| |
Zagrożenie!
Pierwsze bociany już w Polsce. Pod koniec marca przyleci główna fala ptaków. Zobacz gdzie są bociany

Pierwsze bociany już w Polsce. Pod koniec marca przyleci główna fala ptaków. Zobacz gdzie są bociany

Po zimie z utęsknieniem wypatrujemy pierwszych zwiastunów wiosny w Polsce, a do tych zaliczamy między innymi bociany. Pytacie, gdzie są bociany, czy bociany doleciały do Polski, bo tak bardzo tęsknimy za nieodłącznym atrybutem polskiego wiosennego krajobrazu. Pierwsze bociany już dotarły do Polski, ale główna ich fala przylotu jest spodziewana pod koniec marca. Zwykle, w zależności od warunków atmosferycznych, bociany do Polski docierają w połowie lub drugiej połowie marca. W tym roku bociany będą trochę później niż zwykle, co ma związek z trwającym ochłodzeniem i pojawiającymi się opadami śniegu. Trasa bocianów jest monitorowana za pomocą nadajników GPS, dlatego z dużą dozą prawdopodobieństwa można określić termin ich przybycia.

Pierwsze bociany już w Polsce. Kiedy przyleci główna fala bocianów

Gdzie są bociany, czy bociany przyleciały do Polski, kiedy będą bociany w Polsce, wiosna 2021

W Polsce nieliczne bociany zimują, jednak już teraz można miejscami zobaczyć pierwsze ptaki, głównie samce, jakie przyleciały do naszego kraju. Samce z wyprzedzeniem zajmują gniazdo i oczekują na przylot samicy.

Pierwsze bociany na Mazowszu zajęły gniazda, 19 marca 2021

Dane wskazują, że główna fala bocianów w tym tygodniu znajduje się jeszcze w rejonie Doliny Nilu w Afryce, ale stopniowo docierają bociany coraz liczniej już do Turcji. To oznacza, że do Polski najwięcej bocianów przyleci za około tydzień - dwa.

Powrót bocianów do Polski jest monitorowany. Ptaki dotarły już do Turcji

Co ciekawe, ptaki, które wykluły się w Polsce w minionych latach, w Afryce przez kilka lat przygotowują się do powrotu i założenia gniazda. Gdy są już gotowe, polskie bociany lecą nad wschodnim wybrzeżem Morza Śródziemnego, przez Turcję i Bałkany. Mapą i kompasem w drodze powrotnej dla bocianów jest ukształtowanie terenu oraz zmysł magnetyczny, którym dysponują ptaki.

Dzięki zainstalowanym kamerom, może dokładnie zobaczyć moment powrotu bocianów do gniazd w Polsce

Mimo, że bociany mają do pokonania nierzadko kilka tysięcy kilometrów, to często potrafią skorzystać z warunków atmosferycznych, zwłaszcza termicznych kominów, które pomagają im dłużej szybować bez większego wysiłku. Bocian dla polskiej kultury jest ptakiem wyjątkowym, co ma związek z krajobrazem rolniczym i kulturą chłopską, ale także z uwagi na ubarwienie, bo bocian jest ptakiem biało czerwonym. Naukowcy szacują, że w Polsce co roku gniazduje około 48 tysięcy par bocianów. Ich populacja przemieszcza się na głównie na wschód Polski gdzie jest ich najwięcej. Około 25 procent ogólnoświatowej populacji bocianów gniazduje w naszym kraju. 

DobraPogoda24, Grupa Ekologiczna


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!