| |
Zagrożenie!
Pogoda. Mapa kwietniowej sumy opadów w Polsce robi wrażenie. Najmniej deszczu spadło w Wielkopolsce oraz na Kujawach

Pogoda. Mapa kwietniowej sumy opadów w Polsce robi wrażenie. Najmniej deszczu spadło w Wielkopolsce oraz na Kujawach

W długoterminowej prognozie pogody zapowiadaliśmy, że kwiecień 2020 w Polsce upłynie pod znakiem niewielkich opadów deszczu, a co za tym idzie, będzie kontynuował suszę po rekordowo ciepłej i niemal bezśnieżnej zimie. Niestety, prognoza sprawdziła się niemal co do joty.

Suma opadów deszczu w Polsce. Kwiecień 2020

Pogoda ile spadło deszczu w Polsce kwiecień 2020 mapa sumy opadów

W minionym miesiącu zanotowaliśmy zaledwie kilka dni z deszczem. Tak było m.in. w Rzeszowie, gdzie na naszej stacji zapisaliśmy tylko 4 takie dni. W sumie spadło 9,3 mm, przy normie wynoszącej 46,7 mm.

Kwiecień 2020 w skali całej Polski, był miesiącem bardzo suchym. Według danych z systemu RainGRS/IMGW na obszarze 27% (84,5 tys. km2) kraju spadło poniżej 5 mm wody. Poniżej 10 mm zanotowano na obszarze aż 63% (197,5 tys. km/2) Polski! Sytuację trochę poprawiły opady, które pojawiły się pod koniec miesiąca, tj. 28 i 29 kwietnia.

Suma opadów deszczu w Polsce do 28 kwietnia 2020

Pogoda susza w Polsce suma opadów deszczu w kwietniu 2020 mapa

Do 28 kwietnia mapa z sumą opadów deszczu robiła naprawdę wrażenie. Przykładowo, w Warszawie od początku miesiąca suma opadów deszczu na lotnisku Okęcie wynosiła wtedy zaledwie 0,4 mm!

Najmniej deszczu kwiecień 2020 w Polsce przyniósł w Wielkopolsce oraz w województwie kujawsko - pomorskim. Na mapie widać rejony z sumą opadów poniżej 1mm, a to oznacza, że praktycznie w tej części kraju nie padało.

Absolutny historyczny rekord kwietniowej sumy opadów zanotowano m.in. w Sandomierzu. Spadło tutaj tylko 6,7 mm wody. Poprzedni rekord pochodził z 2009 roku i wynosił 7,6 mm.

Po suchym i słonecznym kwietniu, maj 2020 przyniesie znacznie więcej opadów, zwłaszcza pochodzenia burzowego. Wskazuje na to najnowsza pogoda długoterminowa.

DobraPogoda24, RainGRS / IMGW, opracowanie Kamil Bala


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!