| |
Zagrożenie!
Listopadowy wyż w Polsce szybko nie ustąpi. Znowu dłuższy okres bez większych opadów

Listopadowy wyż w Polsce szybko nie ustąpi. Znowu dłuższy okres bez większych opadów

Po przejściu frontów atmosferycznych i wystąpieniu opadów deszczu, Polska na przełomie pierwszej i drugiej dekady listopada dostała się pod wpływ układu wyżowego. Najnowsze prognozy pogody wskazują, że wyż będzie dość trwały i szybko definitywnie nie ustąpi. Położenie jego centrum i zakres przebudowy będzie ulegać zmianie, jednak na większe opady deszczu, czy śniegu nie możemy liczyć przez co najmniej całą drugą dekadę listopada. Potwierdzają to najnowsze wiązki prognoz długoterminowych. Co prawda w tym czasie lokalnie może popadać, ale będą to opady symboliczne i niewielkie. Na ogół ma przeważać pogoda stabilna, aczkolwiek miejscami rozwiną się mgły po których mogą się utrzymywać niskie chmury warstwowe, które jednak powinny ustępować w ciągu dnia.

Wstępnie prognozowane położenie wyżu w Europie, 15 listopada 2021 

Listopadowy wyż w Polsce szybko nie ustąpi. Bez większych opadów zapowiada się okres 10-20 listopada 2021 w Polsce

Brak większych opadów w Polsce przez długi okres listopada

Prawdopodobieństwo większych opadów deszczu i śniegu jest spychane na ostatnią 3 dekadę listopada. Prognozowane sumy opadów przez wiodące modele numeryczne do końca 2 dekady miesiąca są mizerne. Model GFS praktycznie nie daje żadnych opadów poza krańcami północnymi i symbolicznie lokalnie dzielnicami północno zachodnimi.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 21 listopada 2021. Model GFS

Wyż w Polsce. Prognozowana suma opadów do 21 listopada 2021

Z kolei model ECMWF widzi minimalnie większe prawdopodobieństwo opadów w 2 dekadzie listopada, ale również w tym przypadku sumy opadów są mizerne i głównie ograniczone do północnych i zachodnich dzielnic oraz rejonów podgórskich, przy czym na zachodzie lokalnie miałoby popadać głównie 13 listopada, a na południu około 15. W czasie dominacji układu wyżowego pojawią się miejscami również nieco bardziej pochmurne regiony, gdzie rozwiną się mgły z niskim zachmurzeniem. To zachmurzenie nie zawsze ustąpi w ciągu dnia. Może się to przełożyć na inną temperaturę względem prognoz. 

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 20 listopada 2021. Model ECMWF

Wyż w Polsce w listopadzie 2021. Kiedy pojawią się opady deszczu i śniegu

Wyż przyniesie mróz w połowie listopada

Warto obserwować, gdzie będzie zlokalizowane centrum wyżu w połowie listopada, bo to właśnie od tego będzie zależeć z jakim mrozem będziemy mieć do czynienia. Aktualne prognozy wskazują, że wyż w tym czasie znajdzie się nad Białorusią. Zgodnie z ruchem zegara, będzie ściągał do Polski chłodne powietrze, dlatego w czasie rozpogodzeń spodziewamy się kolejnej fali mrozu.

Wstępnie prognozowane położenie wyżu, 16 listopada 2021

Wyż w Polsce w listopadzie 2021. Do kiedy bez opadów, kiedy spadnie deszcz i śnieg w Polsce

Wielkość spadku temperatury, będzie uzależniona od dokładnego położenia ośrodka wyżowego, a także wielkości zachmurzenia. Na tę chwilę są prognozowane rozpogodzenia.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 16 listopada 2021

Mróz w Polsce, listopada 2021. Czy będzie zima

Oczywiście w przypadku modelu GFS, temperatura minimalna jest często zawyżona, dlatego należy oczekiwać, że mróz będzie znacznie większy szczególnie w kotlinach i przy gruncie. Wyż ostatecznie prawdopodobnie ustąpi w 3 dekadzie listopada. Wtedy należy oczekiwać większej dynamiki w pogodzie, w tym dalszego ochłodzenia i powrotu opadów deszczu, a nawet śniegu. Sytuację monitorujemy non stop. O wszystkich zmianach dowiecie się ze stosownym wyprzedzeniem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!