| |
Zagrożenie!
Wenecja: ponad połowa miasta we wtorek 12.11 znajdzie się pod wodą

Wenecja: ponad połowa miasta we wtorek 12.11 znajdzie się pod wodą

Zwykle jesienią Wenecja jest narażona na znaczne podniesienie poziomu morza, a w konsekwencji na zalewanie. Odpowiadają za to m.in. opady i silny wiatr Scirocco z południa, który powoduje podniesienie fali i zablokowanie naturalnego odpływu.

Pogoda Wenecja poziom wody

Pod koniec października 2018 roku aż 70% powierzchni Wenecji zostało zalanych (więcej). Woda wdarła się m.in. do bazyliki świętego Marka. Zalana została posadzkowa mozaika z marmuru przed ołtarzem i baptysterium. Poziom wody nad liczącą blisko tysiąc lat mozaiką osiągnął 90 centymetrów.

W tym roku późnym wieczorem we wtorek 12.11 poziom wody może osiągnąć nawet 140 cm, a to oznacza, że około 55% powierzchni Wenecji zostanie zalana.

Maksymalna wysokość historyczna fali w Wenecji została zarejestrowana 4 listopada 1966 roku, gdy poziom wody podniósł się o 194 cm. W zeszłym roku wyniósł maksymalnie 160 centymetrów!

Prognozowana wysokość fali w Wenecji, między 10, a 16 listopada

Pogoda Wenecja poziom wody prognoza

Linia przerywana to naturalny przypływ, jaki powinien wystąpić o tej porze roku. Linia niebieska przewiduje prognozowaną falę przypływu wzmocnioną o warunki atmosferyczne. Przypływ poniżej 80 cm jest normalny, powyżej tego poziomu w zależności od jego wysokości miasto stopniowo zostaje zalewane. 115 cm - 30% miasta zalane, 130 cm - 45%, 160 cm - 70%.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!