| |
Zagrożenie!
Piekielny upał nie ustaje. Padł rekord temperatury dla listopada

Piekielny upał nie ustaje. Padł rekord temperatury dla listopada

W tym roku wyjątkowo uciążliwa, bo długotrwała fala upałów utrzymuje się na Bliskim Wschodzie. O wyjątkowo wysokich temperaturach, miejscami z nowymi rekordami informujemy w zasadzie od maja. Upał na poziomie przekraczającym 30-40 st. C., okresami 50 st. C. trwa przez wiele miesięcy. Ochłodzenie przynoszą pogodne noce, choć nie zawsze.

Prognozowana temperatura na wysokości 1,5 km. Półwysep Arabski i północno wschodnia Afryka, 3 listopada 2021

Upał i fala upałów nie ustaje. Nowy rekord temperatury w listopadzie padł w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Upał nadal daje się we znaki, bo listopad rozpoczął się od ustanowienia nowego rekordu temperatury maksymalnej dla tego miesiąca w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 1 listopada 2021 w miejscowości Sweihan zanotowano 39,9 st. C. Poprzedni rekord wynosił 38,8 st. C. i pochodził z 2009 roku. 

Nowy rekord temperatury maksymalnej dla listopada w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Piekielny upał nie ustaje. Rekordowa fala upał. Nowy rekord temperatury maksymalnej w listopadzie 2021 na Bliskim Wchodzie

Przerażający upał na początku listopada nadal rozciąga się od Półwyspu Arabskiego przez północną Afrykę i nic nie wskazuje na to, aby to się miało wyraźnie zmienić przez całą pierwszą połowę listopada. Będą możliwe chłodniejsze okresy na północnych i północno zachodnich krańcach Afryki, ale w głębi północnej połowy kontynentu upał nie ustąpi.

Prognozowana temperatura 3 listopada 2021

Fala upałów nadal występuje. Rekordowy upał na początku listopada 2021

Wśród najcieplejszych krajów w najbliższych dniach będzie południowy Sudan, gdzie temperatura może osiągać nawet 42 st. C.

Prognozowana anomalia temperatury od Bliskiego Wschodu po całą północną Afrykę, 3 listopada 2021

Rekordowy upał na początku listopada 2021, północna Afryka i Bliski Wschód

Ocieplenie klimatu na Bliskim Wschodzie postępuje bardzo szybko

Na uwagę zwracają tegoroczne nowe rekordy temperatur maksymalnych na wspominanym obszarze, ale warto spojrzeć na dane w szerszym zakresie. Zatrważająco ocieplenie klimatu wygląda na przykładzie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W ostatnich blisko 140 latach, średnia temperatura na tym obszarze, między minimum anomalii -0,8 st. C. względem normy rocznej, a maksimum 1,8 st. C. wyniosła 2,6 st. C. Bardzo szybki wzrost średniej temperatury obserwuje się w ostatnich niemal 30 latach.

Zmiana średniej temperatury rok do roku (wartość przedstawia anomalię względem normy) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, od 1881, do 2020 roku

Gigantyczne ocieplenie klimatu na Bliskim Wschodzie. Dane klimatyczne z ostatnich 140 lat

Wyraźnie widać przyspieszenie ocieplenie klimatu w ostatnich dekadach. W takim tempie jeszcze w tym lub przyszłym stuleciu, będą to tereny, gdzie życie w pewnych okresach roku może być niemożliwe lub zbyt uciążliwe dla zdrowia ludzkiego.

W 2021 roku padło mnóstwo nowych rekordów temperatur maksymalnych na całym świecie. Rekordów temperatur minimalnych było znacznie mniej. Przy tej okazji przypomnijmy, że również październik rozpoczął się od ustanowienia nowego rekordu temperatury w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!