| |
Zagrożenie!
Sinice opanowały południową połowę Bałtyku. "Martwa strefa" objęła ponad 70 tys. km2!

Sinice opanowały południową połowę Bałtyku. "Martwa strefa" objęła ponad 70 tys. km2!

Wiele polskich kąpielisk nad Bałtykiem jest nadal zamkniętych z powodu sinic, które opanowały znaczną część morza. Dane satelitarne pokazują wirujący niebiesko-zielony zakwit fitoplanktonu. Wir ten prawdopodobnie zaciąga składniki odżywcze z głębin.

Zakwit fitoplanktonu w Zatoce Fińskiej, 18 lipca 2018 roku. Dane: Landsat8

Sinice Bałtyk

Fiński Instytut Ochrony Środowiska (SYKE) zaobserwował ostatni zakwit i stwierdził, że to głównie cyjanobakterie. W ostatnich latach rozprzestrzenianie się zakwitów alg w Morzu Bałtyckim doprowadziło do regularnego pojawiania się " martwych stref ". Fitoplankton i cyjanobakterie zużywają obfite substancje odżywcze w dużej mierze pochodzące ze spływania do Bałtyku nawozów sztucznych pochodzących z rolnictwa. Rozmnażają się w tak ogromnej liczbie, że ich wzrost i rozkład zmniejsza zawartość tlenu w wodzie. Według naukowców z Uniwersytetu w Turku w Finlandii, martwa strefa w tym roku szacowana jest na ponad 70 tys. kilometrów kwadratowych!

Obszary zakwitu sinic w Bałtyku, 24 lipca 2018 roku. Dane: NASA

Sinice Bałtyk pomiary

Zespół badawczy z Finlandii i Niemiec poinformował, że poziom tlenu w ostatnich latach w Morzu Bałtyckim znajduje się na najniższym poziomie od 1500 lat! Częste i masowe pojawianie się sinic w połączeniu z ociepleniem mórz w związku ze zmianą klimatu utrudnia życie rybom i innym organizmom morskim w Bałtyku.


Komentarze
Darek

No to pięknie. Chyba najwięcej nawozów do Bałtyku wpuszczają Niemcy?

25 lipiec 2018 - 08:32
Odpowiedz