| |
Zagrożenie!
Wiosna wybuchnie na zachodzie Europy. Temperatura przekroczy 25 stopni. W Polsce przed końcem marca również cieplej

Wiosna wybuchnie na zachodzie Europy. Temperatura przekroczy 25 stopni. W Polsce przed końcem marca również cieplej

Od kilku dni mamy wiosnę astronomiczną i kalendarzową, ale w Polsce nadal zima jeszcze się broni, bo nadal pojawiają się opady śniegu, a w nocy występuje miejscami mróz. Sytuacja pogodowa w kolejnych dniach tego tygodnia zacznie się zmieniać, bo w wyniku zmian w układzie barycznym, do Europy napłynie cieplejsze powietrze. Pojawi się okno pogodowe, które umożliwi głównej fali bocianów dolecenie do Polski. Prawdziwy wybuch wiosny przed końcem marca 2021 pojawi się na zachodzie i południowym zachodzie Europy, gdzie temperatura miejscami osiągnie lub przekroczy 25 stopni Celsjusza, a w Hiszpanii na południu może nawet oscylować w pobliżu 30 stopni C. W Polsce również spodziewamy się wzrostu temperatury, szczególnie na zachodzie i południu kraju, gdzie za kilka dni możemy zanotować kilkanaście stopni ciepła, może lokalnie więcej, ale to jeszcze zależy od ostatecznej trajektorii i zasięgu głównego strumienia ciepłego powietrza. 

Wybuch wiosny dotrze do Europy. Temperatura przekroczy 25 stopni

Wstępnie prognozowany układ baryczny w Europie, 30 marca 2021

Pogoda, wybuch wiosny w Europie, kiedy będzie cieplej, prognoza temperatury w Polsce i Europie do końca marca 2021

Po okresie ochłodzenia, czeka nas więc znaczący wzrost temperatury i oczekiwany wybuch wiosny. Napływ ciepłej masy powietrza do zachodniej i południowo zachodniej Europy przyniesie zmiana w rozkładzie ośrodków barycznych w Europie. Na Atlantyku ustąpi wyż, a w jego miejsce pojawi się ośrodek niżowy, który współpracując z polem wyżowym rozciągającym się od Rosji po południową Europę, będzie sprzyjał napływowi strumienia ciepłego powietrza, wlewającego się od Półwyspu Iberyjskiego przez Francję, Niemcy po Skandynawię. W tym czasie również w Polsce zrobi się wyraźnie cieplej, szczególnie na zachodzie kraju.

Wstępnie prognozowana temperatura w Europie, 30 marca 2021

Pogoda, kiedy będzie wiosna z wysoką temperaturą, prognoza pogody od 22, do 31 marca 2021

Napływ ciepłego powietrza doskonale widać na wstępnej prognozie anomalii temperatury w Europie, 30 marca 2021

Pogoda, kiedy przyjdzie ciepła wiosna do Polski, prognoza pogody do końca marca 2021

Szczególnie ciepło zapowiada się przełom marca i kwietnia 2021, zwłaszcza na zachodzie i południowym zachodzie Europy, ale również do Polski powinno napłynąć ciepłe powietrze. Jest spora szansa na prawdziwe uderzenie wiosny.

Wstępnie prognozowana temperatura w Europie, 31 marca 2021

Pogoda, kiedy w Polsce będą wysokie wiosenne temperatury, marzec 2021

Wstępnie prognozowany zasięg adwekcji ciepłego powietrza w Europie oraz jego anomalia na wysokości 1,5 km, 31 marca 2021

Wybuch wiosny w Polsce i Europie, kiedy będzie ciepło, prognoza pogody do końca marca 2021

Wstępnie prognozowana temperatura na wysokości 2m w Polsce i Europie, 31 marca 2021

Pogoda długoterminowa do końca marca 2021, prognoza temperatury w Polsce i Europie, kiedy ciepła wiosna

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Europie, 31 marca 2021

Pogoda, wybuch wiosny, kiedy cieplej w Polsce, marzec 2021

Zakres ocieplenia i zasięg głównej fali cieplejszego powietrza może jeszcze ulec nieznacznie korekcie, ale trend wzrostu temperatury jest pewny. Niewykluczone, że fala ciepła znad zachodniej Europy bardziej trafi w Polskę, dlatego aktualne prognozy temperatur do końca marca i na początku kwietnia 2021 ulegają jeszcze korektom.

DobraPogoda24, mapy: Wxcharts, Pivotal Weather


Komentarze
Ben Wwa

Te mapy wyraźnie wskazują na "wybuch wiosny" na zachodzie Europy, z temperaturami bardzo wysokim jak na marzec, ale u nas co najwyżej na powrót temperatur normalnych, czyli dla Polski nic szczególnego.

22 marzec 2021 - 12:44
Odpowiedz