| |
Zagrożenie!
Ulewy, zalania i podtopienia w Polsce. Padły rekordy sumy opadów. Kolejne regiony zagrożone

Ulewy, zalania i podtopienia w Polsce. Padły rekordy sumy opadów. Kolejne regiony zagrożone

Lipiec w Polsce rozpoczęliśmy od intensywnych opadów deszczu i miejscami burz, a więc zgodnie z prognozą długoterminową. Niestety, nawalne opady deszczu dały się we znaki mieszkańcom kilku regionów, zwłaszcza Pomorza Zachodniego w rejonie Szczecina, a także na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Lubelszczyźnie. Na tym jednak nie koniec, bo prognozy zapowiadają kolejne ulewy mogące powodować zalania, podtopienia, a nawet powódź błyskawiczną.

Zalania i podtopienia po ulewie w Szczecinie, 1 lipca 2021

W ciągu najbliższej doby 1/2 lipca 2021 intensywne opady deszczu są prognozowane w województwie podlaskim i warmińsko mazurskim. Miejscami suma opadów może wynieść 30-100 mm! Istnieje ponownie ryzyko lokalnych podtopień i zalań.

Skutki ulewy i rekordowych opadów w Szczecinie, 1 lipca 2021. Foto: Radio Super FM

Pogoda, ulewy i burze w Polsce, rekordowe opady w Szczecienie, Gryfinie, ulewy uderzą na Podlasiu, Warmii i Mazurach, lipiec 2021

Ulewne opady deszczu w Polsce. Padły rekordy sumy opadów

Minionej doby zostały lokalnie ustanowione nowe rekordy opadów na stacjach meteorologicznych na Pomorzu Zachodnim. Przykładem jest Szczecin, gdzie został pobity rekord dobowej sumy opadów. Rekord wynoszący 74,3 mm i pochodzący z 8 sierpnia 1978 roku został dziś 01.07 pobity i wynosi 96,3 mm! Rekord został więc zmiażdżony aż o 22 mm!

Zalania i podtopienia w Szczecinie po rekordowej ulewie

Nowy rekord dobowej sumy opadów padł również na stacji w Gryfinie. Spadło tutaj 103,4 mm. Poprzedni rekord wynosił 91 mm. Całkowita suma opadów na wskazanych stacjach oraz w innych miejscach Pomorza Zachodniego będzie większa, miejscami przekracza 100 mm. Sytuacja zacznie się stabilizować pod wieczór. Dziś 01.07 ulewa dotknęła również Rzeszów - stolicę Podkarpacia. Mimo, ze suma opadów nie była wyjątkowo dużo, bo z naszych pomiarów wynika, że spadło około 25-27 mm wody, to miejscami pojawiły się podtopienia, zwłaszcza na ulicy Leszka Czarnego, Niemierskiego i Litewskiej.

Ulewa znad Białorusi uderzy na Podlasiu oraz w województwie warmińsko mazurskim. Zasięg opadów i burz do godziny 15:25, 1 lipca 2021. Dane radarowe: IMGW / Windy

Pogoda, prognoza ulewy w Polsce, 1-2 lipca 2021, sporo deszczu spadnie na Podlasiu, w województwie warmińsko mazurskim

Kolejne regiony Polski zagrożone ulewami

W kolejnych godzinach warto obserwować rozwój sytuacji nad zachodnią Białorusią. Aktualnie rozwija się tam aktywna formacja burzowa z nawalnymi opadami deszczu i gradem.

Prognozowana suma opadów w Polsce, do 3 lipca 2021

Pogoda, prognoza sumy opadów w Polsce do 3 lipca 2021, ile spadło wody w Szczecinie, Rzeszowie

Rozrastająca się strefa tych opadów w kolejnych kilkudziesięciu godzinach zacznie się przesuwać na północ a następnie wkroczy do Polski przez Podlasie sięgając województwa warmińsko mazurskiego.

Ulewa znad Białorusi wkroczy nad północno wschodnią Polskę. Prognoza opadów do 3 lipca 2021

Na tym obszarze spadnie sporo deszczu. Miejscami będą możliwe zalania. unikajmy parkowania samochodów w zagłębieniach terenu oraz na parkingach podziemnych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!