| |
Zagrożenie!
Plaga szarańczy w Izraelu, Libanie i Syrii. Czy owady dotrą do Europy?

Plaga szarańczy w Izraelu, Libanie i Syrii. Czy owady dotrą do Europy?

Kilka dni temu olbrzymia chmara szarańczy dotarła do Izraela i Libanu. Żółte owady miejscami nadleciały od strony morza. Spustoszyły uprawy w okolicach Ejlat i Aravy. Szarańcza powoduje wielkie zniszczenia upraw, w historii są znane przypadki głodu i migracji ludzi spowodowane właśnie przez te owady. Najbardziej znanym przykładem jest biblijna szarańcza. Roje szarańczy są nadal corocznym problemem, tylko w ostatnich dwóch latach zniszczyły ponad 2,2 mln hektarów upraw na całym świecie, szczególnie w Afryce, gdzie wiele milionów ludzi musiało stanąć w obliczu poważnego zagrożenia żywnościowego. Szarańcza niszczy uprawy, ale nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Co ciekawe, za szarańczą podążają ptaki wędrowne, które gromadzą się na południu Izraela, gdzie dotarły z Afryki. Później skierują się do Europy i Azji.

Inwazja szarańczy, kwiecień 2021. Roje owadów dotarły do Izraela, Syrii i Libanu. Dane: FAO

Atak szarańczy w Izraelu, Libanie i Syrii, roje owadów, czy dotrą do Europy, prognozy, kwiecień - czerwiec 2021

Żółte dorosłe owady szarańczy atakują w Izraelu, 22-23 kwietnia 2021

Szarańcza w ostatnich latach docierała również do Europy. W minionym 2020 roku mieliśmy największy od 70 lat atak szarańczy na włoskiej Sardynii. Wcześniej owady zdewastowały uprawy w 23 krajach.

Rój szarańczy w Izraelu, kwiecień 2021

Inwazja szarańczy w Europie. Włoska Sardynia, lipiec 2021. Foto: La Republica

Inwazja szarańczy, Izrael, Liban, Syria, kwiecień 2021

W tym roku do tej pory szarańcza z Afryki dotarła do Jordanii, Arabii Saudyjskiej, Izraela, wschodniego Libanu, Syrii i Iraku. Na szczęście są to przeważnie małe grupy owadów, ale sytuacja może się zmienić w zależności od warunków pogodowych. W rejonie wykrycia szarańczy stosuje się z samolotów opryski, które mają ograniczyć plagę szarańczy do minimum.

Prognoza rozprzestrzenienia się rojów szarańczy, kwiecień - czerwiec 2021

Czy szarańcza dotrze do Europy z Izraela, prognoza kwiecień - czerwiec 2021

W 2021 roku, jak na razie sytuacja jest znacznie lepsza od ubiegłorocznej, gdy bardzo duże roje szarańczy potrafiły dotrzeć do Sardynii we Włoszech i Indii w Azji.

DobraPogoda24, FAO


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!