Zima we wrześniu pojawi się w Tatrach. Śnieg spadnie w połowie tygodnia
Do Polski dotarło zapowiadane ochłodzenie związane z arktycznym jęzorem chłodu. Zimne powietrze napływające przez Rosję skutecznie obniża temperaturę, szczególnie na wschodzie kraju, a także w rejonach podgórskich. W drugiej połowie obecnego tygodnia temperatura wzrośnie zgodnie z pogodą długoterminową, ale zanim to nastąpi, to miejscami nad ranem w rejonie nocnych przejaśnień i rozpogodzeń może się pojawić przymrozek, a w Tatrach wystąpią również opady śniegu. Pasmo polskich najwyższych gór powinno się zabielić, zrobi się bajecznie. Niestety, warunki do górskich wędrówek będą trudne. Aktualnie zalega mgła, miejscami mży. Poniżej sytuacja z Doliny Pięciu Stawów, poniedziałek 20 września 2021. Dane z monitoringu TOPR.
Śnieg w Tatrach zacznie padać w nocy
Główne opady śniegu w Tatrach rozpoczną się w nocy z 21/22 września 2021, gdy strefa opadów nasunie się nad Małopolskę z północy Polski. W środę 22.09 przed południem krajobrazy w Tatrach powinny być białe. Na mapie wstępnie prognozowany zasięg i rodzaj opadów w Polsce, do godziny 04:00, 22 września.
Powiew zimy w Tatrach. Spadnie kilka cm śniegu
Śnieg zacznie padać w nocy 21/22.09. Wówczas krajobrazy w Tatrach zaczną się miejscami zabielać. Opady śniegu będą możliwe również w środę 22.09 przed południem. Aktualne wyliczenia prognoz numerycznych wskazują, że może powstać co najmniej 2-10 cm pokrywa śnieżna. Poniżej prognozowana pokrywa śnieżna w Tatrach na Podhali w środę w ciągu dnia.
Temperatura na Kasprowym Wierchu już spadła i jest ujemna. Dziś 20.09 o poranku notowano blisko -2 st. C. To zapowiedź możliwego powiewu zimy, jaki się pojawi w połowie tygodnia. Oczywiście nie będzie to jeszcze trwałe nastanie warunków zimowych, ale jej kolejny zwiastun. Przed pojawieniem się opadów śniegu napłynie powietrze arktyczne. Jego drogę do Polski można prześledzić na poniższej trajektorii wstecznej.
Od około 24-25 września temperatury w Polsce powinny zacząć rosnąć. Zmieni się wówczas kierunek napływu powietrza do Polski.
DobraPogoda24.pl