| |
Zagrożenie!
Ulewny deszcz i powodzie na południu Europy. W Polsce na większe opady poczekamy

Ulewny deszcz i powodzie na południu Europy. W Polsce na większe opady poczekamy

Do tej pory listopad w Polsce zgodnie z prognozą długoterminową upływa nam pod znakiem łagodnej pogody. Temperatura jest umiarkowana, a opadów jest stosunkowo niewiele. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na południu Europy, zwłaszcza na Sycylii i ostatnio na Malcie. Regiony te ponownie dotknęły ulewne deszcze i powodzie. W ostatnim czasie ucierpiała szczególnie Malta, zwłaszcza wyspa Gozo, gdzie spadło ponad 115 mm wody.

Skutki ulewnego deszczu na Malcie, 11 listopada 2021. Foto: Kevin Cauchi

Ulewny deszcz i powodzie na Malcie i Sycylii, listopad 2021. Najnowsze zdjęcia i nagrania

W wielu miejscach Malty po opadach, drogi zamieniły się w rwące rzeki. Część dróg była nieprzejezdna. To był kolejny przykład powodzi błyskawicznej, która zdarza się coraz częściej w rożnych regionach na całym świecie. Ma to często związek z postępującymi zmianami klimatycznymi.

Zdjęcia powodzi błyskawicznej na Malcie

Skutki ulewnych deszczy i powódź na Malcie na wyspie Gozo

Ulewne deszcze i powódź na Sycylii

Intensywne opady deszczu tej jesieni ponownie nawiedziły Sycylię, ale tym razem nie tylko wschodnie, ale również ucierpiały zachodnie dzielnice wyspy. Trudna sytuacja wystąpiła w rejonie miasta Sciazza. Spadło tutaj ponad 300 mm wody przy normie rocznej wynoszącej 500 mm.

W Polsce na większe opady poczekamy do 3 dekady listopada

Tymczasem w Polsce nadal nie są prognozowane w najbliższych dniach większe opady deszczu. Sytuacja zacznie się zmieniać na przełomie 2 i 3 dekady listopada. Wówczas wyż ustąpi, a w jego miejsce wkroczą strefy frontowe z opadami.

Pogoda w Polsce. Prognoza sumy opadów do 18 listopada 2021

Zmianie układu barycznego, będzie towarzyszyć także zmiana kierunku napływu powietrza. Od około 19-20 listopada, temperatura w całej Polsce zacznie spadać z tendencją coraz niższych wartości w kolejnych dniach. Prawdopodobnie w ostatniej dekadzie listopada spadnie miejscami pierwszy śnieg na nizinach w Polsce w tym sezonie. Sytuację non stop monitorujemy i będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!