| |
Zagrożenie!
Pogoda. Na początku maja ponad 140 gmin w Polsce apeluje o ograniczenie zużycia wody. Za złamanie zakazu grozi kara grzywny do 5 tys. złotych!

Pogoda. Na początku maja ponad 140 gmin w Polsce apeluje o ograniczenie zużycia wody. Za złamanie zakazu grozi kara grzywny do 5 tys. złotych!

Po bardzo suchym kwietniu, wiele gmin na terenie Polski (tak jak w latach ubiegłych) zaczęło apelować o ograniczenie zużycia wody z wodociągów. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie zużycia wody do podlewania trawników i ogródków działkowych. Niektóre gminy zdecydowały, że podlewanie będzie możliwe tylko w nocy, a za złamanie zakazu grozi kara grzywny do 5 tysięcy złotych! Taką decyzję pod koniec kwietnia podjęli radni Piaseczna podczas zdalnej sesji.

Radni zakazali podlewania wodą z sieci wodociągowej - trawników, ogródków przydomowych i działkowych oraz gminnych terenów zielonych. Zakaz ten obowiązuje, od godziny 06:00, do godziny 22:00. Powodem wprowadzenia ograniczenia jest długotrwały brak opadów i nadmierny pobór wody z gminnej sieci wodociągowej.

Ponad 140 gmin w Polsce apeluje o ograniczenie zużycia wody z wodociągów. Dane do 4 maja 2020, Świat Wody

Susza 2020 w Polsce Gminy ograniczające i apelujące o ograniczenie zużycia wody

Urząd Gminy Piaseczno przypomina mieszkańcom, że na początku kwietnia uruchomiony został program dofinansowania w 80% gromadzenia wód opadowych i roztopowych. Starający się o dofinansowanie mogą otrzymać dotacje na budowę i montaż ogrodów deszczowych, studni chłonnych, muld czy zbiorników retencyjnych.

Aktualnie już ponad 140 gmin w Polsce apeluje o ograniczenie zużycia wody. Chodzi o gminy w których pojawił się apel lub zakaz dotyczący nieużywania wody do podlewania upraw, ogródków, trawników, mycia samochodów i napełniania basenów. Przypomnijmy, w zeszłym 2019 roku tych gmin było ponad 390. Sytuację monitoruje blog Świat Wody.

Liczba gmin apelujących o ograniczenie zużycia wody. Mapa aktualizowana na bieżąco

W maju sytuacja nieznacznie powinna się poprawić, bowiem po suchym kwietniu opadów będzie więcej, poza tym gorących dni z silnym parowaniem nie będzie wiele.

Wstępnie prognozowana suma opadów do 12 maja 2020

Pogoda prognozowana suma opadów deszczu w Polsce maj 2020

Prognoza opadów do tego terminu w poszczególnych regionach zapewne ulegnie korekcie, ale trend możliwych opadów deszczu w Polsce jest pewny.

Zobacz suma opadów deszczu w kwietniu 2020 w Polsce.

DobraPogoda24, Urząd Gminy Piaseczno, Świat Wody


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!