| |
Zagrożenie!
Powódź błyskawiczna w Małopolsce. Zalana i nieprzejezdna zakopianka. Spadło nawet 150 mm wody

Powódź błyskawiczna w Małopolsce. Zalana i nieprzejezdna zakopianka. Spadło nawet 150 mm wody

W ciągu minionej 17/18.07 doby wystąpiły miejscami w Polsce silne burze. Ich głównym zagrożeniem były nawalne opady deszczu, dlatego wydaliśmy 2 stopień ostrzeżenia w skali 3 stopniowej. Obejmował on m.in. Małopolskę i Podlasie, gdzie minionej doby spadło sporo deszczu. Szczególnie mocno dała się we znaki ulewa i nocna burza mieszkańcom Małopolski w rejonie Myślenic. Według pomiarów bezpośrednich IMGW, w ciągu kilku godzin lokalnie spadło aż około 80-100 mm wody! Z kolei system radarowy RainGRS wskazuje punktowo na opad wynoszący aż 150mm! Miejscami pojawiły się zalania i podtopienia, ponadto wystąpiła również powódź błyskawiczna. Jej skutki o poranku widać w Głogoczowie położonym kilka kilometrów na północ od Myślenic. W tym miejscu wylała rzeka Głogoczówka i spowodowała powódź. Wiele dróg i posesji jest zalanych. Na uwagę zwraca również nieprzejezdna droga numer 7, czyli popularna Zakopianka oraz droga krajowa numer 7.

Powódź błyskawiczna w Małopolsce. Zalana miejscowość Głogoczów wraz z fragmentem zakopianki. Foto: FB Airkos

Pogoda, powódź błyskawiczna w Małopolsce, zalany Głogoczów, nieprzejezdna zakopianka, zdjęcia i nagrania

Coraz trudniejsza sytuacja panuje w Radziszowie. Tutaj nadal rośnie stan wody w rzece Skawinka. O godzinie 08:00 wynosił 568 cm i przekraczał stan alarmowy aż o 168 cm!

Skutki powodzi błyskawicznej w Małopolsce. Zalana zakopianka w miejscowości Głogoczów, 18 lipca 2021

Wcześniej, w sobotę 17.07 w ciągu dnia, liczne zalania i podtopienia wystąpiły w rejonie Płocka, Łowicza, a także Białej Podlaskiej, gdzie według systemu RainGrs / IMGW mogło spaść nawet 120 mm wody!

Zdjęcia powodzi w gminie Myślenice w Małopolsce, 18 lipca 2021

Suma opadów w Polsce, w ciągu minionej doby 17/18.07. RainGrs / IMGW, wizualizacja Meteomodel

Pogoda, powódź błyskawiczna w Małopolsce, zalana zakopianka, 18 lipca 2021

Skutki nocnej ulewy w Małopolsce, ujawnił niedzielny 18.07 poranek. Powódź błyskawiczna w miejscowości Krzyszkowice

W ciągu najbliższej doby 18/19.07 duże ryzyko nawalnych opadów deszczu i burz, mogących powodować podobne zalania, podtopienia i powódź błyskawiczną, występuje głównie w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, gdzie wydaliśmy 2 stopień ostrzeżenia meteorologicznego. Burzom mogą towarzyszyć również opady gradu i silne porywy wiatru. Pogoda w tej części kraju, będzie niebezpieczna. Zalecamy śledzenie danych na żywo z radaru opadów.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!