Arktyczne powietrze napłynie do Polski. Temperatura spadnie o ponad 10 stopni. Pojawią się przymrozki i popada śnieg
Pogoda w Polsce w tym tygodniu na przełomie 2 i 3 dekady kwietnia 2021 zapewnia nam krótkie ocieplenie. Temperatura maksymalna miejscami osiągnęła 18-20 stopni Celsjusza. Pogodne chwile są tylko miejscami przerywane przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi burzami. Wreszcie można znowu poczuć powiew wiosny, ale niestety na północy czai się już szybki spływ zimnego arktycznego powietrza, które wtargnie do Polski 22-23 kwietnia 2021. Ponownie będziemy musieli ubrać cieplejsze ubranie, bo temperatura miejscami w ciągu dnia nie przekroczy 7-11 stopni C., a ponadto miejscami pojawią się przelotne opady deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej i śniegu. Lokalnie krajobrazy pod koniec tego tygodnia ponownie mogą się na chwilę zabielić. W nocy w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń, będą możliwe również niewielkie przymrozki. Niestety, dość niskie temperatury pozostaną z nami również na początku przyszłego tygodnia.
Arktyczne powietrze napłynie do Polski. Miejscami pojawią się przymrozki i popada śnieg. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 23 kwietnia 2021
Szczególnie zimno, jak na ostatnią dekadę kwietnia, zapowiada się okres 23-26 kwietnia 2021. Głębsze ochłodzenie potrwa więc co najmniej kilka dni.
Prognozowane przymrozki w Polsce, sobota 24 kwietnia 2021 nad ranem
Arktyczne powietrze dotrze do Polski. Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 24 kwietnia 2021
Prognozowana anomalia temperatury w Europie, niedziela 25 kwietnia 2021
Z uwagi na to, że temperatura maksymalna np. wczoraj 19.04 w Pile przekroczyła 20 stopni C., a w czasie ochłodzenia może osiągać 8-10 st. C., to generalnie można przyjąć, że temperatura maksymalna w Polsce, miejscami spadnie co najmniej o 10 stopni w porównaniu do obecnych ciepłych dni.
Temperatura maksymalna zanotowana w Polsce, 19 kwietnia 2021. Dane: Ogimet
Anomalia średniej temperatury w Polsce, za okres 1-19 kwietnia 2021. W skali kraju temperatura o 1,7 st. C. jest niższa od normy wieloletniej
Niestety, kwiecień 2021 nie ma już najmniejszych szans, aby osiągnąć normę klimatyczną. Wszystko wskazuje na to, że będzie to miesiąc klimatycznie zapisany jako chłodny, z temperaturą poniżej normy.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, do 26 kwietnia 2021
Jest to więc zupełnie inna sytuacja w porównaniu do kwietnia z 2018 roku, gdy mieliśmy najcieplejszy kwiecień w historii pomiarów.
DobraPogoda24