| |
Zagrożenie!
Pogoda. Niż Julia z wichurą w Polsce. Relacja i prognoza na żywo 23/24 lutego 2020

Pogoda. Niż Julia z wichurą w Polsce. Relacja i prognoza na żywo 23/24 lutego 2020

Przed nami silna wichura związana z niżem Julia. Cyklon Yulia przyniesie w Polsce zagrożenie dla mienia i życia ludzkiego, szczególnie od niedzielnego wieczora, aż do drugiej połowy nocy z niedzieli na poniedziałek 23/24 lutego 2020. Uruchamiamy relację i prognozę na żywo, w której na bieżąco będziemy informować o notowanych porywach wiatru, pozycji niżu Julia oraz zachodzących zjawiskach pogodowych w Polsce.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru wynikające z gradientu ciśnienia i obecności prądu strumieniowego. Model ECMWF / Windy

Pogoda Julia wichura cyklon niż Yulia Prognoza pogody na żywo dla Polski 23 24 lutego 2020

Godzina 13:30 Na froncie polarnym oddzielającym skrajnie różne masy powietrza, w wyniku zafalowania nad Niemcami zacznie się rozwijać niewielki ośrodek niżowy nazwany Julia. Około godziny 16:00 jego centrum znajdzie się w rejonie Berlina.

Prognozowane położenie niżu Julia o godzinie 16:00, 23 lutego 2020. UM ICM

Pogoda niż cyklon Julia Yulia wichura w Polsce relacja na żywo

Godzina 13:40 Na poniższej mapie możemy śledzić zmianę temperatury i prognozowane porywy i kierunek wiatru w Polsce w czasie przejścia niżu Julia. Model ECMWF

Godzina 13:55 Prognoza pogody wskazuje, że z samego gradientu ciśnienia i obecności prądu strumieniowego porywy wiatru na obszarze, od Dolnego Śląska po Podkarpacie osiągną co najmniej 80-100 km/h, a w wysokich górach nawet 140-180 km/h. Kluczowe, będą potencjalne liniowe układy burzowe. Jeśli powstaną, to w ich rejonie lokalnie porywy wiatru mogą osiągnąć nawet 110-130 km/h.

Godzina 14:10 IMGW wydało ostrzeżenia meteorologiczne, a następnie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła SMS z alertami do mieszkańców 10 województw.

Godzina 14:35 O nadciągającej Julii świadczy ciśnienie, które szybko zaczęło spadać. Od godziny 10:00, do godziny 24:00 w Rzeszowie spadnie o ponad 20 hPa. Na poniższym wykresie zanotowane ciśnienie bezwzględne (rzeczywiste, lokalne), od godziny 00:00, do godziny 14:30, 23 lutego br.

Wichura Julia Yulia w Polsce Ciśnienie na Podkarpaciu 23 lutego 2020

Godzina 15:00 Wiatr zaczął się nasilać w górach. Na Śnieżce porywy wiatru osiągają już 130 km/h, a na Kasprowym Wierchu przekraczają 100 km/h.

Godzina 17:10 W rejonie Berlina znajduje się obecnie źródło zafalowania na froncie, a tym samym rozpoczyna się główna cyklogeneza, czyli powstanie niewielkiego dynamicznego niżu Julia. W tym rejonie dochodzi do powstania konwekcji. Notowane są pierwsze wyładowania atmosferyczne. Warto śledzić na radarach on-line przemieszczenie tego układu, bowiem będzie on stopniowo przesuwał się na wschód i południowy wschód do Polski. W jego rejonie będą możliwe bardzo silne porywy wiatru.

Pogoda wichura Julia Yulia huragan cyklon burze w Polsce

Godzina 17:30 Julia poczyniła szkody w Niemczech. Napływają raporty m.in. z Koln. Foto: FB Feuerwehr Koln 

Pogoda wichura huragan Julia w Niemczech prognozy 23 lutego 2020

Godzina 17:50 Burze w Niemczech na południe od Berlina zaczynają się coraz lepiej organizować i stopniowo przesuwać na południowy wschód w kierunku Polski. To właśnie w ich rejonie będą możliwe najsilniejsze porywy wiatru szkwałowego.

Wichura Huragan Niż Julia burze wiatr w Polsce

Rejon wystąpienia konwekcji i burz pokrywa się z prognozą ścinania wiatru według modelu WRF. Obszar ten w najbliższych godzinach znajdzie się nad Polską. Poniżej możliwy rejon wystąpienia burz wraz z linią szkwału do godz. 22:00, 23 lutego br.

Wichura Huragan Cyklon Niż Julia Wiatr Burze w Polsce 23 lutego

Godzina 18:15 Najnowsza prognoza modelu UM ICM podtrzymuje trajektorię Julii znad Niemiec przez Polskę nad Ukrainę. O godzinie 01:00, 24 lutego, centrum Julii, będzie już nad Ukrainą. W tym czasie najsilniej będzie wiało na południowy zachód od centrum niżu nad dzielnicami południowymi Polski.

Wichura cyklon niż Huragan Julia w Polsce

Godzina 18:20 Najnowsza prognoza modelu UM ICM z prognozowanymi porywami wiatru, do godziny 01:00, 24 lutego 2020.

Wichura Huragan Julia Yulia w Polsce Relacja na żywo

Godzina 18:30 Znad Niemiec do zachodniej Polski wkroczyła liniowa formacja burzowa. Towarzyszą jej wyładowania, opady i silne porywy wiatru. Obecnie burze przechodzą m.in. w rejonie Zielonej Góry. W kolejnych godzinach nadal stopniowo będą się przesuwać na wschód i południowy wschód kraju. Burze śledzimy on-line

Burze wichura huragan niż cyklon Julia w Polsce relacja na żywo

Godzina 19:10 Burze bardzo szybko przemieszczają się w głąb Polski. Obecnie ich czoło znad Ziemi Lubuskiej dociera nad południowe dzielnice Wielkopolski. Towarzyszy jej miejscami liniowa formacja szkwału.

