| |
Zagrożenie!
Zgniły wyż chroni Polskę przed przymrozkami. Nocny spadek temperatury jest blokowany

Zgniły wyż chroni Polskę przed przymrozkami. Nocny spadek temperatury jest blokowany

Prosto z Arktyki napływa do Polski bardzo zimne powietrze. Płynie ono przez Rosję i kraje bałtyckie. Gdyby ta sytuacja pogodowa miała miejsce w zimie, czekałby nas potężny mróz. Mamy jednak wrzesień i powietrze o tej porze roku nie jest jeszcze tak mocno wychłodzone. Oczywiście w Polsce, zwłaszcza na wschodzie i północnym wschodzie temperatura bardzo spadła. W ciągu dnia, szczególnie na Podlasiu temperatura osiąga zaledwie 6-8 st. C. To jedne z najniższych temperatur maksymalnych o tej porze roku.

Pogoda. Zgniły wyż chroni Polskę przed przymrozkami, wrzesień 2021

Do Polski napływa powietrze arktyczne. Bardzo niskie temperatury maksymalne

Zgodnie z prognozami, Polska po odsunięciu się niżu, który w minionych dniach przyniósł intensywne opady deszczu na wschodzie i południowym wschodzie kraju, dostaje się pod wpływ klina wyżowego. Wyż znad Rosji współdziałając z niżem kieruje do naszego kraju bardzo zimne powietrze arktyczne. Na prognozowanej trajektorii wstecznej dla Warszawy, możemy prześledzić trasę napływu powietrza. Poniżej prognoza na jutro 21 września.

Pogoda. Czy będą przymrozki w Polsce, zgniły wyż, wrzesień 2021. Powietrze arktyczne

Temperatury w dzień są niskie szczególnie we wschodniej Polsce. Przykładem jest Podlasie, gdzie ostatnio notowano zaledwie 6-8 st. C. To wyjątkowo niskie temperatury maksymalne, jak na tę porę roku. Świadczy o tym anomalia temperatury względem średniej wieloletniej. według prognozy GFS, dziś 20.09 na wchodzie Polski, maksymalne temperatury o 10-13 st. C. były niższe od normy!

Pogoda w Polsce. Powietrze akrtyczne i zgniły wyż, czy będą przymrozki, niskie temperatury maksymalne

Rekordy absolutnych najniższych temperatur maksymalnych we wrześniu nie zostały pobite, ale było blisko. W Suwałkach we wrześniu rekord najniższej temperatury maksymalnej wynosi 4,5 st. C. i pochodzi z 1973 roku. W Białymstoku najniższą wrześniową maksymalną temperaturę 5,5 st. C. zanotowano w 2010 roku. Zimno jest również w innych wschodnich regionach Polski. Przykładowo dziś 20.08 w Rzeszowie zanotowaliśmy maksymalnie zaledwie 8,7 st. C. Rekord najniższej wrześniowej temperatury maksymalnej w stolicy Podkarpacia wynosi 7,2 st. C. i pochodzi z 2001 roku. W nocy spadek temperatury jest jednak blokowany.

Zgniły wyż chroni przed przymrozkami i ogranicza wzrost temperatury w dzień

Mimo, ze do Polski napływa zimne powietrze arktyczne, to w nocy spadek temperatury jest blokowany. Przymrozki na ogół nie występują, a jeśli się zdarzą, to wystąpią tylko lokalnie w rejonie pojawienia się przejaśnień lub rozpogodzeń. Ich zasięg będzie jednak mocno ograniczony. Wszystko przez niskie zachmurzenie warstwowe, które uniemożliwia silną radiację sprzyjającą wypromieniowaniu zgromadzonego ciepła w warstwie przyziemnej. Wyż zgnił z powodu pozostawienia wilgoci przez niż, który wcześniej w Polsce przyniósł duże sumy opadów. Powstało niskie zachmurzenie warstwowe i kłębiasto warstwowe. Poniżej zdjęcie satelitarne z godziny 13:15, 20 września 2021. Dane: Eumetsat.

Pogoda wrzesień 2021 w Polsce. Zgniły wyż, chroni przed przymrozkami

Co ciekawe, zgniły wyż w nocy chroni nas przed znacznym spadkiem temperatury i wystąpieniem przymrozków, ale z kolei w dzień, uniemożliwia znaczny wzrost temperatury z powodu zachmurzenie warstwowego i kłębiasto warstwowego blokującego nagrzewanie się powietrze przez promieniowanie słoneczne.

Wrześniowe przymrozki w Polsce wystąpią tylko lokalnie

Najbliższe noce zapowiadają się chłodno, ale na wschodzie i południowym wschodzie, nadal zachmurzenie na ogół będzie blokować wypromieniowaniem ciepła i spadek temperatury. Sytuacja może być inna jedynie lokalnie w rejonie lokalnych przejaśnień i rozpogodzeń, a te najbliższej nocy 20/21 wystąpią miejscami na północy naszego kraju i tam przy gruncie nie można wykluczyć niewielkich przymrozków. Niewielka ujemna temperatura może się również pojawić lokalnie w kotlinach w rejonach podgórskich, zwłaszcza na Podhalu. Poniżej prognozowana temperatura we wtorkowy 21.09 poranek.

Pogoda. Gdzie będą przymrozki w Polsce, wrzesień 2021

Nieco większe ryzyko przymrozków pojawi się w środę 22 września nad ranem na północnym wschodzie Polski, gdzie mogą wystąpić większe przejaśnienia lub rozpogodzenia. W kolejnych dniach tygodnia, prawdopodobieństwo przymrozków będzie znikome, gdyż temperatura zacznie systematycznie rosnąć wraz ze zmianą kierunku adwekcji powietrza.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!