| |
Zagrożenie!
Śnieg i mróz dotrze do Polski. Powiew zimy w listopadzie bardzo prawdopodobny. Zobacz, kiedy spadnie śnieg

Śnieg i mróz dotrze do Polski. Powiew zimy w listopadzie bardzo prawdopodobny. Zobacz, kiedy spadnie śnieg

Śniegmróz i pierwszy powiew zimy w Polsce w listopadzie w prognozach pogody nadal jest podtrzymywany. Prawdopodobieństwo wystąpienia pierwszego śniegu na nizinach jest dość wysokie, dlatego możemy mieć niemal pewność, że w tym miesiącu po raz pierwszy w tym sezonie krajobrazy miejscami również poza górami się zabielą, a gdzieniegdzie powstanie jeszcze nietrwała pokrywa śnieżna. Termin i zasięg opadów śniegu w prognozach ulega nadal korektom, ale pewne jest, że wraz z ochłodzeniem w ostatniej dekadzie listopada ryzyko opadów śniegu wzrośnie.

Śnieg i mróz, powiew zimy w Polsce, kiedy spadnie śnieg, prognoza pogody listopad 2021

Arktyczne powietrze napłynie do Polski 22 listopada

Zmiany w pogodzie już obserwujemy w Polsce. Okres wyżowy dobiegł końca. Jego miejsce zajmie cyrkulacja strefowa z przelotnymi opadami deszczu i śniegu w górach, ponadto spodziewamy się wichury i przejściowego napłynięcia łagodniejszej masy powietrza polarnomorskiego. Sytuacja zmieni się 22 listopada po przejściu niżu w kierunku Rosji. Zaciągnie on z północy i północnego chłodne powietrze arktyczne. Poczujemy to już w nocy z 22/23 listopada, gdy mróz obejmie niemal całą Polskę. 

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 23 listopada 2021

Mróz i śnieg, najnowsza prognoza opadów śniegu w listopadzie 2021 w Polsce

Do tej pory dodatnia anomalia temperatury spadnie na wartości poniżej normy klimatycznej. 

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 23 listopada 2021

Kiedy spadnie śnieg i będzie mróz w Polsce w listopadzie 2021

Po spłynięciu chwiejnego powietrza arktycznego zacznie rosnąć ryzyko pojawienia się miejscami przelotnych opadów śniegu. Całkiem prawdopodobne, że lokalnie wystąpią burze śnieżne, zwłaszcza na północy Polski w wyniku bałtyckiego efektu morza. Według modelu ECMWF już 23 listopada może miejscami spaść śnieg na nizinach w Polsce. Opady mają być związane ze strefą frontową powiązana z niżem rosyjskim.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, 23 listopada 2021

Pogoda w Polsce. Kiedy spadnie śnieg w listopadzie 2021, czy będzie mróz

Ważny jest również zasięg spłynięcia chłodnego powietrza na południe Europy. Często, gdy chłodne powietrze z północy dociera nad stosunkowo nadal ciepłe wody basenu Morza Śródziemnego, to dochodzi do intensywnej cyklogenezy, która wyzwala niż zasobny w wilgoć. Ośrodek niżowy może później kierować się w stronę Polski i Ukrainy. W przypadku zderzenia z zimnym powietrzem nad Polską, może dojść do śnieżycy. Model GFS opóźnia wystąpienia opadów śniegu w stosunku do modelu ECMWF, ale również potwierdza wystąpienie powiewu zimy w listopadzie.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, 26 listopada 2021

Prognoza opadów śniegu w Polsce, listopad 2021

Sytuacja będzie dynamiczna i będą jeszcze zachodzić korekty w prognozach odnośnie sumy opadów, terminu wystąpienia śniegu i jego zasięgu. Mimo to, pierwszy epizod zimowy w Polsce w tym sezonie wydaje się pewny. Więcej szczegółów, będzie podawać w kolejnych prognozach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!