| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa do końca maja 2020 dla Polski. Więcej opadów deszczu i burz. To nie będzie gorący miesiąc

Pogoda długoterminowa do końca maja 2020 dla Polski. Więcej opadów deszczu i burz. To nie będzie gorący miesiąc

Czy maj 2020 przyniesie więcej opadów deszczu, bardzo potrzebnych po suchym kwietniu? Wygląda na to, że trend naszej pogody długoterminowej na maj 2020 dla Polski nie uległ większej zmianie. Pojawi się więcej opadów deszczu i burz, miejscami opady mogą nawet powodować podtopienia, ale ze względu na charakter opadów, łagodzenie suszy będzie postępować wolno.

Prognoza długoterminowa do końca maja 2020 jest oparta o europejski ECMWF i amerykański CFSv2 model sezonowy. Warto te dane przytoczyć, bo prognoza pogody w minionym miesiącu sprawdziła się bardzo dobrze. Oba modele przewidują, że opadów w maju po bardzo suchym kwietniu, będzie znacznie więcej. Pojawi się również więcej dni z burzami. Temperatura nie będzie jednak zadowalająca dla osób ciepłolubnych, bo dni gorących będzie niewiele.

Pogoda długoterminowa na maj 2020. Prognozowana anomalia opadów deszczu. Model CFSv2

Pogoda długoterminowa do końca maja 2020 dla Polski prognoza opadów deszczu i burz

Temperatura w maju 2020 w Polsce nie będzie bardzo wysoka. Przez znaczną część miesiąca będzie oscylować w pobliżu normy, a okresami poniżej lub lekko powyżej. Anomalia całego miesiąca w skali całego kraju ma być nieznacznie powyżej normy na poziomie około 0,2-1,5 st. C.

Pogoda długoterminowa na maj 2020. Prognozowana anomalia temperatury. Model CFSv2

Pogoda długoterminowa do końca maja 2020 prognoza temperatury opadów i burz w Polsce

Prognozowana anomalia temperatury na maj 2020 według europejskiego modelu ECMWF jest bardzo zbliżona. Przewiduje ona temperaturę nieznacznie powyżej normy na poziomie 0,25-1 st. C.

Pogoda długoterminowa na maj 2020. Prognozowana anomalia temperatury. Model ECMWF

Pogoda długoterminowa do końca maja 2020 prognoza temperatura deszcz opady

Trochę inaczej jest pod względem opadów. Prognoza ECMWF w porównaniu do prognozy CFSv2 przewiduje w skali kraju osiągnięcie przeważnie normy. Oznacza to, że po suchym kwietniu będzie oczywiście padać częściej i spadnie więcej deszczu, ale nie zapowiada się przekroczenia normy. Pamiętajmy jednak, że prognoza opadów jest najsłabszym elementem prognoz długoterminowych.

Pogoda długoterminowa na maj 2020. Prognozowana anomalia opadów. Model ECMWF

Pogoda długoterminowa do końca maja 2020 Więcej deszczu i burz w Polsce temperatura nie będzie wysoka

Czeka nas zatem maj z często niestabilną pogodą, która będzie przynosić co pewien okres opady deszczu i miejscami burze. Dni z bardzo wysoką temperaturą będzie niewiele. Na ogół temperatura będzie oscylować w pobliżu normy, zdarzą się również chłodniejsze okresy, w tym niewykluczone przymrozki związane z tzw. zimnymi ogrodnikami. Najważniejsze, że wreszcie będzie częściej padać, bo kontynuowanie kwietniowej suszy byłoby katastrofą. 

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!