| |
Zagrożenie!
W listopadzie pierwszy atak zimy w Polsce. Ostatni dzwonek na zmianę opon

W listopadzie pierwszy atak zimy w Polsce. Ostatni dzwonek na zmianę opon

Od dłuższego czasu informujemy, że pierwszy śnieg i powiew zimy w tym sezonie w Polsce nastąpi w listopadzie. Nasze prognozy nadal podtrzymują, że będzie to mieć miejsce w drugiej połowie miesiąca, a konkretnie w ostatniej 3 dekadzie listopada możemy doświadczyć "ataku zimy". To właśnie wtedy do Polski napłynie o wiele chłodniejsze powietrze. Pojawi się silniejszy mróz, szczególnie w regionach podgórskich, ponadto spadnie śnieg i to nie tylko w górach. Pierwszy śnieg będzie możliwy miejscami również na nizinach. Jeśli nie chcecie stać w kolejce u wulkanizatora, to warto wcześniej zmienić opony, a nie zostawiać wszystko na ostatnią chwilę.

Pierwszy śnieg i atak zimy w Polsce. Kiedy spadnie śnieg w listopadzie 2021

Pierwszy śnieg i atak zimy w Polsce w listopadzie

Prawdopodobieństwo wystąpienia pierwszych opadów śniegu na nizinach w Polsce nadal rośnie w prognozach. Świadczy o tym zgodność głównych modeli prognostycznych o długoterminowym zasięgu czasowych. Zgodność prognoz potwierdzają również wiązki prognostyczne sięgające już ostatnich dni listopada.

Prognozowana adwekcja powietrza do Polski, od 15 listopada, do 1 grudnia 2021

Pierwszy atak zimy na nizinach w Polsce. Kiedy zmienić opony, czy spadnie śnieg w listopadzie 2021

Na powyższym przykładowym wykresie dla Lublina, widzimy prognozowany napływ powietrza na wysokości 1,5 km. Prognoza ta na tym poziomie dobrze oddaje charakterystykę adwekcji powietrza. Średnią z wielu wiązek przedstawia czarny gruby wykres. Wyraźnie widać, że w 3 dekadzie listopada, od około 21-22 listopada (+/- 1 dzień) czeka nas ochłodzenie. Temperatura spadnie poniżej normy wieloletniej, którą obrazuje gruba czerwona linia. Widać również, że od 19-20 listopada wpływ układu wyżowego ustąpi i zaczną się pojawiać opady (dolne wiązki na wykresie). W tym terminie śnieg spadnie w górach.

Chłodna 3 dekada listopada z możliwym śniegiem i mrozem

Zimno zapowiadają się szczególnie ostanie dni listopada. To właśnie wtedy jest spodziewane główne ochłodzenie w tym miesiącu z częstymi przymrozkami, a miejscami również mrozem i pierwszymi opadami śniegu.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, między 25-30 listopada 2021

Ochłodzenie w Polsce. Kiedy spadnie śnieg i będzie mróz w listopadzie 2021, prognoza temperatury od 25, do 30 listopada

Dokładny termin pojawienia się pierwszych opadów śniegu na nizinach jest jeszcze niepewny i ulega zmianom, co jednak nie zmienia faktu, że krajobrazy w ostatniej dekadzie listopada zdołają się miejscami zabielić. Prawdodpobnie gdzieniegdzie postanie również okresowa pokrywa śnieżna.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, 25 listopada 2021. Model ECMWF

Prognoza pokrywy śnieżnej w listopadzie 2021 w Polsce. Prognoza opadów pierwszego śniegu

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, 29 listopada 2021. Model GFS

Kiedy spadnie śnieg w Polsce, prognoza opadów śniegu do końca listopada 2021

Rośnie prawdopodobieństwo opadów śniegu

Prognoza pogody zaczyna się stabilizować odnośnie ryzyka opadów śniegu. Jego prawdopodobieństwo rośnie i obecnie już osiąga 50-60% pojawienia się pierwszego śniegu na nizinach w Polsce w ostatniej dekadzie miesiąca.

Wstępnie prognozowane ryzyko opadów śniegu w Polsce, 29 listopada 2021

Prognoza opadów śniegu w listopadzie 2021 w Polsce. Kiedy będzie mróz i śnieg

Opady śniegu przyniesie strefa frontowa związana z niżem znad Rosji

Aktualne prognozy wskazują, że pierwszy śnieg w Polsce w tym sezonie (poza górami) przyniesie strefa frontowa związana z niżem nurkującym przemieszczającym się z północy na południowym wschód przez Rosję.

Wstępnie prognozowane położenie niżu na wschodzie Europy, 24 listopada 2021

Mróz i śnieg w prognozach w listopadzie 2021. Kiedy spadnie śnieg w Polsce

Reasumując, przed nami oczekiwane ochłodzenie, które odczujemy szczególnie z upływem 3 dekady listopada. W tym czasie miejscami spadnie śnieg, ponadto będą możliwe częste przymrozki, a nawet mróz. Pogoda z jesieni przejdzie wtedy pod względem temperatury do przedzimia. Sytuacja jest dynamiczna i może jeszcze ulec nieznacznie korekcie pod względem dokładnego terminu wystąpienia o czym będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem. Trend pogodowy przedstawiliśmy również w najnowszej prognozie długoterminowej

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!