| |
Zagrożenie!
Pogoda w Polsce rozczaruje. Ochłodzenie i śnieg w prognozach. Napłynie powietrze arktyczne

Pogoda w Polsce rozczaruje. Ochłodzenie i śnieg w prognozach. Napłynie powietrze arktyczne

Powoli dobiega końca wyjątkowo słoneczny i przeważnie bezdeszczowy marzec. Pogoda od wielu dni jest bardzo stabilna, ale sytuacja meteorologiczna zmieni się wraz z ustąpieniem antycyklonu i wkroczeniem ośrodków niżowych z frontami atmosferycznymi. Po długiej przerwie pojawią się opady deszczu, ale także śniegu, gdyż spodziewane jest co najmniej kilkudniowe większe ochłodzenie z napływem znacznie zimniejszego powietrza arktycznego. Istotne zmiany poczujemy na przełomie marca i kwietnia oraz w trakcie pierwszej dekady nowego miesiąca. Pogoda w Polsce wtedy rozczaruje wiele osób. Spodziewamy się ochłodzenia, miejscami przejścia ulewy lub śnieżycy. Nie możemy więc jeszcze liczyć na stały powiew wiosennej pogody.

Ochłodzenie i opady śniegu w prognozach. Przewidywany spływ powietrza arktycznego, 3 kwietnia 2022

Pogoda w Polsce się załamie. Opady śniegu i ochłodzenie w prognozach na przełomie marca i kwietnia 2022

Już dziś 26.03 po wielu dniach wyżowej pogody do Polski wkroczył chłodny front atmosferyczny, który przyniesie silny wiatr na wschodzie i lokalne słabe i rozproszone opady deszczu na wschodzie i południu Polski. To dopiero wstęp do większych zmian w pogodzie, których oczekujemy pod koniec marca i na początku kwietnia, gdy w rejon Polski podejdą ośrodki niżowe.

Wstępnie prognozowane opady śniegu i deszczu w Polsce, około 1 kwietnia 2022

Pogoda. Ochłodzenie i opady śniegu w prognozach, mapa opadów 1 kwietnia 2022

Wyliczenia numeryczne poszczególnych modeli różnią się od siebie, ale jednoznacznie wskazują, że w przyszłym tygodniu pojawią się większe i trwalsze zmiany w pogodzie. Wreszcie zacznie częściej padać, ponadto około 1-5 kwietnia jest prognozowane większe ochłodzenie z wyraźnym spływem powietrza arktycznego.

Wstępne prawdopodobieństwo opadów śniegu w Polsce i Europie, 1 kwietnia 2022

Prognoza opadów śniegu w Polsce, 1 kwietnia 2022

Generalnie zmian w kierunku pojawiania się coraz częstszych opadów w różnych regionach Polski należy oczekiwać od około 30 marca i w kolejnych dniach. Układ wyżowy wówczas definitywnie ustąpi, a jego miejsce zaczną zajmować ośrodki niżowe. Jeden z nich zaciągnie chłodne powietrze arktyczne.

Ochłodzenie wróci do Polski. Prognozowana anomalia temperatury, 3 kwietnia 2022

Ochłodzenie i śnieg znowu w Polsce, zima znowu przypomni o sobie, mapa opadów 3 kwietnia 2022

Niestety, ostatnie dni w pogodzie rozpieściły nas już do tego stopnia, że nikt nie oczekuje powrotów zimowych akcentów i nie bierze pod uwagę większego ochłodzenia. Wygląda jednak na to, że jeszcze zobaczymy opady śniegu, niższe temperatury w dzień i utrzymujące się przymrozki w nocy na znacznym obszarze kraju.

Wstępnie prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Polsce i Europie, 3 kwietnia 2022

Śnieżyce i ochłodzenie w prognozach, mapa opadów śniegu w Polsce i Europie, 3 kwietnia 2022

Podsumowując, względnie stabilna pogoda w Polsce utrzyma się do około 28 marca. Z każdym kolejnym dniem zacznie rosnąć ryzyko opadów deszczu i śniegu w Polsce w różnych regionach, a na początku kwietnia dodatkowo spłynie znacznie chłodniejsze powietrze. Spadek temperatury poczujemy w całym kraju szczególnie między około 1-5 kwietnia. Pogoda będzie zmienna z możliwą przejściowo ulewą lub śnieżycą, zwłaszcza w południowej połowie Polski. Zachęcamy do śledzenia codziennych prognoz, aby aura Was nie zaskoczyła. Więcej o prognozowanych zmianach napiszemy w jutrzejszej najnowszej prognozie długoterminowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Konrad

Szykuje się więc piękne zwieńczenie rozpadu PV z połowy marca. Dodatkowo izobary w stratosferze są już ustawione południkowo nad Europą. Jak to znajdzie odbicie w troposferze, to pięknie da czadu. Mam nadzieję, że ten atak zimna będzie dotkliwszy, niż aktualnie widzą to modele. Po tym okresie zimna podejrzewam, że po 10 kwietnia śmiało będzie można mówić już o pierwszym powiewie lata w Europie i Polsce :-) (tzw. odbicie w drugą stronę).

26 marzec 2022 - 11:39
Odpowiedz