Polski w pasie wybrzeża, gdzie pojawił się w wyniku przechodzenia komórek konwekcyjnych związanych ze śnieżnym efektem morza. Kolejnymi dzielnicami naszego kraju z zauważalną pokrywą śnieżną są województwa wschodnie, północno-wschodnie, południowo-wschodnie i częściowo południowe. W sumie ponad 60% obszaru Polski przed nadejściem odwilży posiada pokrywę śniegu o grubości, od kilku do nawet kilkudziesięciu cm. Najwięcej śniegu zalega obecnie w pasie górskim, głównie w Tatrach i Bieszczadach.

Przy okazji sprawdziliśmy jak wygląda aktualnie pokrywa lodowa nad Zalewem Wiślanym, o której wspominaliśmy we wcześniejszym artykule. Dzisiejsze zdjęcie satelitarne pokazuje, że powierzchnia zalewu nadal jest pokryta lodem, dodatkowo na przeważającym obszarze przykryta jest także warstwą śniegu. W związku z nadchodzącym ociepleniem apelujemy, aby unikać wchodzenia na powierzchnie zamarzniętych akwenów wodnych, gdyż w najbliższych dniach, będzie to bardzo ryzykowne.

Pokrywa lodowa i śnieżna na Zalewie Wiślanym. 4 marca 2018 roku

Pokrywa lodowa Zalew Wiślany marzec 2018

W następnych dniach nad Polskę dotrze długofalowa odwilż, która przyczyni się do szybkiego kurczenia pokrywy śnieżnej. Śnieg najdłużej będzie się utrzymywać się w regionach górskich i podgórskich.

Dane: kachelmannwetter, Aqua MODIS NASA


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!