| |
Zagrożenie!
Satelita ujawnił zakwit sinic w Bałtyku. Temperatura wody miejscami przekracza 20 stopni

Satelita ujawnił zakwit sinic w Bałtyku. Temperatura wody miejscami przekracza 20 stopni

Na nic zdały się nadzieje, że po chłodnej wiośnie Morze Bałtyckie będzie się długo nagrzewać i w tym sezonie sinice nie będą ograniczać możliwości korzystania urlopowiczom z uroków Bałtyku. Po ciepłym czerwcu, temperatura wody szybko wzrosła i na początku lipca osiąga miejscami 18-21 st. C., a lokalnie w Zatoce Pomorskiej, Zatoce Puckiej i w Zalewie Wiślanym zbliża się do 22-23 st. C. To wystarczy, aby przy słabej obecnie cyrkulacji powietrza, a przez to falowaniu morza pojawił się liczny zakwit sinic, szczególnie widoczny na zdjęciach satelitarnych w głębi morza, ale wraz ze zmianą kierunku wiatru, sinice mogą się kierować w stronę wybrzeża. Zakwit sinic na Morzu Bałtyckim jest widoczny na zdjęciach satelitarnych, jako wirujący niebiesko zielony fitoplankton.

Zakwit sinic na Morzu Bałtyckim widoczny na zdjęciach satelitarnych, 30 czerwca 2021. Dane: NASA

Pogoda, zakwit sinic na Morzu Bałtyckim, zdjęcia satelitarne, temperatura wody, lipiec 2021

Wir fitoplanktonu zaciąga składniki odżywcze z głębin. Niestety, zanieczyszczenie Bałtyku, głównie fosforem i azotem z nawożenia pól oraz wzrost temperatury wody w ostatnich latach bardzo sprzyja rozprzestrzenianie się zakwitów sinic. Prowadzi to do regularnego pojawienia się "martwych stref". Zdarzało się, że obszar takiej strefy potrafił przekraczać 70 tys. km2. Badania naukowe jednoznacznie potwierdzają, że poziom tlenu w Bałtyku jest najniższy od 1500 lat! 

Zakwit sinic w Zatoce Gdańskiej na Morzu Bałtyckim. Zdjęcie satelitarne z 29 czerwca 2021. Dane: ESA / Sentinel, FB Polska z Sentinela

Pogoda, zakwit sinic, Zatoka Gdańska, zdjęcia satelitarne, czerwiec, lipiec 2021

Prognozowana temperatura wody w Bałtyku, 5 lipca 2021

Pogoda, zakwit sinic w Bałtyku, zdjęcia satelitarne, temperatura wody, 5 lipca 2021

Wzrost temperatury morza, pojawianie się sinic i stref beztlenowych w Morzu Bałtyckim, ogranicza rozwój ryb łownych i innych organizmów w morzu.

Prognozowana temperatura wody w Zatoce Gdańskiej, 5 lipca 2021

Pogoda, temperatura wody w Zatoce Gdańskiej w Morzu Bałtyckim, lipiec 2021

Prognozowana temperatura wody w Zatoce Pomorskiej, 5 lipca 2021

Pogoda, prognozowana temperatury wody w Zatoce Pomorskiej, 5 lipca 2021, zakwit sinic, gdzie zamknięte plaże

Temperatura wody w Bałtyku z powodu nasłonecznienia i przewidywanego wzrostu temperatury powietrza, w związku z nadciągającą drugą falą upałów w Polsce w najbliższych dniach nadal powinna rosnąć, a przez to zwiększy się ryzyko zamykania plaż w przypadku skierowania przez prądy morskie zakwitu sinic.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!