| |
Zagrożenie!
Śnieg i dwucyfrowy mróz w prognozach. Atak zimy w Polsce jeszcze w listopadzie

Śnieg i dwucyfrowy mróz w prognozach. Atak zimy w Polsce jeszcze w listopadzie

Codziennie śledzimy najnowszą prognozę pogody odnośnie czekającego nas ochłodzenia, jakie dotrze do Polski po weekendzie w nowym tygodniu. Śnieg i silny mróz utwierdza się w prognozach. Pewne jest, że w ostatniej 3 dekadzie listopada w Polsce miejscami pojawi się pierwszy zimowy epizod na nizinach. Krajobrazy gdzieniegdzie zdołają się zabielić, a w niektórych regionach, nie tylko w górach możliwy będzie atak zimy i powstanie pierwszej pokrywy śnieżnej, ale jeszcze nietrwałej. Sprawdźmy, kiedy spadnie śnieg i chwyci większy mróz?

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Polsce w listopadzie

Śnieg i mróz w prognozach pogody. Atak zimy w Polsce w listopadzie 2021

Ryzyko wystąpienia opadów śniegu w Polsce w ostatniej dekadzie listopada sięga miejscami już 50-70%. Zanim jednak dojdzie do ochłodzenia, to wcześniej uaktywni się cyrkulacja strefowa, z opadami deszczu, silniejszym wiatrem i przejściowym wzrostem temperatury, jaki poczujemy w drugiej połowie obecnego tygodnia. 

Mróz i śnieg w prognozach pogody

Aktualne najnowsze wyliczenia numeryczne potwierdzają, że ochłodzenie do całej Polski wkroczy około 22 listopada. Przekłada to się na prognozowaną anomalię temperatury, która wyraźnie ma być ujemna.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, między 22-28 listopada 2021

Mróz i śnieg w Polsce, prognoza temperatury od 22, do 28 listopada 2021

W nocy na 23 listopada chwyci mróz praktycznie w całym kraju. Temperatura na wysokości 2m spadnie co najmniej do -9/-2 st. C., a lokalnie w zastoiskach chłodu, lokalnych mrozowiskach w dolinach mróz może być dwucyfrowy, szczególnie w rejonach podgórskich. 

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 23 listopada 2021

Mróz i śnieg w prognozach. Kiedy atak zimy w Polsce, listopad 2021

O poranku temperatura w Polsce miejscami o co najmniej 6-4 st. C., będzie niższa od normy klimatycznej dla tej pory roku.

Anomalia temperatury w Polsce i Europie, 23 listopada 2021 nad ranem

Atak zimy w prognozach, kiedy spadnie śnieg w Polsce, listopad 2021

Ochłodzenie utrzyma się co najmniej tydzień, aczkolwiek wahania temperatury w poszczególnych regionach będą możliwe. Mróz wystąpi także kolejnej nocy z 23/24 listopada 2021.

Mróz i śnieg w prognozach pogody. Kiedy spadnie śnieg i będzie atak zimy w Polsce, listopad 2021

Możliwy pierwszy atak zimy w Polsce

Prognozy odnośnie pierwszych opadów śniegu nadal ulegają korektom, od niewielkich miejscami przelotnych opadów śniegu, mogących zabielić krajobrazy po pierwszy atak zimy, gdy może powstać pokrywa śnieżna. Wszystko ostatecznie będzie zależeć od zasięgu spływu chłodniejszego powietrza w Europie, położenia prądu strumieniowego i obszaru wyjściowego dla występowania ośrodków niżowych w chwili spłynięcia chłodniejszego powietrza.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, noc 25/26 listopada 2021

Atak zimy w Polsce, kiedy spadnie śnieg i będzie mróz, listopad 2021

Przedstawiona powyżej prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce jest wstępna i ulegnie jeszcze wielokrotnej zmianie. Jest jednak coś na rzeczy, gdyż prognoza ochłodzenia i pierwszych opadów śniegu w Polsce po 22 listopada utrzymuje się od wielu dni. Trend pogodowy ma więc sporą szansę na sprawdzenie. O wszystkich zmianach i pewniejszych prognozach, będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!