| |
Zagrożenie!
Zalania i podtopienia w Małopolsce i na Podkarpaciu. Powódź błyskawiczna w Nowym Sączu

Zalania i podtopienia w Małopolsce i na Podkarpaciu. Powódź błyskawiczna w Nowym Sączu

Nasze ostrzeżenia 2 stopnia przed gwałtownymi burzami niosącymi nawalne opady deszczu na południowym wschodzie Polski sprawdziły się co do joty. Burze największą aktywność wykazywały po południu na Podkarpaciu i ponownie w Małopolsce, gdzie miejscami spadło ponad 20-80 mm wody na metr kwadratowy ziemi. Największa część tych opadów spadła w zaledwie 15-30 minut, dlatego nie można było uniknąć lokalnych zalań i podtopień. Do godziny 17:30 straż pożarna na Podkarpaciu interweniowała ponad 160 razy - informuje Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie. - Nasze działania polegają głównie na wypompowywaniu wody z piwnic, udrażnianiu przepustów drogowych i usuwaniu połamanych konarów i drzew leżących na jezdniach, ulicach i chodnikach. Najwięcej interwencji odnotowaliśmy w powiatach rzeszowskim, mieleckim, przeworskim i leżajskim. Na szczęście nikt nie został ranny - dodaje KW PSP w Rzeszowie.

Zalania i podtopienia na południowym wschodzie Polski w Małopolsce i na Podkarpaciu. Powódź błyskawiczna w Nowym Sączu. Foto: FB Krzysztof Ziaja

Pogoda, zalania i podtopienia, powódź błyskawiczna w Małopolsce i na Podkarpaciu, 18 lipca 2021, zalania w Nowym Sączu

Powódź błyskawiczna pojawiła się w Nowym Sączu w Małopolsce, zwłaszcza w rejonie ulicy Barskiej i Grabowej na osiedlu Kochanowskiego. Ulica Barska zamieniła się w rwące rzekę - relacjonował radny Krzysztof Ziaja.

Powódź błyskawiczna w miejscowości Czerniec w pobliżu Łącka i Nowego Sącza w Małopolsce, 18 lipca 2021

Ponadto zalania zanotowano m.in. w Malawie, Boguchwale i Chmielniku na Podkarpaciu.

Powódź błyskawiczna w Chmielniku na Podkarpaciu, 18 lipca 2021

Powódź błyskawiczna w Grodzisku Górnym na Podkarpaciu w powiecie leżajskim, 18 lipca 2021

Sumy opadów na południowym wschodzie Polski

Dane pomiarowe z systemu radarowego RainGRS / IMGW wskazują, że największą sumę opadów do godziny 17:00 zanotowano punktowo na południowym wschodzie Podkarpacia, zwłaszcza w pobliżu Jeziora Solińskiego.

Suma opadów w Polsce, do godziny 18:00, 18 lipca 2021. Dane: RainGrs / IMGW, wizualizacja Meteomodel

Pogoda, ulewy na Podkarpaciu w Małopolsce, suma opadów 18 lipca 2021, zalania Chmielnik, Malawa, Nowy Sącz, suma opadów

W rejonie Rzeszowa, Łańcuta i Przeworska suma opadów sięgnęła miejscami 20-40 mm. To wystarczyło, aby doszło do lokalnych zalań i podtopień.

Suma i natężenie opadów zanotowane na naszej stacji w Rzeszowie, 18 lipca 2021

Pogoda, ulewa na Podkarpaciu w Małopolsce, suma opadów w Rzeszowie, 18 lipca 2021

W Rzeszowie zanotowaliśmy 22,4 mm. Maksymalne chwilowe natężenie opadów przekroczyło 52 mm/h. Nawalnym opadom deszczu towarzyszyły również niewielkie opady gradu o średnicy 1-2 cm. Grad padał m.in. w Rzeszowie. Do wieczora strefa opadów deszczu i burz, będzie się stopniowo odsuwać poza naszą południowo wschodnią granicę. Do tego czasu miejscami jeszcze dopada deszczu. Zalecamy sprawdzanie danych z radaru opadów.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!