| |
Zagrożenie!
 Upał w listopadzie nadal możliwy. Padł rekord temperatury w Europie

Upał w listopadzie nadal możliwy. Padł rekord temperatury w Europie

Pogoda nie przestaje zaskakiwać. Upał w listopadzie w Europie jest nadal możliwy, choć oczywiście nie tak powszechny, jak w sezonie letnich fal upałów. Coraz częściej występują skrajności i nowe rekordy. W tym roku wyjątkowo często padają rekordy maksymalnych temperatur. Na początku listopada kolejny krajowy rekord temperatury dla tego miesiąca został ustanowiony w Bułgarii. Temperatura 5 listopada 2021 w miejscowości Meliko Tarnovo wzrosła do 32,4 st. C. Poprzedni rekord wynosił 32,1 st. C. i pochodził z 1926 roku. Jest to zatem najwyższa temperatura w listopadzie zanotowana w Bułgarii od 95 lat.

Anomalia temperatury w dniu ustanowienia nowego rekordu temperatury dla listopada w Bułgarii

Pogoda. Upał w listopadzie 2021 w Europie. Nowy rekord temperatury w Bułgarii

Temperatura 5 listopada 2021 o około 8-16 st. C. przekraczała normę wieloletnią na obszarze od Rosji po Grecję i Turcję, gdy padł nowy rekord temperatury maksymalnej w Bułgarii.

Nowy rekord temperatury maksymalnej w listopadzie w Bułgarii

Upał i fala upałów w Europie. Nowy rekord temperatury maksymalnej w listopadzie 2021 w Bułgarii

Nowy rekord temperatury w Bułgarii był możliwy dzięki zejściu prądu strumieniowego na południe. Po jego obrzeżach zostało zaciągnięte ciepłe powietrze, które napłynęło do południowo wschodniej Europy. W tym czasie zimne powietrze docierało m.in. nad Hiszpanię.

Upał w Europie w kolejnych dniach listopada przestanie być możliwy, bo zbliża się ochłodzenie, które obejmie znaczny obszar kontynentu, w tym Polskę. Najwyższa temperatura początkowo będzie się jeszcze utrzymywać na Cyprze, ale raczej poniżej progu upału.

Prognozowana maksymalna temperatura w Europie, jaka może wystąpić między 8-18 listopada 2021

Upał w Europie, gdzie temperatura w najwyższa w listopadzie 2021

Nowy rekord temperatury maksymalnej w listopadzie w tym roku padł również Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdy na termometrze zanotowano blisko 40 st. C. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!