Burze Julia Yulia w Polsce

Godzina 19:17 Imponująca linia szkwału na zachodzie Polski. To właśnie w jej rejonie są spodziewane najsilniejsze, miejscami wręcz niszczące porywy wiatru. Towarzyszą jej burze i opady deszczu, lokalnie gradu. Prognozy wskazują, że przez noc 23/24 lutego przewędruje, od Ziemi Lubuskiej przez Dolny Śląsk po Podkarpacie. Poniżej dane radarowe z godziny 19:00.

Niż wichura huragan tajfun cyklon Julia Yulia burze linia szkwału

Godzina 20:15 Dzisiejsza burza na Ziemi Lubuskiej w mieście Wschowa.

Godzina 20:28 Burze nie słabną. Mimo lutego są aktywne, jak w sezonie letnim. Szybki przepływ powietrza w dolnej i górnej troposferze plus uskoki wiatru napędzają formację liniową. Komórki burzowe nadal się organizują i przesuwają nad południowo wschodnie dzielnice Polski. To właśnie w rejonie burz porywy wiatru, będą najsilniejsze. 

Burze wichura Julia w Polsce pogoda na żywo

Godzina 20:40 Pierwsze doniesienia o zniszczeniach w Polsce. Jak informuje myglogow, w Jaczowie na Dolnym Śląsku wichura zerwała około 30m2 dachu hotelu i dodatkowo uszkodziła kilkanaście zaparkowanych samochodów. W czasie nawałnicy w restauracji hotelowej trwała uroczystość rodzinna na kilkadziesiąt osób.

Wichura Hotel w Jaczowie Pogoda na żywo Julia

Godzina 21:15 Formacja liniowa znacznie się rozrosła i rozciąga się obecnie, od Dolnego Śląska przez Opolszczyznę, Górny Śląsk po Ziemie Świętokrzyską. W dalszym ciągu kieruje się nad dzielnice południowo wschodnie Polski. Miejscami występują burze i porywy wiatru mogące osiągać nawet 100 km/h. Do tej pory najmocniej powiało na Śnieżce 187 km/h oraz na Kasprowym Wierchu 133 km/h.

Pogoda burze Julia Yulia Pogoda na żywo

Godzina 21:30 Wichura związana z niżem wtórnym Julia zmusiła strażaków z Państwowej Straży Pożarnej do 350 interwencji - informuje na Twitterze zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz. To dane na godzinę 20:00. Bez prądu pozostaje około 64 tysięcy odbiorców, najwięcej w województwie dolnośląskim - 28 tysięcy 600, lubuskim - 24 tysiące 700 i i wielkopolskim - 10 tysięcy.

Godzina 21:40 Na Wysokogórskiej Stacji Meteorologicznej na Śnieżce wiatr przekroczył 200 km/h! Informuje IMGW

Godzina 21:47 Ponad godzinę temu w Namysłowie w województwie opolskim, zanotowano poryw wiatru 91,8 km/h w trakcie przejścia burzy. Temperatura w tym czasie spadła z 12, do 7 stopni C.

Godzina 22:07 Coraz więcej wiemy na temat potencjału siły wiatru w przechodzącej linii szkwału, bo bezpośrednio przeszła nad stacją meteorologiczną. W Kliszowie, pow. pińczowski, woj. świętokrzyskie o godzinie 21:40 zanotowano poryw 113 km/h - podaje IMGW. Liniowa struktura konwekcyjna, miejscami w towarzystwie burz wkrocza nad Małopolskę i Podkarpacie. Dane radarowe on line

Godzina 22:27 Wiatr na Śnieżce osiąga 220 km/h!

Godzina 22:36 - Struktura liniowa bardzo szybko się przemieszcza. Burze wkroczyły nad Małopolskę i Podkarpacie. To będą ostatnie 2 regiony dotknięte wichurą. Prędkość wiatru systematycznie rośnie.

Pogoda na żywo burze wichura Julia Podkarpacie

Godzina 22:39 Skutki wichury w Kielcach

Godzina 22:47 W Inwałdzie koło Wadowic w Małopolsce zanotowano 101 km/h.

Godzina 23:00 Silna linia szkwałowa nad południową Polską zmusiła samoloty lecące do Krakowa i Katowic do wybrania okrężnej trasy, przez okolice Sandomierza i Tarnowa. Z kolei rejsy do Wrocławia z południa i wschodu Europy lecą przez Czechy.

Godzina 23:43 Układ liniowy z lokalnymi burzami niebawem przesunie się za południową granicę Polski. Wówczas minie główne zagrożenie wiatrowe. W dalszej części nocy wiatr może być jeszcze chwilami bardzo silny w wyniku gradientu ciśnienia i ruchu wirowego niżu. Niestety, nie obyło się bez licznych strat. Na pochwałę zasługuje system ostrzeżeń meteorologicznych, w tym działanie służb odpowiedzialnych za monitoring i osłonę meteorologiczną kraju. Wreszcie było tak, jak powinno.

Pogoda na żywo Julia wichury w Polsce

Godzina 00:17, 24 lutego W Rzeszowie w czasie przejścia układu konwekcyjnego maksymalny porywy wiatru osiągnął 86,8 km/h. Poniżej dane, od godz. 22:30, do godz. 00:15.

Pogoda pomiar wiatru Julia Podkarpacie Rzeszów

Godzina 07:45, 24 lutego Podajemy wstępny bilans wichury Julia w Polsce.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!