| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Pierwszy śnieg i silny mróz w prognozach. Listopad zaskoczy w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Pierwszy śnieg i silny mróz w prognozach. Listopad zaskoczy w Polsce

Wszystko wskazuje na to, że w listopadzie doczekamy się pierwszego śniegu i silniejszego mrozu na nizinach w Polsce. Potwierdza to najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. W nowym tygodniu wyż ustąpi i wrócą częstsze opady. Większe ochłodzenie nieznacznie się przesunęło o kilka dni, ale zgodnie z naszą prognozą pogody, jeszcze w tym miesiącu nastąpi pierwszy w tym sezonie powiew zimy nie tylko w górach, bo również miejscami na nizinach. Aktualne wyliczenia są zgodne, większe ochłodzenie czeka nas w ostatniej 3 dekadzie miesiąca.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Pierwszy śnieg i mróz w prognozach. Powiew zimy na nizinach w Polsce, listopad 2021

Jest to więc już ostatni moment na wymianę opon, aby nie stać w długich kolejkach. Zapraszamy na szczegóły prognozy długoterminowej.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana temperatura w Polsce, od 14, do 29 listopada 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza pogody, od 14, do 29 listopada 2021

W naszych wcześniejszych prognozach wskazywaliśmy, że ochłodzenie czeka nas w okolicach przełomu 2 i 3 dekady listopada, a na pewno w ostatniej dekadzie listopada. Termin miał jeszcze ulec korekcie i faktycznie tak też się dzieje. Ochłodzenie dotrze do Polski z kilkudniowym poślizgiem, dlatego anomalia temperatury przez cały nowy tydzień powinna być przeważnie dodatnia, mimo, że miejscami w nocy będą się zdarzać przymrozki.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, między 15-20 listopada 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza anomalii temperatury w Polsce, do 20 listopada 2021

Sytuacja zmieni się około 21-22 listopada, gdy do Polski z północy wkroczy zdecydowanie chłodniejsze powietrze (możliwe korekty terminu +/- 2 dni). Od tego terminu i w kolejnych dniach czeka nas znaczny spadek temperatury. Całkiem prawdopodobne, że będzie regiony z ujemną temperaturą przez całą dobę. 

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, między 23-28 listopada 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza anomalii temperatury w Polsce do 23-28 listopada 2021

Pierwszy śnieg na nizinach w Polsce w prognozie długoterminowej

Do około 17 listopada utrzyma się stabilna pogoda w Polsce, ale nie zawsze pogodna, bo panuje nad nami zgniły wyż. Miejscami może się jednak przejaśniać, a nawet rozpogadzać. Regiony tych rozpogodzeń są jednak trudne do przewidzenia. Temperatura pozostanie jednak na umiarkowanym poziomie, mimo możliwych lokalnych nocnych przymrozków. Sytuacja zmienia się od około 18-19 listopada, gdy do Polski wkroczą strefy frontów atmosferycznych z opadami.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza średniego ciśnienia w Polsce i Europie, między 14-24 listopada 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza ciśnienia w Polsce do 24 listopada 2021

Opady będą miejscami możliwe również w kolejnych dniach, ale wraz z upływem 3 dekady listopada napłynie chłodniejsze powietrze. Opady deszczu zaczną miejscami przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg. Powiew zimy nastąpi nie tylko w górach, ale pierwszy śnieg spadnie również na nizinach. Miejscami krajobrazy mogą się zabielić, będzie możliwe również powstanie pokrywy śnieżnej.

Pogoda długoterminowa. Prognoza sumy opadów w Polsce, do 22 listopada 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza sumy opadów w Polsce, do 22 listopada 2021

Trend przedstawionej prognozy długoterminowej, doskonale obrazują wiązki prognostyczne modelu Ensemble. Widać wyraźne ochłodzenie w 3 dekadzie listopada. To właśnie wtedy istnieje największe prawdopodobieństwo pierwszego powiewu zimy w tym sezonie w Polsce.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza długoterminowa do 29 listopada 2021

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Rzeszowa. Prognoza pogody, od 15, do 29 listopada 2021

Pogoda na 16 dni dla Zakopanego

Pogoda na 16 dni dla Zakopanego. Prognoza pogody od 15, do 29 listopada 2021

Podsumowując, do około 17-18 listopada utrzyma się wyż nad Polską. W tym czasie pogoda będzie stabilna, choć nie zawsze będzie pogodnie. Temperatura pozostanie na umiarkowanym poziomie, mimo lokalnych przymrozków w nocy. Przełom 2 i 3 dekady listopada przyniesie nieznaczny wzrost temperatury, ale miejscami w towarzystwie przelotnych opadów. W ciągu 3 dekady listopada temperatury spadną. Mróz pojawi się w nocy na przeważającym obszarze kraju, a miejscami może się przejściowo utrzymać w ciągu dnia. Miejscami występujące opady deszczu przejdą w deszcz ze śniegiem i śnieg, może wystąpić również krupa śnieżna. Pierwszy powiew zimy stanie się faktem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Monia

Nie! Tylko nie mróz i śnieg, nie cierpię. Mam nadzieję, że taka pogoda jak teraz pozostanie do wiosny.

14 listopad 2021 - 12:51
Odpowiedz
K1

Trzymam kciuki za te prognozy. Jednakże w ostatnich latach im bliżej zapowiadanego ochłodzenia, to prognozy się zmieniają i z ochłodzenia nici. Uwierzę w nie, jeśli ok. 18-19.11 modele będą dalej widziały to ochłodzenie.

15 listopad 2021 - 09:36
Odpowiedz