Panika na Sardynii we Włoszech. Szarańcza z Afryki dotarła do Europy
Na Sardynii we Włoszech kolejny rok z rzędu pojawił się atak szarańczy. Zdaniem ekspertów z Banku Światowego jest on największy od 70 lat! Miejscowe władze wystąpiły o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Największe skupisko szarańczy na Sardynii odnotowano w prowincji Nuoro. Owady szarańczy rozmnażały się w zawrotnym tempie przez kilka ostatnich miesięcy. Lipiec na Sardynii przynosi apogeum inwazji szarańczy. Zniszczonych jest ponad 30 tys. hektarów upraw warzyw i zbóż. Szarańcza dotarła do Europy, w tym właśnie Sardynii we Włoszech z Afryki i Bliskiego Wschodu. Wcześniej owady spustoszyły 23 kraje.
Atak szarańczy na Sardynii we Włoszech, lipiec 2020. Foto: La Republica
Na Sardynii szarańczy sprzyja pogoda i odpływ rolników ze wsi. Owady liczniej rozmnażają się na zaniedbanych polach. Tegoroczne straty sięgają milionów euro. Trudno dokładnie oszacować, bo inwazja szarańczy nadal trwa. Miejscowi przekonują, że najskuteczniejsze dotąd okazywało się wypalanie pól lub zaoranie ziemi jesienią. Taki zabieg niszczy jaja przeznaczone na kolejny wiosenny wylęg. Aktualnie epicentrum inwazji szarańczy dotyka Orani, Ottany i Bolotany w dolinie Tirso.
Ignazio Floris, entomolog z Uniwersytetu w Sassari przekonuje, że wyludnienie oraz trendy klimatyczne związane z ociepleniem i suszą sprzyjają powtarzającej się inwazji szarańczy. Innym czynnikiem, który mógł wpłynąć na rekordową szarańczę na Sardynii, było ograniczenie lotów samolotów z powodu pandemii koronawirusa. Mniejsza liczba lotów z opryskami pestycydów utrudnia wysiłki zmierzające do zlikwidowania rojów szarańczy we wschodniej Afryce. W rezultacie szarańcza rozprzestrzeniła się nad południową Europę.
Rozprzestrzenianie się największych rojów szarańczy od wschodniej po zachodnią Afrykę, a także po Pakistan i Indie, od 15 czerwca, do 7 lipca 2020
Jeden rój szarańczy może liczyć 50-150 milionów owadów na kilometr kwadratowy ziemi uprawnej. Jest to obszar o powierzchni prawie 250 boisk piłkarskich. Średniej wielkości rój żarłocznej szarańczy może zjeść tyle samo pożywienia, co cała populacja Kenii. Szarańcza w ciągu dnia może pokonać nawet 150 km!
DobraPogoda24, FAO, La Republica
Z jednej strony Afryka ubogaca nas szaranczą owadzią a z drugiej strony ludzką,I jak tu żyć?.