Zalania i podtopienia w Małopolsce i na Podkarpaciu. Powódź błyskawiczna w Nowym Sączu
Nasze ostrzeżenia 2 stopnia przed gwałtownymi burzami niosącymi nawalne opady deszczu na południowym wschodzie Polski sprawdziły się co do joty. Burze największą aktywność wykazywały po południu na Podkarpaciu i ponownie w Małopolsce, gdzie miejscami spadło ponad 20-80 mm wody na metr kwadratowy ziemi. Największa część tych opadów spadła w zaledwie 15-30 minut, dlatego nie można było uniknąć lokalnych zalań i podtopień. Do godziny 17:30 straż pożarna na Podkarpaciu interweniowała ponad 160 razy - informuje Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie. - Nasze działania polegają głównie na wypompowywaniu wody z piwnic, udrażnianiu przepustów drogowych i usuwaniu połamanych konarów i drzew leżących na jezdniach, ulicach i chodnikach. Najwięcej interwencji odnotowaliśmy w powiatach rzeszowskim, mieleckim, przeworskim i leżajskim. Na szczęście nikt nie został ranny - dodaje KW PSP w Rzeszowie.
Zalania i podtopienia na południowym wschodzie Polski w Małopolsce i na Podkarpaciu. Powódź błyskawiczna w Nowym Sączu. Foto: FB Krzysztof Ziaja
Powódź błyskawiczna pojawiła się w Nowym Sączu w Małopolsce, zwłaszcza w rejonie ulicy Barskiej i Grabowej na osiedlu Kochanowskiego. Ulica Barska zamieniła się w rwące rzekę - relacjonował radny Krzysztof Ziaja.
Powódź błyskawiczna w miejscowości Czerniec w pobliżu Łącka i Nowego Sącza w Małopolsce, 18 lipca 2021
Czerniec koło Łącka, okolice Nowego Sącza pic.twitter.com/HjPyrhUVD3
— Marcin 🦦 (@Madcap1984) July 18, 2021
Ponadto zalania zanotowano m.in. w Malawie, Boguchwale i Chmielniku na Podkarpaciu.
Powódź błyskawiczna w Chmielniku na Podkarpaciu, 18 lipca 2021
Powódź błyskawiczna w Grodzisku Górnym na Podkarpaciu w powiecie leżajskim, 18 lipca 2021
Sumy opadów na południowym wschodzie Polski
Dane pomiarowe z systemu radarowego RainGRS / IMGW wskazują, że największą sumę opadów do godziny 17:00 zanotowano punktowo na południowym wschodzie Podkarpacia, zwłaszcza w pobliżu Jeziora Solińskiego.
Suma opadów w Polsce, do godziny 18:00, 18 lipca 2021. Dane: RainGrs / IMGW, wizualizacja Meteomodel
W rejonie Rzeszowa, Łańcuta i Przeworska suma opadów sięgnęła miejscami 20-40 mm. To wystarczyło, aby doszło do lokalnych zalań i podtopień.
Suma i natężenie opadów zanotowane na naszej stacji w Rzeszowie, 18 lipca 2021
W Rzeszowie zanotowaliśmy 22,4 mm. Maksymalne chwilowe natężenie opadów przekroczyło 52 mm/h. Nawalnym opadom deszczu towarzyszyły również niewielkie opady gradu o średnicy 1-2 cm. Grad padał m.in. w Rzeszowie. Do wieczora strefa opadów deszczu i burz, będzie się stopniowo odsuwać poza naszą południowo wschodnią granicę. Do tego czasu miejscami jeszcze dopada deszczu. Zalecamy sprawdzanie danych z radaru opadów.
DobraPogoda24.pl