| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na lipiec 2021. Gorąco i upalnie, częste burze z gradem i ulewnym deszczem. Najlepsza pogoda nad morzem

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021. Gorąco i upalnie, częste burze z gradem i ulewnym deszczem. Najlepsza pogoda nad morzem

Przed nami lipiec, który jest pierwszym oficjalnym miesiącem wakacji. Czy warunki atmosferyczne, będą sprzyjać aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu, gdzie lepsza pogoda, nad morzem, czy w górach? Na to pytanie odpowie najnowsza pogoda długoterminowa na lipiec 2021 dla Polski. W porównaniu do wcześniejszych prognoz zaszły pewne zmiany, ale generalnie zgodnie z poprzednią zapowiedzią, będzie to miesiąc ciepły z wyraźną temperaturą powyżej normy. Nieco inaczej prognozowany jest rozkład ciśnienia nad Europą, a przed to obszar bardziej stabilnej pogody przesunie się na północ Europy. W Polsce oznacza to więcej burz i opadów pochodzenia burzowego. Miejscami opady mogą być ulewne, aż do wystąpienia zalań i podtopień. Pamiętajmy jednak, że zasięg takich opadów i burz jest zwykle ograniczony. Najbardziej stabilna pogoda zapowiada się nad morzem. Wybrzeże najczęściej będzie się znajdować na skraju układu wyżowego, dlatego stabilnych dni w lipcu w tej części Polski, będzie najwięcej. Burze i opady w tej części Polski pojawią się znacznie rzadziej. Zupełnie inaczej będzie na pozostałym obszarze kraju, zwłaszcza na południu oraz w górach. W tych regionach znacznie częściej niż zwykle musimy sprawdzać prognozę pogody, bo warunki pogodowe będą dość często niestabilne, aczkolwiek nie zabraknie również dni pogodnych, gorących i upalnych.

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie. Prognoza amerykańska

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021, prognoza pogody dla Polski, jaka będzie temperatura, gdzie najlepsza pogoda na urlop, góry czy nad morzem

Najnowsza odsłona amerykańskiej prognozy na lipiec 2021, przesunęła obszar wysokiego ciśnienia bardziej na północ Europy. Polska ma się znaleźć pomiędzy obszarem niskiego ciśnienia z południa i wyższego z północy. Dni częściej burzowych, mniej stabilnych, będzie zdecydowanie więcej w południowej połowie Polski. Najlepiej zapowiada się pogoda nad morzem, gdzie dni deszczowych i burzowych ma być najmniej.

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021, prognoza opadów i burz, czy będzie upał, gdzie najwięcej opadów

Rozkład układu barycznego ma swoje odzwierciedlenie w prognozie opadów na lipiec. ich suma ma na ogół przekraczać normę, z wyjątkiem północnej Polski. Niestabilne i wilgotne, ale ciepłe powietrze z południa, będzie zapalnikiem do inicjacji dość częstych burz i przelotnych opadów. Miejscami opady mogą być intensywne i nawalne, dlatego lokalnie należy się spodziewać podtopień, szczególnie w zabudowanych miastach. 

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021, prognoza opadów w Polsce i Europie, czy będzie upał, gzie najwięcej burz i opadów

Również europejski model ECMWF zapowiada lipiec z temperaturą powyżej normy. Wskazuje na ponad 60-70% prawdopodobieństwo ciepłego lipca, co oznacza, że czeka nas wiele ciepłych i gorących dni w przedziale 25-29 st. C., będą również dni upalne, z temperaturą osiągającą lub przekraczającą 30 st. C. Czeka nas zatem kontynuacja ciepłego lata rozpoczęta w czerwcu po chłodnej wiośnie.

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021. Prognozowane prawdopodobieństwo anomalii temperatury w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021, prognoza temperatury w Polsce i Europie, czy będą upały i groźne niszczące burze

Nieco inaczej wygląda prognoza sumy opadów, która według modelu ECMWF ma oscylować w pobliżu normy. Trudno jednak dokładnie przewidzieć trend anomalii opadów, bo w lipcu opady mają często charakter burzowy. Z tego względu w jednym regionie opady mogą być wyraźnie powyżej normy, w innym w normie lub poniżej. Takie różnice zdarza się czasami nawet na niewielkim obszarze w sezonie letnim.

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021. Prognozowane prawdopodobieństwo anomalii opadów w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021, prognoza opadów i burz w Polsce i Europie

Podsumowując, lipiec 2021 w Polsce, będzie miesiącem ciepłym z wyraźną anomalią temperatury powyżej normy. Czeka nas wiele dni ciepłych, gorących i okresami upalnych. Najbardziej stabilna pogoda jest oczekiwana nad morzem, gdzie opadów i burz ma być najmniej.

Prognozowana anomalia temperatury w poszczególnych tygodniach, od 29 czerwca, do 2 sierpnia 2021

W innych regionach, szczególnie w południowej połowie kraju w tym w górach, dni z opadami i burzami będzie więcej, ale będą one najczęściej przerywnikiem, między słonecznymi okresami. Mimo to, pojawiające się burze i opady, mogą miejscami być silne. Warto śledzić często prognozę pogody. Trend bardziej polecanego urlopu nad morzem niż w górach ze względu na warunki pogodowe, potwierdza się w najnowszej prognozie sezonowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!