| |
Zagrożenie!
Nasila się upał w Polsce. Temperatura gruntu przekroczyła 50 stopni, powietrza 34 stopnie

Nasila się upał w Polsce. Temperatura gruntu przekroczyła 50 stopni, powietrza 34 stopnie

Do Polski dotarła zapowiada fala upałów, która już daje się we znaki wielu osobom, mimo, że nie jest rekordowa, ale obejmuje znaczny obszar kraju. Wczoraj 17.06 temperatura w miejscowości Dziwnów osiągnęła blisko 33 stopnie, a dzisiaj 18.06 na wielu stacjach zachodniej Polski przekroczyła 32-34 st. C. (w Dziwnowie ponad 34,2 st. C.). To są oczywiście temperatury oficjalne, zmierzone w klatkach meteorologicznych na wysokości 2m przy zachowaniu norm Światowej Organizacji Meteorologicznej. Dobrze jednak wiemy, że w słońcu, czy też w centrach zabudowanych miast, temperatura jest znacznie wyższa. Pamiętajmy również, że znacznie wyższa temperatura panuje również przy gruncie, który w ciągu dnia pochłania ciepło, a w nocy to ciepło zaczyna oddawać w zjawisku promieniowania cieplnego.

Silny upał w Polsce. Temperatura powierzchni gruntu przekraczała 50 stopni C., 18 czerwca 2021

Pogoda, silny upał w Polsce, pomiary temperatury powietrza i gruntu, 18 czerwca 2021

Według prognoz modelu UM, temperatura powierzchni na zachodzie Polski, miejscami dziś 18.06 przekraczała nawet 50 stopni C.

Silny upał w Polsce. Prognozowana temperatura powierzchni gruntu, 18 czerwca 2021. Model UM ICM

Pogoda, upał w Polsce, gigantyczna temperatura gruntu, prognoza temperatury, czerwiec 2021

Potwierdzają to również dane bezpośrednie z pomiarów. Eksperci z Katedry Meteorologii i Klimatologii UMK w Toruniu poinformowali, że o godzinie 14:00 w obserwatorium na głębokości 1 cm, temperatura gruntu wynosiła 50,2 st. C! Przy takich temperaturach, proces ewapotranspiracji, czyli parowania z gruntu i komórek roślinnych postępuje bardzo szybko. Z tego powodu błyskawicznie rośnie zagrożenie pożarowego w Polsce oraz zaczyna się problem suszy rolniczej w niektórych uprawach.

Taki pomiar temperatury uświadamia nam, z jakimi warunkami muszą się zmierzyć płytko zakorzenione rośliny. W takim przypadku powiedzenie skwar, żar, piekielny upał nie wydają się nadużyciem. Niestety, silny upał w Polsce szybko się nie skończy. W sobotę 19 czerwca, temperatura maksymalna na znacznym obszarze kraju wzrośnie do 30-34 st. C., miejscami na zachodzie do około 35, może lokalnie 36 st. C. Wytchnienia nie dadzą nam również noce, bo, szczególnie na północy kraju spodziewane są kolejne tropikalne noce.

Temperatura maksymalna w Polsce, zanotowana w piątek 18 czerwca 2021 na głównych stacjach meteorologicznych IMGW. Dane: Ogimet

Pogoda, upał w Polsce, zanotowane temperatury maksymalne, czerwiec 2021

Upał w Polsce. Prognozowana temperatura w sobotę, 19 czerwca 2021

Pogoda, upał w Polsce, gigantyczna temperatura gruntu, prognoza 18-19 czerwca 2021

Temperatura powierzchni gruntu w sobotę 19.06, ponownie będzie mogła miejscami osiągać nawet 50 st. C. Model ICM UM

Pogoda, do kiedy fala upałów w Polsce, czerwiec 2021, mapy pogodowe

Główna fala upału w następnych dniach, będzie stopniowo spychana na wschód kraju. Prawdopodobnie najbliższych dniem bez upału w całym kraju, będzie środa lub czwartek 23-24 czerwca 2021. Wcześniej miejscami przejdą silne burze, o czym będzie informować w następnych prognozach pogody.

DobraPogoda24.pl, KMiK UMK


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!